Asgari Geçim İndirimi maaşları ne kadar arttıracak?

Asgari Geçim İndirimi, asgari ücrete bağlı olarak değişen ve maaşları belli oranda arttıran bir gelir kalemidir. Asgari Geçim İndirimi hangi etkenlere bağlı olarak hesaplanır ve maaşlara etkisi ne olur?

Asgari Geçim İndirimi, asgari ücrete bağlı olarak değişen ve maaşları belli oranda arttıran bir gelir kalemidir? Asgari Geçim İndirimi hangi etkenlere bağlı olarak hesaplanır ve maaşlara etkisi ne olur?

Asgari geçim indirimi; yıllık asgari ücretin belirlenmesi ile şekillenir. Çalışanların medeni durumuna göre farklılık arz etmekte ve aylık ücretine ilave olarak ödenmektedir. Asgari Geçim İndirimi (AGİ); 16 yaşını dolduran ücretli çalışanların asgari geçimini sağlayacak kısmının toplam gelirinden düşülerek vergi dışı bırakılmasıdır.

STOPAJ VERGİSİNDEN MAHSUP EDİLİYOR

Asgari geçim indirimi 2015 tutarları aşağıda detaylı olarak verilmekte olup, yıllık brüt asgari ücret tutarı üzerinden hesaplanmaktadır. Asgari Geçim İndirimi işveren tarafından ödenmekle birlikte, işveren bu kesintiyi -devlet adına- yaptığından, ödenmesi gereken gelir vergisinden (stopaj) mahsup etmektedir.

ASGARİ GEÇİM İNDİRİMİ (AGİ) NEDİR?

Asgari Geçim İndirimi-AGİ, 16 yaşından büyük olan çalışanların asgari geçimini sağlayacak bölümünün gelirinden düşürülerek vergi dışı bırakılmasıdır. Yani kazanılan gelirin bir kısmının istisnaya tabi tutulmasıdır.
ASGARİ GEÇİM İNDİRİMİ (AGİ) NASIL HESAPLANIR?
AGİ her yıl hesaplanarak güncellenen bir değerdir.
Asgari Geçim İndirimi hesaplamalarında asgari ücretin yıllık brüt tutarı, işçinin medeni durumu ve çocuk sayısı dikkate alınarak belirlenir.
-İşçinin kendisi için yüzde 50, çalışmayan ve herhangi bir gelir elde etmeyen eş için yüzde 10,
-Çocukların her biri için ilk iki çocuk yüzde 7,5 diğerleri için ise yüzde 5 şeklinde hesaplanmaktadır. Burada çocuklardan anlaşılması gereken durum ise;
· Mükellefle birlikte oturan, · Mükellef tarafından bakılan(nafaka verilen, evlat edinilenler ile ana veya babasını kaybetmiş torunlardan mükellefle oturanlar dahil) 18 yaşını veya tahsilde olup 25 yaşını doldurmamış olan çocukları ifade ettiğidir.
ASGARİ GEÇİM İNDİRİMİNDEN KİMLER YARARLANIR?
1-Ücretleri gerçek usulde vergilendirilen tam mükellef gerçek kişiler(Diğer bir ifade ile ücretleri tevkif suretiyle vergilendirilen tam mükellef kişiler)
2-Tevkifata tabi tutulmamış ücret gelirlerini yıllık beyanname ile bildirenler.
3-Gelir Vergisi Kanununun 61. maddesi kapsamında ücret kapsamında değerlendirilen ücret geliri elde edenler(Örneğin kurumların yönetiminde görevli olanlar).
6645 sayılı “Torba Kanun” TBMM’ de 04.04.2015 tarihinde kabul edilmişti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylanan bu kanun, 23.04.2015 tarihinde Resmi Gazete’ de yayınlanarak yürürlüğe girdi. 01.05.2015 tarihinden itibaren uygulanacak asgari geçim indirimi tablosu aşağıda hazırlanmıştır.
 2015 YILI ASGARİ GEÇİM İNDİRİMİ(AGİ) TUTARI NE KADAR?
BEKAR 90,11 TL
EVLİ EŞİ ÇALIŞAN 90,11 TL
EVLİ EŞİ ÇALIŞAN 1 ÇOCUKLU 103,63 TL
EVLİ EŞİ ÇALIŞAN 2 ÇOCUKLU 117,15 TL
EVLİ EŞİ ÇALIŞAN 3 ÇOCUKLU 135,17 TL
EVLİ EŞİ ÇALIŞAN 4 ÇOCUKLU 144,18 TL
EVLİ EŞİ ÇALIŞMAYAN 108,14 TL
EVLİ EŞİ ÇALIŞMAYAN 1 ÇOCUKLU 121,65 TL
EVLİ EŞİ ÇALIŞMAYAN 2 ÇOCUKLU 135,17 TL
EVLİ EŞİ ÇALIŞMAYAN 3 ÇOCUKLU 153,19 TL
EVLİ EŞİ ÇALIŞMAYAN 4 ÇOCUKLU 162,20 TL

Asgari Geçim İndirimi, asgari ücrete bağlı olarak değişen ve maaşları belli oranda arttıran bir gelir kalemidir? Asgari Geçim İndirimi hangi etkenlere bağlı olarak hesaplanır ve maaşlara etkisi ne olur?

03 Ara 2015 - 12:51 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler KPSS Cafe editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı KPSS Cafe değil haberi geçen ajanstır.
Anket Memur Ve Personel Alımlarında Yaş Şartı Esnetilmeli mi?