Doğu Türkistanlı alim Abdülkerim Abdulveli Çin Zindanlarında Şehit Oldu!

Doğu Türkistanlı Türklerin sembol isimlerinden olan bilgisi ve feraseti ile Doğu Türkistanlıların uğradığı zulme direniş gösteren alim Abdülkerim Abdulveli tutuklu bulunduğu Çin zindanlarında şehit oldu.

Haber albümü için resme tıklayın

Doğu Türkistanlı Türklerin sembol isimlerinden olan bilgisi ve feraseti ile Doğu Türkistanlıların uğradığı zulme direniş gösteren alim Abdülkerim Abdulveli tutuklu bulunduğu Çin zindanlarında şehit oldu.

Doğu Türkistanlı alim Abdülkerim Abdulveli, tutuklu bulunduğu hapishanede şehit oldu. 1990 yılıda ahırda hayvanların arasında Kuran-ı Kerim okuduğu için tutuklanan, cezaevine Türk Bayrağı ve Doğu Türkistan bayrağı astığı için cezası ağırlaştırılan ve o günden bu yana Çin hapishanelerinde tutulan Abdülkerim Abdulveli'nin hayatını kaybettiği açıklandı.

Doğu Türkistanlı kaynakların aktardığına göre Abdülkerim Abdulveli’nin şehadet haberi kardeşi tarafından da teyit edildi.

Çin zindanlarında şehit olan Abdülkerim Abdulveli’nin Doğu Türkistanlılar tarafından son derece sevilen ve sayılan bir isim olduğu biliniyordu.

 Abdulkerim Abdulveli Kimdir ?

1963 yılında Doğu Türkistan’in kadim kültür merkezlerinden Kuçar şehrinin  Saksak Mahallesinde Tücaar bir ailede dünya’ya geldi. İlk,orta ve Lise öğrenimini Kuçar’da tamamladı.Memleketindeki Din bilginlerinden özel  din dersleri aldı. 1985 yılında  Doğu Türkistanlı büyük din Alimi ve Müderris Abdulhekim Mahdum’un Kargalık İlçesinde açtığı Medresede  öğrenime başladı. Kısa sürede güzel ahlakı,derin bilgisi ve hitabet yeteneği ile öne çıktı.  4 Nisan 1990’de Kaşgar’ın Aktu İlçesinin Barın kentinde Doğu Türkistan tarihinde “Barın İnkilabı” olarak geçen Halk  ayaklanması meydana geldi.  Çin Çinli işgalciler bu  ayaklanmayı Doğu Türkistan İslahatçı İslam Partisi’nin düzenlediğini iddia ederek bütün kenti ağır silahlarla bombaladı. Masum kadın ve çocukların de içinde bulunduğu binlerce sivil Müslüman Uygur Türkü’ nüu katlederek  ayaklanmayı bastırdı. Çin’den getirilen özel Çin birliklerinin 9 köyü haritadan sildiği, beşikteki bebekleri dahi  öldürdüğü  daha sonra görgü şahitlerince açıklandı. Bu ayaklanma bahane edilerek Kargalık’taki bütün Medreseler Çin işgal Yönetimince kapatıldı ve Öğrenciler de zorla Memleketlerine gönderildi.  Bunun üzerine Abdulkerim Abdulveli de  Doğu Türkistan’ın çeşitli bölgelerinden gelerek din eğitimi alan  yüzlerce öğrenci  gibi Kargalık’tan ayrılmak zorunda kaldı. Memleketi Kucar’da ard arda Medrese ve Kurslar açtı.  Kısa sürede halkın de yardımı ile kurs sayısı 24’e kadar çıktı. Bu Kurs ve Medreselerde yüzlerce, belki de binlerce gence ve çocuğa dinini ve onun ahkamını öğrenmeye çalıştı. Diğer yandan  güzel ahlakı, güçlü  ve etkili hitabeti  ile Doğu Türkistan halkının sevgi,saygı ve güvenini kazandı. Davet üzerine  Ülkenin diğer bölgelerine de giderek vaaz  verdi ve dini sohbetlere katılarak halkı aydınlatmaya çalıştı. Kuçar’da ve civar il ve ilçelerindeki   Cami ve Mescitlerde  ve  Düğün,dernek gibi sosyal aktivitelerin yapıldığı toplantılarda din içerikli konuşmalar ,vaaz ve nasihatlarla   halkı irşat etmeye  gayret etti.

Abdulkerim Abdulveli’nın bu yeniden aydınlanma ve islamı irşat ve öğretme-öğrenme hareketi  Çin işgal yönetiminin dikkatını çekti. 17 Kasım 1991′da  bir çok dava arkadaşları ile birlikte tutuklandı.Yapılan uzun yargılamalar sonucunda,16 Mayıs 1993′te Urumçı Orta Sot Mahkemesince Barın İnkilabını başlatan “Doğu Türkistan İslahatçı İslam Partisi’nın Kurucularından olduğu,Devrim Karşıtı örgüt kurmak,Halkı yönetime karşı kışkırtmak ve yasa dışı dini faaliyetlerde bulunduğu”  suçlaması ile  12 yıl ağır hapis çezasına çarptırıldı ve Urumçi 1 No.lu Hapishaneye konuldu. Urumçi Saybağ Bölge Mahkemesi  19 Şubat 2002′de “Namaz kılmak ve Oruç tutmak suretiyle disiplini bozmak” suçu işlediğini ileri sürerek 3 yıl daha  hapis cezasına hükmetti. Cezasının bitmesine az bir süre kala Urumçi Saybağ Bölge Mahkemesi  26 Nisan 2004′de “Hapishane Disiplinine Aykırı Davranmak” suçlaması ile 3 yıl daha hapisle cezalandırdı.5 Eylul 2006′de yine Urimçi Saybağ Bölge Mahkemesi “Hapishane Kurallarına aykırı davrandığı ve bozduğu”suçlaması ile 3 yıl daha hapis ile cezalandırdı. Daha sonraki yıllarda de Namaz kılmak.Oruç Tutmak ve Açlık Grevi başlatmak suçlamaları ile cezasını sürekli uzattı.

Mazlum Alim A.Abdulveli’ye  Doğu Türkistan halkının saygı ve sevgisi ve bağılığına şahit olan yönetim, halkın tepkisinden korkarak kendisine sürekli  Hapishane  değiştirtti.Şimdiye kada 3 Hapisheneye nakledildiği söylenir.Kendisi Hapis iken,Babası ve  daha sonra Annesi üzüntülerinden hayatlarını kaybettiler… Kendisinin de ağır hapishane şartları,baskı ve işkenceler neticesinde sağlığı bozuldu. Halen Hapishanede onlarca hastalık ile mücadele etmekte ve   tekerlekli sandalye ile   hayatını sürdürmeye çalışmaktadır.

Kardeşi Mehmet Emin Abdulveli Hapishanede yapılan ağır zulüm baskı ve işkencelere  dayanamayarak sağlığının bozulması üzerine serbest bırakıldı ve Sevenlerinin yardımı ile 1996’de Kırgizistan üzerinden Türkiye’ye gelmeyi başardı. Daha sonra İsveç’e iltica etti. Halen bu ülkede yaşamaktadır.

Doğu Türkistan Halkınca Kerim Karı olarak anılan Abdulkerim Abdulveli’nın yargılanma ve hapis  durumu Uluslar arası toplum ve kuruluşların tepkisini çekti. Londra merkezli Uluslar arası Af  Örgütü yayınladığı yıllık insan hakları raporu’nun Çin bölümünde kendisine geniş yer ayırdı. Bu raporları BM.başta olmak üzere uluslar arası Kurum ve kuruluşlar ile insan hakları örgütlerine  sunarak hapisten kurtarılmasına yönelik çalışmalar ve girişimlerde bulunmalarını talep etti. Bu örgüt’ün son girişimi de Doğu Türkistan halkı  ve uluslar arası toplum tarafından  memnuniyetle karşılanmıştır.
Uygur Haber ve Araştırma Merkezi ve uyghurnet.org. olarak Doğu Türkistan’da dini ve sosyal hayatta derin izler bırakan ve unutulmaz hizmetleri ile Halkımızın kalbine taht kuran   örnek Mücahit ve  din Bilginimiz Abdulkerim  Abdulveli’ye GEÇMİŞ OLSUN dileklerimizi sunar, kendisine acil şifalar ve dayanma gücü lütfetmesini Rahman ve Rahim olan Yüce Allah’tan niyaz ederiz.
Allah (CC.) Kendisinin  ve Ailesinin yar ve yardımcısı olsun. Amin

Hamit Göktürk

Kaynak: http://www.uyghurnet.org/

03 Ara 2018 - 16:01 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler KPSS Cafe editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı KPSS Cafe değil haberi geçen ajanstır.
Anket KYK Borçları Silinsin Mi?