Vergi Dairesi Memurundan Büyük Tezgah! İhbar Şebekesi!

Vergi kaçakçılığı ihbarı yapan duyarlı vatandaşlara verilen ikramiye / ödül vergi dairesi memurunu yolsuzluğa itti. Vergi kaçırdığını tespit ettiği kişi ve kurumları ihbar etmesi için 7 farklı yakın akrabasına paylaştırıp ihbar ettiren vergi dairesi memuru yakalandı. İhbar şebekesi olarak nitelendirilen ve haksız kazanç elde eden gruptan aldıkları ikramiyeleri faiziyle geri almak için işlem başlatıldı.

Vergi Dairesi Memurundan Büyük Tezgah! İhbar Şebekesi!
Haber albümü için resme tıklayın

Vergi kaçakçılığı ihbarı yapan duyarlı vatandaşlara verilen ikramiye / ödül vergi dairesi memurunu yolsuzluğa itti. Vergi kaçırdığını tespit ettiği kişi ve kurumları ihbar etmesi için 7 farklı yakın akrabasına paylaştırıp ihbar ettiren vergi dairesi memuru yakalandı. İhbar şebekesi olarak nitelendirilen ve haksız kazanç elde eden gruptan aldıkları ikramiyeleri faiziyle geri almak için işlem başlatıldı.

Hürriyet'ten Neşe Karanfil'in haberine göre; Vergi Denetim Kurulu (VDK), vergi kaçakçılığı için gelen ihbarların vergi dairesi müdürlüğünde çalışan bir kamu görevlisine ait olduğunu ortaya çıkardı. İhbarlara ikramiye ödenmesini dikkate alan VDK, 7 farklı muhbirin verdiği ihbar dilekçesinin ardındaki kişinin, bir kamu görevlisi olduğunu belirledi. Üç muhbirin kamu görevlisinin kardeşi, 2 muhbirin kardeşinin eşi, diğer iki muhbirin de aynı görevliyle irtibatlı kişi olduğu görüldü. Kamu görevlisi hakkında soruşturma açılırken ödenen ikramiyelerin geri alınması için de yasal işlem başlatıldı. İkramiye ortalama vergi kaçağının yüzde 10’u oluyor.

RAPORDA YER ALDI

VDK’nın 2018 faaliyet raporunda, “Haksız İhbar İkramiyesi Ödemesinin Önlenmesine Yönelik Çalışmalar” başlığı altında, ihbar ikramiyesi alabilmek için yakınları üzerinden ihbarda bulunan bir vergi dairesi çalışanının nasıl tespit edildiği anlatıldı. İhbarların İhbar ve İnceleme Taleplerini Değerlendirme Komisyonları (İİTDK) tarafından değerlendirmeye tabi tutulduğunu ve daha sonra da Başkanlık merkezinde oluşturulan İİTDK’nın onayına sunulduğu belirtildi.

Raporda, Başkanlık İİTDK’nın onayına sunulan ihbar başvurularının incelenmesi sonucunda bazı muhbirler tarafından verilen ihbar dilekçelerinin içerdiği bazı bilgilerin, vergi idaresinin kullandığı bir kısım otomasyon sistemleri üzerinden temin edilebilecek ve yine vergi idaresince ulaşılabilecek nitelikte olduğu yönünde kuvvetli emareler bulunduğunun anlaşıldığı kaydedildi. Sonraki aşamada ihbar başvurularındaki bilgilerin kaynağının araştırılmasına karar verildi. Yapılan başvuruların içeriği, bilgilerin üçüncü kişiler tarafından temin edilip anılan şahıslar aracılığıyla ihbarda bulunulması sağlanarak gerçekte ihbarcı kimliğinin gizlenip gizlenmediği konularında araştırma yapmak üzere bir vergi müfettişi görevlendirildi.

Raporda, araştırma sonucunda, 7 farklı muhbir tarafından verilen çok sayıda ihbar dilekçesinin gerçek sahibinin vergi dairesi müdürlüğünde çalışan kamu görevlisi olduğu; anılan kamu görevlisinin, ihbar edilen mükellefler hakkında Bakanlık bilgi sistemleri üzerinden çeşitli sorgulamalar yaptığı belirlendi. 1905 sayılı Menkul ve Gayrimenkul Emval ile Bunların İntifa Haklarının ve Daimi Vergilerin Mektumlarını Haber Verenlere Verilecek İkramiye Hakkında Kanunu’nun 6’ncı maddesi uyarınca kamu görevlisinin ihbar ikramiyesi alamaması nedeniyle yaptığı sorgulamalar sonucunda edindiği bilgileri de kullanarak oluşturduğu dilekçeleri, akrabalık bağı olan ya da irtibatı olan kişileri aracı kılarak ihbarlarda bulunduğu belirlendi.

İKRAMİYELER YASAL FAİZİYLE İSTENİYOR

YAPILAN tespitlerde kamu görevlisi ve 7 muhbirin eylemleri nedeniyle savcılığa başvurulduğunun kaydedildiği raporda, “Cumhuriyet Başsavcılığınca, ilgili kişiler hakkında kamu kurum ve kuruluşlarının zararına olarak dolandırıcılık (nitelikli dolandırıcılık) suçu kapsamında soruşturma başlatılmıştır. Aynı zamanda, kamu görevlisi hakkında, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu hükümlerine göre disiplin soruşturulması yapılması, haksız yere yapılan ihbar ikramiyesi ödemelerinin yasal faizi ile birlikte geri alınması amacıyla yasal işlemler de başlatılmıştır” denildi.

ŞEMASI BİLE HAZIRLANDI

İHBAR dilekçesinin asıl sahibi olan kamu görevlisi ile muhbir gözüken kişiler arasındaki ilişki bir şemayla gösterildi. Şemada kamu görevlisi ortadayken, 1., 2. ve 3. muhbirin altında “kardeşi”, 4. ve 5. muhbirlerin altında “kardeşinin eşi” ve 6. ile 7. muhbirin altında da, “kamu görevlisinin irtibatlı olduğu kişi” ibaresi yer aldı.

KPSSCAFE.COM.TR | ANKARA

13 Şub 2019 - 08:35 - Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler KPSS Cafe editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı KPSS Cafe değil haberi geçen ajanstır.Anket Kamuya Memur Ve Personel Alımlarında Mülakat Kaldırılmalı mı?
Tüm anketler