Kadınlar eğitim ile üst noktalara geldiler

Milli Eğitim Bakanı Nabi AVCI, Yalova'da yaptığı konuşmada, bayanların kılık kıyafet yönetmeliğinde yaptıkları değişimler ile bayanların eğitimde ve kamusal alanlarda daha başarılı olduklarını belirtti.

Milli Eğitim Bakanı Nabi AVCI, Yalova'da yaptığı konuşmada, bayanların kılık kıyafet yönetmeliğinde yaptıkları değişimler ile bayanların eğitimde ve kamusal alanlarda daha başarılı olduklarını belirtti. 

Millî Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Yalova'da düzenlenen AK Parti Yalova İl Kadın Kolları 4. Olağan Kongresi'nde; “Eğitimin bütün göstergelerinde son 13 yılda Cumhuriyet tarihini katlayan hamleler yapılmıştır. Bunu bildikleri için özellikle bu kara propagandayı yürütmeye çalışıyorlar. Hanım kardeşlerimizin çok duyarlı olmalarını rica ediyorum, okullarımıza siz de sahip çıkın, varsa bir sorun bize iletin, çözüm önerilerinizi sunun” dedi. Bakan Avcı'nın kongrede yaptığı konuşmada öne çıkan başlıklar şöyle:

"Giyim kuşam tercihlerine bakılmaksızın kadınların önü açıldı, bu bir devrimdir"

"Bazen bazı şeyleri nereden nereye geldiğimizi ve nasıl geldiğimizi hatırlamak bakımından ara sıra tekrar konuşmakta fayda olabilir. O sahneyi benim gibi siz de hatırlıyorsunuz, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde halkın oylarıyla seçilmiş bir milletvekili hanıma, kürsünün bir kenarına toplanıp koro halinde nasıl 'Dışarı, dışarı' diye tempo tutulduğunu ben unutmuyorum, eminim ki siz de unutmuyorsunuz. Bunu unutmayalım çünkü orada 'dışarı, dışarı' diye tempo tutulan, sadece bir milletvekili arkadaşımız değildi. Orada aslında Meclis dışına itilmek istenen milletin ta kendisiydi. Onun için bu son dönemde gerek kamuda gerek eğitim kurumlarında gerekse siyasette giyim kuşama ilişkin tercihlerine bakılmaksızın bütün kadınların önünün açılması gerçekten son yılların en büyük devrimidir. Çok şükür nüfusumuz genç ve dolayısıyla özellikle gençlerimiz 10-20 yıl önce doğan çocuklarımız bunların hep böyle olduğunu, Türkiye'nin eskiden beri böyle olduğunu eğitimde, sağlıkta, siyasette, adalette, ulaşımda, şehircilikte işlerin hep böyle yürüdüğünü zannedebilirler. Öyle değildi, ne sağlık, ne eğitim, ne ulaşım, ne siyaset böyleydi."

"Bakanlığımızdaki kadınlarımızın payını da layık oldukları düzeye taşıyacağız"

"Millî Eğitim Bakanı olarak bir eksiğimizi bir zaafımızı da burada zikretmemiz lazım. Bizim 81 il millî eğitim müdürümüz var maalesef bir tane kadın millî eğitim müdürümüz var. Okul müdürlerimizde, ilçe müdürlerimizde, şube müdürlerimizde biraz dengeledik son zamanlarda ama yönetici kadrolarımızda maalesef kadınlarımız halen çok azınlıktalar. Ama bu sebepsiz değil, bu daha önce kadınlarımızın önüne çekilmiş olan bariyerlerin bugüne yansıması. Maalesef eğitimci kadınlar bu koşuya epey geriden başlayabildiler. Şimdi biz biraz hızlandırmaya çalışıyoruz. İnşallah önümüzdeki yıllarda Millî Eğitim Bakanlığında da yönetici kademelerde kadınlarımızın payını layık oldukları düzeye taşıyacağız. Ayrıca bu Millî Eğitim Bakanlığı açısından şu bakımdan da gerekli, bizim öğretmen kadrolarımızın da büyük çoğunluğu kadınlar, öğretmenlerimizin yarıdan fazlası kadınlarımız."

"Başörtülü öğretmenlerin gözündeki o teşekkürü görmek en büyük mutluluğum"

"Benim de geriye dönüp 'Siyasette ne yaptın' dedikleri zaman gerçekten hamdedebileceğim icraatlardan bir tanesi belki en başında geleni bugün birçok okula gittiğim zaman başörtüsüyle görevlerini yapan öğretmenlerin gözündeki o yaşı, o teşekkürü görmek bir Millî Eğitim Bakanını yaşayabileceği en büyük mutluluk. 28 Şubat döneminde görevini yapamaz hale gelmiş, giyimi kuşamı yüzünden veya sadece kadınlar da değil erkekler de görevden uzaklaştırılmış bugünkü moda tabirle mobbinge yani bürokratik yıldırmaya maruz bırakılmış ve dolayısıyla öğrencilerinden, çocuklarından ayrı düşmüş öğretmenlerimizin tekrar görevlerini yapabilir hale gelmesi bizim en büyük mutluluğumuz oldu. Bu konudaki destekleri, yol göstericilikleri sebebiyle Sayın Cumhurbaşkanımıza, Sayın Başbakanımıza, değerli milletvekili arkadaşlarımıza çok teşekkür ediyorum. Bu durumda olan 2 bin 29 kardeşimiz görevlerine başladılar. Büyük bir mutluluk içerisinde görevlerini icra ediyorlar. Onlar da memnun, birlikte görev yaptığı diğer öğretmen arkadaşlarımız da çok memnun, öğrencilerimiz memnun, velilerimiz memnun Türkiye'de de kıyamet kopmadı."

"Bir takım tezgahların tekerine çomak soktuk"

"Haziran seçimlerinin çok kritik bir dönemece işaret ettiğini söyledim. Dolayısıyla pek çok alanda çok ciddi dezenformasyonla, kara propagandayla karşılaştığımızı ve bundan sonra da karşılaşacağımızı ve buna hazırlıklı olmamız gerektiğini bir kere daha vurgulamak istiyorum. Bu kara propaganda ve dezenformasyonun özellikle yoğunlaştığı ve bundan sonra da yoğunlaşacağı alanlardan bir tanesi de eğitim alanı. Çünkü son dönemde belki en çok bu alandaki bir takım tezgahların tekerine çomak soktuk. Onun için gün geçmiyor ki malum yayın organlarında, televizyonlarında, gazetelerinde eğitimin çöktüğüne, Millî Eğitim Bakanlığının iflas ettiğine, eğitimin yazboz tahtası haline geldiğine dair pek çok haberler, yorumlar okuyorsunuz, görüyorsunuz. Bunlar sebepsiz değil, bunlar sistematik bir kampanya. Herhangi bir vilayetimizde bir okulun penceresinin camı kırık diye haber yapılıyor arkasından 'Eğitimimiz ne halde', 'Eğitim çöktü', 'Millî Eğitim Bakanlığı öğrencilerine sahip çıkmıyor' vesaire gibi münferit olaylar üzerinden çok sistematik bir kampanya yürüyor. Oysa rakamlara baktığımız zaman şunu görüyoruz: Son 13 yıl içerisinde eğitimde hangi değişkeni alırsanız alın, okul sayısına, derslik sayısına, eğitim teknolojilerinin eğitime uyarlanmasına, öğretmen sayısına, öğretmenlerimize yönelik hizmet içi eğitimlere, derslik başına düşen öğrenci sayısına, taşımalı eğitim, süt yardımı, burslar yani eğitimin bütün göstergelerinde son 13 yılda Cumhuriyet tarihini katlayan hamleler yapılmıştır. Hangi alanı, hangi göstergeyi alırsanız alın eğitim son 13 yılda ikiye katlanmıştır olumlu göstergeler itibarıyla. Bunu da bildikleri için özellikle bu kara propagandayı yürütmeye çalışıyorlar buna özellikle hanım kardeşlerimizin çok duyarlı olmalarını rica ediyorum lütfen okullarımıza siz de sahip çıkın, okullarımıza çok sık gelin, okul aile birliği toplantılarımıza mutlaka katılın, çocuklarınızın okullarının sorunlarıyla yakından ilgilenin. Millî Eğitim Müdürlüklerimize, okul yönetimlerimize varsa eksiğimiz lütfen siz iletin, varsa bir sorun onu biz ilk defa sizden duyalım ve varsa çözüm önerileriniz onları da bize iletin."

egitimajansi

14 Şub 2015 - 17:13 - Eğitim


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler KPSS Cafe editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı KPSS Cafe değil haberi geçen ajanstır.
Anket Memur Ve Personel Alımlarında Yaş Şartı Esnetilmeli mi?