Arabuluculuk başvuruları devam ediyor

Arabuluculuk başvuru tarihleri ve görevlendirilecek kadrolar

6356 sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu çerçevesinde işçi ile işveren tarafları arasında toplu iş sözleşmesi düzenlenmesi aşamasında, taraflar arasında uyuşmazlık çıkması halinde Kanunda başvurulacak çözüm yolları olarak;
- Arabuluculuk,
- Yüksek Hakem Kuruluna başvurma,
- Özel hakeme başvurma,
- Yorum davası ve eda davası,
yolları sayılmıştır.
Bunlardan arabulucu müessesesiyle ilgili düzenleme ise Kanunun 50 nci maddesi ile Toplu İş Sözleşmesinde Arabulucuya ve Hakeme Başvurma Yönetmeliği’nde yapılmıştır.
Buna göre; arabuluculuk yapabilecek olanlar Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bünyesinde oluşturulan Seçici Kurulca belirlenir. Seçici Kurulla ilgili iş ve işlemler Bakanlık Çalışma Genel Müdürlüğü tarafından, arabulucular görevlerine başladıktan sonra arabuluculuk uygulamalarıyla ilgili iş ve işlemler ise Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlükleri tarafından yürütülür.
Söz konusu Seçici Kurul ise arabulucuları Bakanlığa bu konuda başvuru yapan kişiler arasından seçer, seçilen arabulucuların listesi Resmî Gazete’de ilan edilir ve Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüklerine bildirilir.
Yine Yönetmelik uyarınca; seçilen arabulucuların görev süresi üç yıldır, istekleri halinde yeniden seçilmeleri mümkündür.
Arabuluculara ücret olarak da Bakanlık veya ilgili Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından, Yönetmelik Ek-2’de yer alan Arabulucu Ücretleri Cetvelinde toplu iş sözleşmesi kapsamındaki işyeri veya işyerlerinde çalışan işçi sayısına göre belirlenen gösterge rakamının, memur aylık katsayısıyla çarpımı suretiyle hesaplanan tutarda ödeme yapılır. İkamet ettiği il dışında görevlendirilen arabulucuya, 6245 sayılı Harcırah Kanunu hükümlerine göre ayrıca harcırah ödenir. Arabulucuya ödenecek ücret ve harcırah ise Bakanlık veya ilgili Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından arabulucu talebinde bulunan işçi – işveren tarafına önceden bildirilir, bildirilen bu miktar taraflarca banka hesabına yatırılır, arabulucuya yapılacak ödeme buradan karşılanır.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, aşağıda belirtilen illerdeki toplu iş sözleşmesi uyuşmazlıklarında görevlendirilmek üzere Seçici Kurul tarafından Arabulucular seçileceğini duyurdu. Bu nedenle arabulucu seçilmek isteyenlerin Bakanlığa başvurması gerekiyor. Görev süreleri 30/12/2014 tarihinde dolan arabuluculardan tekrar seçilmek isteyenler de başvuruda bulunabilecek.
Arabulucu seçilmek için başvuruda bulunacak kişilerde aranan şartlar, başvuru süresi, başvuru sırasında istenilen bilgi ve belgeler ile diğer açıklamalara Bakanlığın http://www.csgb.gov.tr/ internet adresinden ulaşabilirsiniz. 

Arabulucunun Görevlendirileceği İl

Arabulucu Sayısı

Kapsadığı İller

Adana

6

 Adana, Mersin, Osmaniye Ankara

18

 Ankara, Kırıkkale, Çankırı, Kastamonu Antalya

6

 Antalya, İsparta, Burdur Aydın

3

 Avdın, Denizli, Muğla Bursa  Bursa, Çanakkale, Balıkesir Diyarbakır

3

 Diyarbakır, Mardin, Batman, Siirt. Şımak Edirne

5

 Edime, Tekirdağ, Kırklareli Elazığ

3

 Elazığ, Tunceli, Bingöl. Muş Erzurum

3

 Erzurum, Erzincan, Kars. Ağrı, Ardahan, İğdır Eskişehir

5

 Eskişehir. Afyon, Kütahya, Bilecik Gaziantep

5

 Gaziantep. Şanlıurfa. Kahramanmaraş, Hatay, Kilis İstanbul

20

 İstanbul İzmir

15

 İzmir, Manisa. Uşak Kayseri

3

 Kayseri, Kırşehir. Nevşehir Kocaeli

10

 Kocaeli, Yalova Konya

6

 Konya, Aksaray, Karaman. Niğde Malatya

3

 Malatya, Adıyaman Ordu

3

 Ordu, Giresun Sakarya

5

 Sakarya, Bolu. Düzce Samsun

3

 Samsun. Sinop, Amasya, Çorum Sivas

3

 Sivas, Tokat, Yozgat Trabzon

3

 Trabzon, Rize, Artvin, Gümüşhane. Bayburt Van

3

 Van, Bitlis, Hakkari Zonguldak

3

 Zonguldak, Karabük, Bartın

19 Kas 2014 - 15:58 - Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler KPSS Cafe editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı KPSS Cafe değil haberi geçen ajanstır.Anket 2022 KPSS Lisans Sınavı İptal Edilmeli mi?