Kaliteli sağlık hizmeti için paydaşlar arası işbirliği

Sağlık Bakanlığı, kaliteli hizmet sunumunun artırılabilmesi amacıyla "Çok Paydaşlı Sağlık Sorumluluğunu Geliştirme Programı" hazırladı.

ANKARA (AA) - Sağlık Bakanlığınca, sağlığın korunmasına yönelik atılımların ve faaliyetlerin geliştirilmesi, genel sağlık giderlerinin azaltılabilmesi, yaşam süresinin uzatılabilmesi ve kaliteli hizmet sunumunun artırılabilmesi amacıyla "Çok Paydaşlı Sağlık Sorumluluğunu Geliştirme Programı" hazırlandı.

Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkanlığı Çevre Sağlığı Daire Başkanı Hüseyin İlter, sağlığın korunmasında kişinin yaşadığı çevre, konut, tükettiği su, hava, besin maddeleri ve sosyal çevresinin büyük önem taşıdığını söyledi.

Sağlıklı bireyler ve toplum için Sağlık Bakanlığının yanı sıra diğer sektörlerin de sorumluluğu olduğuna işaret eden İlter, tedavi ve rehabilite edici sağlık hizmetlerinin sunumunda finansman, sağlık insan gücü planlaması, tıbbi ürünlerin temini gibi konularda sağlık sektörü dışında paydaşların bulunduğunu bildirdi.

Bu paydaşları ve rollerini ortaya koymak üzere, akademisyenler, Sağlık Bakanlığı, ilgili kurum ve kuruluşlardan yaklaşık bin 200 temsilcinin katılımıyla "Çok Paydaşlı Sağlık Sorumluluğunu Geliştirme Programı" oluşturulduğunu anlatan İlter, programa ilişkin eylem planı hazırlandığını açıkladı.

İlter, "Bu programın amacı, tüm kurum ve kuruluşlarca sağlığa çok paydaşlı yaklaşımın benimsenmesini sağlayarak, sağlığı tüm politikaların merkezine yerleştirmektir. Hazırlanmış doküman, tarafların harekete geçirilmesi ve yapılacak işbirliğiyle halkın sağlık düzeyinin yükseltilmesi amacı doğrultusunda önemli bir kılavuz olacaktır" diye konuştu.

Ön çalışmaları Ağustos 2009'da başlayan, Mart 2011'den itibaren sağlık ve sağlık sektörü dışındaki diğer sektör temsilcilerinin davet edilmesiyle hazırlanan programın iki bölümden oluştuğunu anlatan İlter, ilk bölümde "Sağlığın Korunması ve Geliştirilmesine Çok Paydaşlı Yaklaşım", ikinci bölümde ise "Tedavi ve Rehabilite Edici Sağlık Hizmetlerinde Çok Paydaşlı Yaklaşım" programlarının yer aldığını bildirdi.

Program çerçevesinde kurumlar arası işbirliği ve koordinasyonu sağlamak, temel stratejileri belirlemek ve sorunların çözümü için gerekli tedbirleri almak üzere Başbakan'ın başkanlığında, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı, Çevre ve Şehircilik Bakanı, Dışişleri Bakanı, Gençlik ve Spor Bakanı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı, İçişleri Bakanı, Kalkınma Bakanı, Kültür ve Turizm Bakanı, Maliye Bakanı, Milli Eğitim Bakanı ve Sağlık Bakanının katılımıyla "Çok Paydaşlı Sağlık Politikaları Yüksek Konseyi" kurulduğunu bildirdi.

10 Tem 2015 - 12:24 - Yaşamgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler KPSS Cafe editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı KPSS Cafe değil haberi geçen ajanstır.Anket Kamuya Memur Ve Personel Alımlarında Mülakat Kaldırılmalı mı?
Tüm anketler