ODTÜ ve Bilkent, dünyanın en iyi 500 üniversitesi arasına girdi.

ODTÜ ve Bilkent, İngiltere'de yapılan dünya üniversiteleri sıralamasında dünyanın en iyi 500 üniversitesi arasına girdi.

ODTÜ ve Bilkent, İngiltere'de yapılan dünya üniversiteleri sıralamasında dünyanın en iyi 500 üniversitesi arasına girdi.

ODTÜ Enformatik Enstitüsü bünyesinde oluşturulan University Ranking by Academic Performance (URAP) laboratuvarları, 10 Eylül 2012'de İngiltere'de...

ODTÜ ve Bilkent, İngiltere'de yapılan dünya üniversiteleri sıralamasında dünyanın en iyi 500 üniversitesi arasına girdi.

ODTÜ Enformatik Enstitüsü bünyesinde oluşturulan University Ranking by Academic Performance (URAP) laboratuvarları, 10 Eylül 2012'de İngiltere'de QS (Quacquarelli Symonds) tarafından açıklanan sıralamaya ilişkin rapor hazırladı.

URAP Başkanı Prof. Dr. Ural Akbulut, AA muhabirine raporla ilgili yaptığı değerlendirmede, QS tarafından açıklanan son sıralamada Bilkent ve ODTÜ'ün genel sıralamada dünyanın en iyi 500 üniversitesi arasında yer aldığını bildirdi.

Genel sıralamada İTÜ, Koç ve Sabancı 501-550, İstanbul, Boğaziçi ve Hacettepe 551-600 aralığında yer alırken Çukurova'nın yerinin 600 olarak ilan edildiğini belirtti.

ALAN SIRALAMALARINDA 5 TÜRK ÜNİVERSİTESİ LİSTEDE

Akbulut'un verdiği bilgiye göre, 5 farklı temel alanında yapılan sıralamada ODTÜ, Bilkent, İstanbul, İTÜ ve Boğaziçi bazı temel alanlarda ilk 500 listelerine girme başarısını gösterdi.

ODTÜ Mühendislik ve Teknoloji temel alanında dünyanın 197. üniversitesi ilan edildi. Bu alanda İTÜ 215, Bilkent 328 ve Boğaziçi 392. oldu.

Doğa Bilimleri temel alanında ODTÜ 320. ve Bilkent 390. sırada yer aldı. Sanat ve Beşeri Bilimler temel alanında Bilkent 332. ve İstanbul 350. oldu.

Sosyal Bilimler ve Yönetim temel alanında İstanbul Üniversitesi dünyanın en iyi 376. üniversitesi oldu. Böylece Bilkent 3 temel alanda, ODTÜ 2 temel alanda, İstanbul 2 temel alanda, İTÜ ve Boğaziçi bir temel alanda dünyanın en iyi ilk 500 üniversitesi arasına girme başarısını gösterdi. Bu yıl yaşam bilimleri ve tıp temel alanında listeye girebilen Türk üniversitesi olmadı.

Yaşam bilimleri ve tıp temel alanında 2010 yılında İstanbul Üniversitesi 230 ve Hacettepe Üniversitesi 285. sırada yer alabilmişti.

''YENİ SIRALAMALARA DA GİRİYORUZ''

Prof. Dr. Akbulut, QS tarafından yayınlanan 2012-2013 sıralamalarında Bilkent, ODTÜ, İstanbul, İTÜ, Boğaziçi, Sabancı, Koç ve Hacetepe üniversitelerinin ilk 600'da yer aldığını, Çukurova'nın ise 600 arasına girdiğini ifade etti.

Akbulut, şöyle konuştu:

''Türk Üniversiteleri hızla gelişiyor ve dünya standartlarında bilimsel makale üreterek saygınlık kazanıyor. İlk kez dünyanın en iyi 500 üniversitesinin 2003'te Çin'de Jiao Tong Üniversitesi tarafından yayınlanması üniversitelerimiz için sürpriz olmuştu.

Daha sonra farklı kriterler kullanan yeni sıralama sistemleri devreye girdi. Dünya üniversitelerini sıralayan 8 kurum bulunuyor. Üniversitelerimiz kısa sürede yeni sıralamalarda yer almaya başladı. Son yıllarda ilk 500, 1000 ve 2000'de yer alan üniversitelerimizin sayısı arttı.

Halen 68 üniversitemiz en iyi 2000 üniversite arasında yer alıyor. ODTÜ Enformatik Enstitüsü URAP Laboratuvarı tarafından hazırlanan 2012-2013 dönemi dünyanın en iyi 2000 üniversitesi 15 Ekim 2012'de ilan edilecek. Türk Üniversiteleri için yapılan özel sıralama sonuçları da aynı tarihte ODTÜ'de yapılacak olan sempozyumda ilan edilecek.''

HANGİ KRİTERLERE BAKILDI?

QS'in 2004-2009 yılları arasında TIMES dergisi ile birlikte ''dünyanın en iyi 700 üniversitesini'' sıraladı. İki grubun işbirliğinin 2010'da sona ermesi ile QS aynı metodolojiyi devam ettirerek sıralama yayınlamaya devam etti.

Son iki yılda temel alanlar bazındaki sıralamaları da yayınlamaya başladı.

QS'in 10 Eylül 2012'de yayınladığı ''QS 2012-2013 Dünya Üniversiteleri Sıralaması''nda üniversitelerin genel sıralamadaki yerleri ile mühendislik ve teknoloji, doğa bilimleri, sanat ve beşeri bilimler, sosyal bilimler ve yönetim yaşam bilimleri ve tıp temel alanlarında dünyadaki sırası açıklandı.

Bu 5 temel alanda her bir alan için en iyi üniversitelerin ilan edildiği bu sıralamada QS, değerlendirmeyi akademik saygınlık (bilim adamlarının görüşlerine dayalı anket), işveren görüşü (işverenlerin görüşlerine dayalı anket), yayın başına düşen atıf sayısı kriterlerine göre yaptı.

14 Eylül 2012 - Eğitim


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.