Eş durumu tayinlerinde eskiye göre neler değişti?

Sağlık Bakanlığı eş durumu tayinlerine yönelik olarak uygulamada bazı değişiklikler yapıldığını açıkladı. İşte yeni yapılan değişiklikler...

Sağlık Bakanlığı tarafından gercekleşen yeni açıklama ile çalışan personellerin eş mazeretleri sebebi ile öne sundukları ve talep ettikleri tayin maddelerinde bazı değişiklikler söz konusu oldu. 
1- Daha evvel Sağlık Bakanlığında çalışan memur, sözleşmeli eşinden dolayı nakil isteyemiyordu. Bu mani " halk personeli" ifadesiyle kaldırılmıştır. Dolaysıyla kuruluş içinde memur eş, sözleşmeli eşten dolayı nakil isteyebilecek.

2- Tayinlerdeki kıdem sıralaması değişmiştir. 
Daha evvel 4, 3 ve 2 senelik öğrenim mezunu olma olacak şekilde gercekleşen tatbikat kaldırılmıştır. Tabip dışındaki başka unvanlar eşitlenmiştir. Dolaysıyla biri sıhhat memuru başka teknisyen olan aile nakil istediğinde, unvanda eşitlik olduğundan dolayı , aile birliği D ya da C hizmet grubu bir vilayette sağlanacaktır. D ya da C'de birleşme sağlanamıyor ise unvan/branş seviyesinde hangi vilayette daha az doluluk var ise aile brliği o vilayette sağlanır.

3- Eşi değişik bir kurumda çalışanlar için ayrıntılı bir düzenleme yapılmıştır. Buna göre eşi; kaymakam, vali, polis, yargıç , savcı, askeri personel olanların ataması eşinin görev yapmış olduğu yere ataması yapılır. Yine eşi öğretim üyesi olanların nakli, eşinin görev yapmış olduğu yere yapılır. Eşi değişik bir kurumda çalışan ve eşinin yanına nakil olmak isteyen sıhhat personeli için, naklen gitmek istediği yerin kendi unvan ve branşında C ya da D hizmet grubunda olup olmadığına bakılır. Şayet C ya da D ise nakli eşinin görev yapmış olduğu yere yapılır. Aksi halde ilgili kurumla koordinasyon sağlanır. Eşinin görev yapmış olduğu kurumun başka yerde teşkilatının bulunmaması, kadro ya da mevzuatı açısından aile birliği mazeretine dayalı atanma imkanının olmaması halinde talebi değerlendirilir.

4- Eşi özel sektörde çalışanlar için bundan evvel "müracaat tarihi itibari ile en az üç sene , nihayet bulunduğu yerde kesintisiz en az iki sene prim ödediğini ya da Bağ-Kur sigortalısı olanların Bağ-Kur borçlarını yapılandırdıklarını," olacak şekilde olan gerekli "kesintisiz 3 sene " olacak şekilde değiştirilmiştir.

YENİ MADDE

Aile birliği mazeretine bağlı yer değişikliği

MADDE 20 - (1) Eşlerin ikisinin de Bakanlık ya da bağlı kuruluşlarda halk personeli olması halinde; a) Astlık aba sıralaması esas alınarak astın görev yeri üste bağlı olarak değiştirilir. 
Üstlük astlık sıralaması; Bakanlık ve Bağlı Kuruluş Merkez Teşkilatı kadroları, vilayet sıhhat müdürü/halk sağlığı müdürü/genel sekreter, reis , hastane yöneticisi, başhekim, eğitim görevlisi, başasistan, yan dal uzmanları, uzman tabipler, uzman diş tabipleri, tabipler, diş tabipleri ve başka sıhhat personeli şeklindedir.

b) Her iki eşin birinci fıkranın (a) bendindeki aynı sıralama grubunda yer alması halinde aile birliğinin D ya da C hizmet grubu bir vilayette sağlanması esastır. D ya da C hizmet grubunda aile birliğinin sağlanamaması halinde; her iki eşin unvan ve branşında eşlerinin görev yapmış olduğu vilayetin standardına göre doluluk oranı az olan vilayette aile birliği sağlanır. Doluluk oranlarının da eşit olması halinde; aynı hizmet bölgesinde görev yapan eşlerden yer değiştirme talebinde bulunanın, değişik hizmet bölgelerinde görev yapan eşlerden ise üst hizmet bölgesinde görev yapan çalışanların görev yeri değiştirilir.

c) 16 ncı maddenin ikinci fıkrası ile 19, 21 ve 24 üncü maddelerine göre atanan çalışanların eşinin görev yeri değişikliği talebinde D ya da C hizmet grubu şartı aranmaz. Bu Yönetmeliğin 16 ncı maddesinin birinci fıkrasına göre atanan çalışanların görev yeri değişikliği talebinde eşinin atanma tarihinden bu yana bir sene içerisinde D ya da C hizmet grubu şartı aranmaz.

ç) Eşleri, kadrosunun bulunduğu vilayet dışında hiç bir aile hekimi mevkiisinde görev yapanların yer değişikliği talepleri bu fıkra ile ikinci fıkra hükümleri çerçevesinde değerlendirilir.

(2) Eşlerin değişik halk kuruluş ve kuruluşlarında halk personeli olarak çalışması halinde;

a) Varsa eşinin kurumuyla gercekleşen protokol hükümleri uygulanır.

b) Eşleri, mevzuatı uyarınca mecbur yer değiştirmeye tabi olarak mülki idare amirliği, ulusal istihbarat, güven hizmetleri sınıflarından birinde görev yapanlar ile yargıç , savcı ya da Türk Silahlı Kuvvetlerinde subay, astsubay, uzman jandarma, uzman erbaş ya da uzman er olarak görev yapan çalışanların eşinin görev yapmış olduğu yere ataması yapılır.

c) Yer değişikliği talebinde mevcut bulunan çalışanların eşinin görev yapmış olduğu yerin kendi unvan ve branşında C ya da D hizmet grubunda olması halinde eşinin görev yapmış olduğu yere ataması yapılır. Aksi halde ilgili kurumla koordinasyon sağlanır. Eşinin görev yapmış olduğu kurumun başka yerde teşkilatının bulunmaması, kadro ya da mevzuatı açısından aile birliği mazeretine dayalı atanma imkanının olmaması halinde talebi değerlendirilir.

ç) Eşi, 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu çerçevesinde kurulan üniversitelerde öğretim üyesi olanların ataması eşinin görev yapmış olduğu yere yapılır.

(3) Eşi, tıpta ve diş hekimliğinde uzmanlık mevzuatına göre uzmanlık ya da yan dal uzmanlık eğitimi görmekte olanların yer değiştirme taleplerinde aslık aba , bölge ve hizmet grubu şartı aranmaz. Ancak, müracaat tarihi itibariyle eşinin kalan uzmanlık eğitim süresinin altı aydan çok olması zorunludur.

(4) Personelin, mebus , belediye başkanı, muhtar ya da noter olan eşlerinin bulunduğu yere yer değiştirme yoluyla ataması yapılabilir.

(5) Kamu görevlisi olmayan eşinin, atanma talep edilen yerde kesintisiz üç sene sosyal emniyet primi ödemek yoluyla kendi ismine ya da bir hizmet akdi ile işverene bağlı olarak çalışmış ve halen çalışıyor olması halinde, çalışanların yer değişikliği yoluyla ataması yapılır. Sosyal Güvenlik Kurumu çerçevesinde çalışanlardan askerlik süresini borçlanıp primlerini ödeyenlerin askerlikte önceki süreleri üç senelik zaman çerçevesinde değerlendirilir.

(6) Altıncı fıkra çerçevesinde yapılacak olan yer değiştirme işlemlerinde, kısa çalışma ödeneğinin ödenmesi ile askerlik dolayısıyla işyeriyle ilişiği kesilenlerden askerlik dönüşü aynı vilayette en geç iki ay içerisinde göreve başlanması halinde, müracaat tarihi itibariyle üç senelik prim ödeme şartı aranmakla beraber bulunduğu yerde üç senelik kesintisiz prim ödeme şartı aranmaz.

(7) Stratejik çalışanların yer değiştirme taleplerinde bu maddenin ikinci fıkrasının (c) bendi ile beşinci fıkrası uygulanmaz."Eş tayinlerinde farklılıkları bulunan maddeler nelerdir?

08 Nis 2015 - 13:15 - Yaşamgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler KPSS Cafe editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı KPSS Cafe değil haberi geçen ajanstır.Anket Kamuya Memur Ve Personel Alımlarında Mülakat Kaldırılmalı mı?
Tüm anketler