Lütfen Emekli Olun!

Okullarımızda emekliliği gelmiş olduğu halde görev yapan, pek muhterem büyüklerimiz, veli nimetlerimiz, yaşça, bilgice, tecrübece genç öğretmenlerden üstün olup toplumda  ‘’Kodamanlar’’ olarak tanınan saygıdeğer öğretmenlerimiz!   İlk.

 

Okullarımızda emekliliği gelmiş olduğu halde görev yapan, pek muhterem büyüklerimiz, veli nimetlerimiz, yaşça, bilgice, tecrübece genç öğretmenlerden üstün olup toplumda  ‘’Kodamanlar’’ olarak tanınan saygıdeğer öğretmenlerimiz!

 

İlk...

 

Okullarımızda emekliliği gelmiş olduğu halde görev yapan, pek muhterem büyüklerimiz, veli nimetlerimiz, yaşça, bilgice, tecrübece genç öğretmenlerden üstün olup toplumda  ‘’Kodamanlar’’ olarak tanınan saygıdeğer öğretmenlerimiz!

 

İlk önce ‘’Kodaman’’ kelimesinin TDK sözlük anlamını söyleyeyim de sözlerim eleştirel bakış açısıyla algılanıp yanlış anlaşılmasın. TDK’ye göre ‘’Kodaman’’ kelimesi, ‘’İleri gelen, para veya makam sahibi kimse’’ anlamına gelmektedir. 

 

Bu saygıdeğer öğretmenlerimiz birçok haklı sebeplerden dolayı emeklilik yaşına geldiği halde emekli olmayı istememekte ve çalışmaya devam etmektedir. Peki, niye emekli olmuyorlar?

 

‘’Emekli olamıyoruz; oğlum var, kızım var. Kızım üniversite okuyor; şu kızımı bir evlendireyim veya şu oğlumu bir iş güç sahibi yapayım veyahut da şu evimi bir yapayım da bakarız sonrasına’’ gibi sebepler öne sürüyorlar.

 

Hem emekli olunca 2000 TL civarı olan maaşımız 1300-1400 TL’ ye düşünce geçinemiyoruz diyorlar.

 

Sonucunda ne oldu biliyor musunuz?

 

Milli Eğitim Bakanlığının öğretmen kadrosu yıllar geçtikçe şişti de şişti. Teknoloji de yerinde durmadı tabi. İlerleyebildiği kadar ilerledi. Dünya değişti. Ekonomi bozuldu. Geçim sıkıntısı baş gösterdi. Haliyle öğretmenlerimiz kendi istekleriyle emekli olmayı istemez hale geldiler. Bir bakıma haklı olabilirler mi?

 

2000 yılından 2012 yılına kadar emekli olan öğretmen sayısı gittikçe düşüyor. Şu an yıllık emekli olan öğretmen sayısı 7000-8000 civarındadır. Bu bir felakettir. Niye felakettir?

 

 Türkiye’de şu an itibariyle 700.000 öğretmen çalışmaktadır. MEB yetkililerinin verdiği bilgiye göre 2012 yılı itibariyle emekliliği gelmiş öğretmen sayısı da 200.000’dir. Sayıya dikkatinizi çekerim. Ancak emekli olan öğretmen sayısı 8000’i geçmemektedir. 

 

Bu durum hem dışarda sayıları 300.000’i bulan atama bekleyen gencecik öğretmen adaylarını olumsuz etkiliyor hem de gelişen teknolojiye ve değişen eğitim sistemine ayak uyduramayan emekliliği gelmiş öğretmenlerimiz eğitim sistemimiz için bir tıkanıklık arz ediyor.

 

Zira son yıllarda eğitim sistemimiz büyük bir dönüşüm ve değişim içindedir. Yıllarca görmezden gelinen ve büyük bir dağ haline gelen eğitim sistemine neşter vurulmak istendikçe hasta adam gibi acı çekmeye başladı.

 

İlk önce 4+4+4 sistemiyle dönüşüm başlatıldı. Fatih projesiyle eğitim sistemi teknolojiyle bütünleşmiş haline getirilmeye başlandı. Okullara tablet bilgisayarlar dağıtılmaya başlandı. Akıllı tahtalar gönderilmeye başlandı. Öğretmenlik artık düz bir şekilde ders anlatan bir görevli memur olarak görülmemektedir. Avrupa ve dünyadaki emsal uygulamalar ciddi bir araştırma altındadır.

 

Günümüz çağı artık teknolojiyi son seviyede kullanabilen, hızlı, pratik, girişimci, düz anlatımı terk edip çağdaş teknikleri kullanan, tasarım yapabilen, yeni şeyler ortaya koyan öğretmenler istiyor. Tabi bunların gerçekleşmesi uygun bir bürokrasinin oluşmasına bağlıdır.

 

Sen öğretmenini gençleştir ve yenile ki eğitim zaten kendiliğinden rayına oturur.

 

Bütün bu değişimlere ayak uydurmak için genç bir dimağa, enerjik bir beyne ihtiyaç vardır. Şu an atama bekleyen öğretmen adaylarımız teknolojiyle iç içe, gelişime ve yeniliğe açık donanımlı birer birey halindedir.

 

Ayrıca öğretmenliği doktorluk, hâkimlik gibi kariyer meslek haline getirme çalışmaları başladı. Bunun için somut adımların atılmasını, atanmayı bekleyen bir öğretmen adayı olarak dört gözle bekledim.

 

Geçen aylarda haber ajanslarında geçen bir habere göre MEB emekliliği gelmiş öğretmenleri emekliliğe teşvik etmek için 3000 olan ek göstergelerini 3600’e çıkaracağını açıklayarak eğitim camiasında büyük bir beklenti yaratmıştır.

 

Ben ne maliyeciyim ne de ekonomisttim. Bu düzenlemenin maliyeye nasıl bir yük getireceğini de bilmiyorum. Ancak MEB bu düzenlemeyi yaparsa büyük bir vebalin faturasını da ödemiş olur.

 

Birçok öğretmen köy ve uzak kasabalardan şehir merkezlerine tayin istediklerinde boş yer olmadığı için neredeyse oradaki öğretmenlerin vefat etmelerini bekler hale gelmişlerdir. Bu çok ciddi bir durumdur.

 

Öğretmenlerimizin birçoğu eşlerinden uzakta ve ayrı yaşamaktadır. Aile bütünlükleri mahvolmuş durumdadır. MEB sürekli bu konuda ağır eleştiriler de almaktadır.

 

Bunların hepsinin ana sebep kaynağı emekliliği gelmiş öğretmenlerimizin emekli olmak yerine çalışmayı tercih edip sistemi ister istemez tıkamasıdır.

 

Dediğim gibi dışarda 300 bin atanmayı bekleyen öğretmen adayı bulunmaktadır. Bu adaylarımız mezun olduktan sonra yıllarca KPSS’ ye hazırlanmakta ve çok geç yaşlarda atanıp öğretmen olmaktadırlar. Birçok okulumuzda yeni atanan öğretmenlerimizin çoğunun yaşı 30’u bulmaktadır. Bu eğitime atılan en büyük kazıktır. 30 yaşında öğretmen olarak atanan bir birey beyninde azalmış enerjisini nasıl tekrar artırıp görevini üst düzeyde yapsın?

 

MEB bu konuda da ağır eleştiriler almaktadır. Sokaklarda yıllarca bunun için eylemler yapılmaktadır. Ben de 2009 yılında mezun olup memleketime döndüm. 3 yıldır KPSS’ye çalışıyorum ve yaşım 27 oldu.

 

İçerdeki 200 bine yakın öğretmen emekli edilse kadrolar boşalacak ve gencecik tam donanımlı mezunlarımız evlatlarımıza eğitim verecektir.

 

Eşler birleşecek. Tayin ve nakiller kolaylaşacak. Aile bütünlüğü korunacak. Muhteşem bir dolaşım oluşacak kadrolarda. Bu herkes için iyi olacaktır.

 

Vizyon 2023 diyerek Türkiye’nin topyekûn değişimini başlatan hükümet temenni ediyoruz ki bu düzenlemeyi rafa kaldırmadan hayata geçirsin.

 

Selam ve dua ile kalın…

Mebpersonel

 

18 Ara 2012 - 22:19 - Eğitim


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler KPSS Cafe editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı KPSS Cafe değil haberi geçen ajanstır.
Anket Memur Ve Personel Alımlarında Yaş Şartı Esnetilmeli mi?