Kamuda Başörtüsü Özgürlüğü İçin Danıştay Yolu

28 ŞUBAT DÖNEMİ YARGISI DEĞİŞTİ   Yargı her ne kadar objektif karar veren bir organ olarak gözükse de, siyasi konularda hukuksal karar değil yine siyasal karar alınmaktadır.

 

28 ŞUBAT DÖNEMİ YARGISI DEĞİŞTİ

 

Yargı her ne kadar objektif karar veren bir organ olarak gözükse de, siyasi konularda hukuksal karar değil yine siyasal karar alınmaktadır. Örneğin 657 sayılı Kanunda, "Belirlenen kılık kıyafet hükümlerine uymamak" fiilinin...

 

28 ŞUBAT DÖNEMİ YARGISI DEĞİŞTİ

 

Yargı her ne kadar objektif karar veren bir organ olarak gözükse de, siyasi konularda hukuksal karar değil yine siyasal karar alınmaktadır. Örneğin 657 sayılı Kanunda, "Belirlenen kılık kıyafet hükümlerine uymamak" fiilinin cezası Uyarma'dır. Ancak 28 Şubat döneminde kanun zorlanmış ve başörtüsü takan memurlar, "İdeolojik veya siyasi amaçlarla kurumların huzur, sükun ve çalışma düzenini" bozmak ile suçlanarak haklarında "Devlet memurluğundan çıkarma cezası" uygulanmıştır.

 

Bu kararların hukuki bir karar olmaktan ziyade, dönemin şartlarına uygun siyasi kararlar olduğu bugünden daha net görülmektedir.

 

DANIŞTAY'IN İKİ ÖNEMLİ KARARI

 

Ancak, 2010 yılında yapılan referandum düzenlemesi sonrasında yargının ideolojik kimliği değiştirilmiştir. Örneğin Danıştay, başörtülü olduğu için Açıköğretim Sınavı’ndan çıkartılan Gülsüm Okumuş’un haklı bulmuş ve uygulama Danıştay’dan dönmüş, Türkiye Barolar Birliği'nin meslek kurallarında yer alan avukatların 'başları açık' görev yapacaklarına ilişkin düzenlemenin yürütmesi de yine Danıştay tarafından durdurulmuştu. 

BAŞÖRTÜSÜ SERBESTLİĞİ İÇİN DANIŞTAY'A DAVA AÇILABİLİR

 

Kamu kurumlarında kılık kıyafet dayatması, 12 Eylül döneminde çıkarılan bir yönetmeliğe dayanmaktadır. Yani sınırlama kanundan değil yönetmelikten kaynaklanmaktadır. Kanunlardaki hükmün iptali için Anayasa Mahkemesine, yönetmeliklerdeki hükmün iptali için ise Danıştay'a başvurulmaktadır. Ancak yıllar önce çıkarılan bir yönetmelik hükmüne ortada bir uygulama yok iken Danıştay nezdinde dava açılamamaktadır. Bugün için Danıştay nezdinde dava açılabilmesi için, bir memurun başörtüsünden dolayı uyarma cezası alması ve bu cezanın memura tebliğinden itibaren 60 gün geçmemiş olması gerekmektedir.

Eğer bu durumda bir memur var ise, yani hakkında uygulanan bir uyarı cezası var ise, 60 günlük sürede hem cezanın iptali için hem de yönetmelik hükmünün iptali için Danıştay'a başvurulması halinde, şuan bazen TBMM'de süren Anayasa düzenlemesi beklenmeden, olumlu bir karar alınabileceğini düşünmekteyiz.

 

YÖNETMELİK HANGİ MADDESİNE DAVA AÇILMALIDIR

 

Yönetmeliğin 5. maddesi hükmü şu şekildedir:

 

"Madde 5 - 2 nci maddede sözü edilen personelin kılık ve kıyafette uyacakları hususlar: 

a) Kadınlar; 

Elbise, pantolon, etek temiz, düzgün, ütülü ve sade, ayakkabılar ve/veya çizmeler sade ve normal topuklu, boyalı, görev mahallinde baş daima açık, saçlar düzgün taranmış veya toplanmış, tırnaklar normal kesilmiş olur. Ancak bazı hizmetler için özel iş kıyafeti varsa görev sırasında kurum amirinin izni ile bu kıyafet kullanılır. 

Kolsuz ve çok açık yakalı gömlek, bluz veya elbise ile strech, kot ve benzeri pantolonlar giyilmez. Etek boyu dizden yukarı ve yırtmaçlı olamaz. Terlik tipi (sandalet) ayakkabı giyilmez."

 

Yukarıda koyu ve altı çizli olarak gösterilen maddeye, (alınan disiplin cezasının iptalini de içerecek şekilde) yürütmenin durdurulması davası açılması gerekmektedir.

13 Şub 2013 - 10:49 - Eğitim


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler KPSS Cafe editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı KPSS Cafe değil haberi geçen ajanstır.
Anket En çok KADRO hangi bölüm mezunlarına verilmelidir ?