Eş Durumu Atamasında Kritik Hata

MEB 2012 yılı özür grubuna ilişkin atama kılavuzunu yayımladı.

MEB 2012 yılı özür grubuna ilişkin atama kılavuzunu yayımladı. Kılavuzda önemli bir hata yapıldı ve bu hata birçok öğretmeni mağdur edecek beklide atamaların iptaline neden olacak.

Mevcut yönetmeliğe göre özür grubundan ataması yapılanlar bir sonraki dönemde şartları...

MEB 2012 yılı özür grubuna ilişkin atama kılavuzunu yayımladı. Kılavuzda önemli bir hata yapıldı ve bu hata birçok öğretmeni mağdur edecek beklide atamaların iptaline neden olacak.

Mevcut yönetmeliğe göre özür grubundan ataması yapılanlar bir sonraki dönemde şartları taşımaları halinde yine eş durumundan  yer değişikliği isteyebilirler. Burada bir istisna olarak yönetmeliğin 14 ve 15 inci maddesine göre Açıktan ve kurumlar arası yeniden atama, Açıktan ilk atama, kurum içi ve kurumlar arası ilk atama usulüyle atananların son kurumlarında en az bir yıl çalışmaları gerekir. Diğerleri için burada bahsedilen bir yıllık çalışma zorunluluğu yoktur. Yönetmelik özür grubu atamalarında yılı değil atama dönemini esas almaktadır.

Yönetmeliğin Özür durumuna bağlı yer değiştirmeler başlıklı 35 inci maddesi yoruma gerek kalmayacak kadar açıktır ve aşağıdaki şekildedir.

MADDE 35 – (4) Bu Yönetmeliğin 14 ve 15 inci maddeleri kapsamında öğretmenliğe atananların, özür durumundan yer değiştirme isteğinde bulunabilmesi için son olarak atandıkları görev yerlerinde en az bir yıl süreyle görev yapmış olmaları gerekir.

MEB 2012 kılavuzunda sadece  yönetmeliğin 14 ve 15 inci maddeleri kapsamında atananlar için son görev yerinde bir yıl çalışma şartı koyması  gerekirken bütün eş durumu atamaları için koymuştur. Kılavuzun ilgili maddesi aşağıdaki şekildedir.

2011 yılı içerisinde tüm atama çeşitlerine göre atanıp hâlen öğretmen kadrolarında bulunanlardan, bulunduğu ilde ya da eğitim kurumunda  30 Eylül tarihi itibarıyla en az 1 (bir) yıl süreyle öğretmenlik yapmış olanlar yer değiştirme başvurusunda bulunabileceklerdir.

Kılavuza göre 2012 yılı Şubat ayında özür grubundan tayinleri yapılanlar bu yıl 30 Eylül itibariyle bulunduğu kurumda bir yıl süreyle  öğretmenlik yapmadıkları için  tayin isteyemeyeceklerdir.  Bakanlığın kılavuzda 2011 yılı içerisinde  tüm atama çeşitlerine göre atananlara bir yıl şartı getirilmesi yanlıştır.” Bu durum iki grubu etkilemektedir.

Birincisi il dışı ataması isteyeceklerdir. Şubat ayında özür grubu ile atanan bir öğretmenin eşi bu yıl başka bir ile atanmışsa öğretmen bu dönem eş durumundan eşinin yanına atama isteyemeyecektir. Örneğin Şubat ayında (A) iline eş durumundan atanan öğretmenin eşi bu yıl (B) iline atandığı zaman eş durumundan (B) iline tayin isteyemeyecektir.  Oysa yönetmeliğe göre öğretmenin atama isteme hakkı vardır.

İkincisi ise eş durumundan başka bir yerleşim birimine veya  büyükşehirlerde başka ilçelere atananlardır. Örneğin Şubat ayında  İstanbul’a tayin isteyenlere sadece Avrupa yakasındaki bazı ilçeler açılmıştır ve eşleri Anadolu yakasında çalışanlar da  Avrupa yakasına atanmışlardır.  Bu dönem Anadolu yakasına eş durumundan tayin isteme hakları olduğu halde isteyemeyeceklerdir. Bu da yönetmeliğe aykırıdır. 

Bakanlık hatasını düzeltmelidir. Yoksa eş durumundan il içi ve il dışı atama isteyemeyecek mağdur yüzlerce öğretmen ve sendikaları tarafından açılacak davalar sonucunda büyük ihtimalle davalar kazanılacak ve atamalar  yeniden yapılmak durumunda kalınacaktır.

                   Doğan CEYLAN

         Müfettişler Derneği Başkanı

31 Tem 2012 - 21:28 - KPSSgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler KPSS Cafe editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı KPSS Cafe değil haberi geçen ajanstır.Anket Kamuya Memur Ve Personel Alımlarında Mülakat Kaldırılmalı mı?