Özgecan ARSLAN İsmini Tüm Gelecek Nesiller Bilecek

Kadına yönelik şiddet konulu tartışmada, Özgecan'da unutulmadı. Bilim alanında çalışmalar yapılan bir laboratuvarda Özgecan ismini yaşatmak, onun manevi varlığına yapılmış en onurlu duruşlardan birisi olacaktır.

Psikoloji öğrencisi iken hain bir saldırıya maruz kalan Özgecan'ın adı, İEÜ'nün psikoloji laboratuvarında yaşatılacak.

 İEÜ Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen törende, öğretim üyeleri ve öğrenciler kadına yönelik şiddeti tartıştı. Törende, kadına yönelik şiddetin her geçen gün arttığına vurgu yaparak, Özgecan’ın adını gelecek nesillere duyurmak istediklerini kaydettiler. Törende “Ülkemizde Yükselen Şiddet, Nedenleri ve Önlenmesine Yönelik Farklı Yaklaşımlar” başlıklı konuşma yapan İEÜ Psikoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hakan Çetinkaya, “Özgecan, Üniversitemizde yaşasın istedik. Sizler gibi psikoloji öğrencisiydi. Fotoğraflarında gördüğünüz gibi laboratuvarda çalışıp kendini ve insanları anlamaya çalışıyordu. Her gelen nesil ‘kim Özgecan’ diye sorsun, böylelikle onu tanısın istedik. İnsanlarımız, sevdikleri, sahip oldukları güzel şeyleri paylaşmayı ister. Bizim için de laboratuvarımız çok önemli. Orada bilim üretiyoruz. Bunun için laboratuvarımızı paylaşmak istedik” dedi. ‘Bu Sorun Hepimizin’ İEÜ Psikoloji Bölümü öğrencileri adına konuşan Psikoloji Bölümü 3. Sınıf Öğrencisi Simge Tekin,  Türkiye’nin cinayet, tecavüz ve istismar haberlerine boğulduğuna dikkat çekerek, “Kadın olmanın bugün artık başlı başına bir cinayet sebebi haline dönüştüğüne hep birlikte tanıklık etmekteyiz. Gencecik bir üniversite öğrencisi olan Özgecan arkadaşımız, kardeşimiz, gelecekteki meslektaşımız bu ülkede kadın olmanın korkusuyla yanında biber gazı taşırken ailesinden, gelecek ideallerinden, sevdiklerinden hunharca koparılmıştır. Bu olay, yalnızca Özgecan’ın ailesinin ve yakınlarının değil, yaşadığı süreçte onunla tanışamamış olan bizleri de derinden yaralamıştır. Bu sorun toplumun sorunudur. Bu, hepimizin sorunudur” diye konuştu.

‘Özgecan, Genç Bilim Aşıklarına Işık Olacak’ 

Kadını değersizleştiren yanlış politika ve söylemlerle birlikte işlenen cinayetlerde ve kadına yönelik şiddette ‘münferit kabul edilemez’ bir artışın yaşadığını aktaran Tekin, kadının kılık kıyafeti, iffeti, fıtratı üzerinden politik söylemler üretildiğini söyledi. Şiddeti, tacizi meşrulaştırmaya ve kurbanı sorumlu göstermeye yönelik tüm zihniyetleri kınadıklarını belirten Tekin, “Kadınların, korkuya, şiddete ve cinayete maruz bırakılarak toplumda dezavantajlı konuma getirilmesini önlemek için; aklın, insanlığın, iyilik ve yapıcılığın yolunda kamuoyunu, basını, medyayı, üniversiteleri mücadeleye davet ediyoruz. Psikoloji eğitiminin daha birinci yılında olan güzel Özgecan’ın laboratuvarımızda yaşaması ve genç bilim âşıklarına ışık olması dilekleriyle Psikoloji Bölümü, Zihin, Davranış ve Beyin Araştırmaları Laboratuvarı’na Özgecan Aslan ismini vermekten gurur duyuyoruz” dedi.

Sayılarla Vahşet Tablosu

İEÜ Psikoloji Kulübü Başkanı Gizem Naz da, şubat ayı içerisinde 16 kadının öldürüldüğünü, bu olaylardan dördünün İzmir’de gerçekleştiğini belirterek, şunları ifade etti: “Boşanmak veya ayrılmak istediği için öldürülen kadınların oranı yüzde 13 iken, kadınların yüzde 94'ü kendi hayatına dair bir kararı kendisi almak istediği için öldürüldü. Kocası tarafından öldürülen kadınlardan birinin öldürülme nedeni belirlenemezken, kadınların neredeyse tamamının kendi iradesiyle aldığı kararlar için direnirken öldürüldüğü görülüyor. Aynı şekilde kadın cinayetlerinin yüzde 94'ünde katil cinayet kurbanının yakınlarından birisi olarak karşımıza çıkıyor. Bunlardan 9’u kocası veya ayrıldığı kocası, 2’si erkek arkadaşı, 2’si babası ve 1’i de oğlu tarafından öldürüldü. Tanımadığı kişi(ler) tarafından öldürülen 1 kadın kardeşimiz, arkadaşımız, meslektaşımız ise Özgecan Aslandı.”

Eğitim Ajansı

14 Mar 2015 - 17:10 - Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler KPSS Cafe editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı KPSS Cafe değil haberi geçen ajanstır.Anket Kamuya Memur Ve Personel Alımlarında Mülakat Kaldırılmalı mı?
Tüm anketler