Meclis'te HBYS Personeline Kadro Talebi!

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Gaziantep Milletvekili Ali Muhittin Taşdoğan 2020 Yılı bütçe görüşmelerinde söz alarak HBYS personellerine kadro verilmesi gerektiğini belirtti.

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Gaziantep Milletvekili Ali Muhittin Taşdoğan 2020 Yılı bütçe görüşmelerinde söz alarak HBYS personellerine kadro verilmesi gerektiğini belirtti.

MHP'li Taşdoğan'ın meclis konuşması şöyle;

Taşeron işçiler hastane içerisinde birtakım hizmetleri yaparken kadroya alındılar fakat hastanelerde bilgi işlem personeli dediğimiz "HBYS personeli" bu uygulamanın dışında kaldı. Yardımcı hizmetler sınıfı personeli ise memur unvanı veya yaptığı işe göre veri hazırlama ve kontrol işletmeni unvanı almayı bekliyorlar. İyi eğitim almış hemşireler, tıbbi sekreterler, paramedikler, anestezi teknikerleri, fizyoterapistler, odyometristler, perfüzyonistler, ATT'ler ve daha birçok branş mezunları iş bulamıyorlar. Sağlık hizmetlerinin standardı ve kalitesinin yükseltilmesi için sağlık istihdamı artırılmalıdır. Hasta memnuniyetleri artmışken sağlık çalışanlarının memnuniyetlerinin artırılması için de çalışmalar yapılmalıdır. Bu nedenle, hastanelerimizde şiddet vakalarının ülke gündeminden çıkarılması, şiddetin oluşmadan önce tedbirlerinin alınması, sağlık çalışanlarının güven ortamında çalışmalarının sağlanması hayati önem arz etmektedir. Önerimiz: Bakanlığımız bünyesinde sağlıkta şiddeti önleme daire başkanlığı kurulmalıdır. Sağlık çalışanlarına yönelik şiddet eylemlerinin önlenebilmesi için her türlü hukuki, idari ve sosyal tedbirlerin etkin bir şekilde uygulanmasıdır.

Sayın milletvekilleri, nüfusumuzun yüzde 8'ini etkileyen, 7 bin çeşit olduğu tahmin edilen nadir hastalıklar hasta ve hasta yakınlarına büyük mağduriyetler yaşatmaktadır, ülke ekonomisine de yaklaşık olarak yıllık 2 milyar TL dışa bağımlı bütçe yükü getirmektedir. Nadir hastalıklara yakalanmış hastalarımızın tanı, tedavi yöntemleri ve ilaca erişim takiplerinin yapılabilmesi, işlemlerinin ivedi şekilde sonuçlandırılması için bizim önerimiz, millî politikaların belirlenip geliştirilmesidir. Bu sebeple, Cumhurbaşkanlığımız veya Bakanlığımız çatısı altında ve diğer bakanlıklarla iş birliği ve uyum içinde çalışacak, bağımsız bir yapıyla yönetilecek Türkiye ulusal nadir hastalıklar ofisinin kurulması önemli bir ihtiyacı giderecektir. Bu ofis, aynı zamanda, ülkemizdeki kanser hastalarının ve nadir hastalıklara yakalanmış hastaların ilaç ihtiyacını karşılayabilecek, biyoteknolojik ilaç ve biyobenzer ilaç üretimini yapabilecek bir sektöre kavuşturulması için önemli bir rol üstlenmelidir. Cumhurbaşkanlığı On Birinci Kalkınma Planı'nda ilaç, tıbbi cihaz sektörü ülkemiz için öncelikli sektör seçilmiştir. Yurt içinde ilaç, aşı, serum ve tıbbi cihaz üretimini önceleyen, bunun için AR-GE iklimi yaratan, üretim süreçlerinin kamu alım politikaları ve üretim teşvikleriyle desteklendiği bütüncül bir ilaç ve tıbbi cihaz stratejisinin geliştirilmesi büyük önem arz etmektedir.

Kıymetli milletvekilleri, Gaziantep sanayisinin dönüşüm programında, medikal sanayi, yeni organize sanayi bölgemizde Bakanlığımızın Tıbbi Cihaz ve Tıbbi Hizmet Alımları Planlama Dairesi Başkanlığıyla ortak yürütülecek bir projeyle Gaziantep sağlık vadisinin hayata geçirilmesinin de temeli atılmalıdır.

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından eczacıların mağduriyetleri mutlaka giderilmelidir. Son yıllarda artan ilaç tüketimine ve bilinçsiz antibiyotik kullanımına da dikkat edilmelidir.

Sağlık hizmetlerine erişim, koruyucu sağlık, kurumsal yapılanma, bulaşıcı hastalıklarla mücadele ve hasta hakları başta olmak üzere sağlık hizmetlerine ilişkin önemli ilerlemeler kaydedilmiştir. Ancak fiziki altyapı ve sağlık personelinin kent, kır ve bölgeler arası dağılımı hâlen dengeye oturtulamamıştır. Seçim bölgem Gaziantep'te, personel dağılım cetveline göre, bazı branşlarda uzman hekim sayısında büyük eksiklikler vardır. Örneğin, il merkezinde 4 hastanemizde kadın doğum hastalıkları ve doğum uzmanı dalında 58 hekim kadrosu olmasına rağmen 21 hekim bulunmaktadır. İlimizde bebek ölüm hızını acilen düşürmeye çalıştığımız bugünlerde çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı dalında 50 hekim kadrosu olmasına rağmen 23 hekim bulunmaktadır. Neonatoloji dalında 6 hekim kadromuza rağmen 1 hekim görev yapmakta, perinatolojide ise 2 kadromuza rağmen hiç hekim yoktur. Dolayısıyla çocuk sağlığı ve hastalığı uzmanı hekimi başta olmak üzere çeşitli dallarda 69 uzmana ihtiyaç vardır.

Bunların yanı sıra, yine Gaziantep'te arsa tahsisleri yapılmış, projeleri tamamlanmış Nurdağı, Araban, Yavuzeli ve Karkamış'ta 1'er tane, İslahiye'de 2 tane, Nizip'te 3 tane, Şehitkâmil'de 5, Şahinbey'de 12 tane olmak üzere 24 adet aile sağlığı merkezleri ve sağlık ocaklarıyla göçmen sağlık merkezleri, 112 sağlık hizmetleri istasyonu yapımına bir an önce başlanmalıdır. Şehir hastanesi dışında planlanan ve şehir merkezinde olması nedeniyle mutlak ihtiyaç duyulan 300 yataklı 25 Aralık Devlet Hastanesinin yapımına bir an önce başlanılmalı ve bitirilmelidir. Yine, 400 yataklı Nizip Devlet Hastanesi yatırımının da bir an evvel gerçekleştirilerek hizmete sunulması sağlanmalıdır.

Değerli milletvekilleri, standart uzman sayısı yüzde 50 düzeyinin altında olduğu hâlde nüfusu 2 milyonu aşan metropol ilimize ek olarak çevre illerden gelen hastalara ve Cerablus, El Bab'tan gelen acil hastalar, Suriyeli yerleşik misafirlerin de yoğunluğu dikkate alındığında hekim kadrosunun acilen tamamlanması ilimiz için ihtiyaç değil, mecburiyet olduğu daha anlaşılır olacaktır. Hekim dışı sağlık çalışanlarının yıllardır artırılmamış döner sermaye miktarlarının çalışan lehine olacak şekilde, günün şartlarına göre yeniden güncellenmesi gerekmektedir. Bütün sağlık çalışanları, ek göstergelerinin 3600'e yükseltilmesi için gözlerini Meclisimize dikmiş durumdalar. On yıldır düzenlemeye ihtiyaç duyan SUT'a artık bir el atılması gerekmektedir.

Sözlerimi tamamlarken Sağlık Bakanlığı bütçesinin yüce Türk milleti için hayırlara vesile olmasını diler, Gaziantep'in adaşı olan Gazi Meclisimizi saygıyla selamlarım.

14 Ara 2019 - 22:37 - Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler KPSS Cafe editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı KPSS Cafe değil haberi geçen ajanstır.
Anket Memur Ve Personel Alımlarında Yaş Şartı Esnetilmeli mi?