Başbakan Yıldırım Şehit ve Gazi Aileleri İle Bir Araya Geldi

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığından yapılan bir açıklamada Başbakan Yıldırım'ın şehit ve gazi aileleriyle iftar yemeğinde buluştuğu belirtildi.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığından yapılan bir açıklamada Başbakan Yıldırım'ın şehit ve gazi aileleriyle iftar yemeğinde buluştuğu belirtildi. 

Açıklama Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının resmi internet sitesinde yayımlandı. Yayımlanan açıklama " Başbakan Yıldırım şehit aileleri ve gaziler için düzenlenen iftara katıldı " başlığı ile paylaşıldı. 

Yayımlanan açıklamaya göre;

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile İzmir Valiliğinin şehit aileleri ve gaziler onuruna düzenlediği iftar programı Başbakan Binali Yıldırım’ın himayesinde gerçekleşti.

İftar programında Başbakan Yıldırım’a eşi Semiha Yıldırım ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya da eşlik etti.

İftar sonrası yaptığı konuşmada Başbakan Yıldırım, şehitlerin aziz hatıralarının kendilerine yüklediği sorumluluğu artırdığını, o sorumluluğun da terörü Türkiye'nin gündeminden çıkarmak olduğunu belirtti.

Şehitlerin tam huzura kavuşmasının bu topraklardan terörün kökünün kazınmasına bağlı olduğuna dikkati çeken Yıldırım, şöyle konuştu:

"Herkes emin, rahat olsun ki terör Türkiye'nin gündeminden çıkacaktır. 32 yıldır bizi meşgul eden bu anlamsız terör belası artık Türkiye'nin gündeminde kalmamalıdır. Barış ve huzur ülkemizin her köşesinde egemen oluncaya kadar bu operasyonlar da sürmeye devam edecek. Her vatandaşımızın yüzünün güleceği, doğuyla batının, kuzeyle güneyin kucaklaşacağı günleri inşallah hep birlikte göreceğiz. Bu milletin onurlu yürüyüşüne kasteden hiçbir plan Türkiye'yi, Türk milletini bu mukaddes yolundan asla döndürmeyecektir. Suç işleyen, cinayete ortak olan herkes mutlaka adalet önüne çıkarılacaktır.

Teröre verilecek en güzel cevabın İzmir'de bir araya gelen bu birlik, kardeşlik iklimi olduğunu dile getiren Yıldırım, "Türkiye 78 milyon vatandaşıyla, tek vatan, tek millet, tek devlet ve tek bayrak altında ilelebet yaşamaya devam edecektir. Aziz şehitlerimize buradan söz veriyoruz, 81 vilayetimizle 79 milyon insanımızla daima bir olacağız, daima birlikte Türkiye olacağız. Türkiye demokrasiden, hukuktan, birlik ve beraberlikten, medeniyet yürüyüşünden asla vazgeçmeyecek. Bu bizim ecdadımıza, şehitlerimize, sizlerin şahsında milletimize olan sözümüzdür." ifadelerini kullandı.

Şehitlerin namusa, istiklale ve onura sahip çıkmak için canlarını seve seve verdiğini söyleyen Başbakan Yıldırım, şöyle devam etti:

"Bizler devlet, hükümet ve millet olarak aziz şehitlerimizin hatıralarını daima canlı tutacağız asla unutturmayacağız. Ecdadımız dün Gelibolu'da, Trablusgarp'ta, Çanakkale'de, Dumlupınar'da, İzmir'de, Şanlıurfa'da, Kahramanmaraş'ta, Gaziantep'te bu ülkenin istiklal mücadelesini verdiler. Ülkemizi, namusumuzu asla çiğnetmediler. Bize muhteşem ve güzel bir Türkiye armağan ettiler, biz de bu aziz, cennet vatanı gözümüz gibi korumaya devam edeceğiz. Şehitlerimizin kanlarını temsil eden ay yıldızlı bayrağımızı en yükseğe çıkarmak namus borcudur, boynumuzun borcudur. İnancımız bize karamsarlığı yasaklamıştır. Rahat olun, müsterih olun Türkiye bugün daha öncesinden çok daha güçlüdür. Bugün Cumhurbaşkanımız ile birlikte İstanbul'da Türk Silahlı Kuvvetlerimize, Deniz Kuvvetlerimize kazandırdığımız korvetlerin töreninde bir kez daha gördük ki Türk milleti büyük bir millet. Türk ordusu, milleti güçlendikçe güçlenmeye devam ediyor."

 

Şehit ailelerinin sıkıntılarıyla hemhal olup her türlü ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlamanın, her zaman yanlarında olmalarının kendileri için şeref, görevlerin en yücesi olduğunu ifade eden Yıldırım, şehitlerine emanetine asla halel getirmeyeceklerini, şehit ailelerinin her birinin meselesinin kendi meseleleri olduğunu, gece gündüz onların yanında olmaya devam edeceklerini söyledi.

Başbakan Binali Yıldırım, "Şehitler ve yakınları gündemde olduğunda mevzuat teferruattır, asla ve asla mevzuatın arkasına sığınmayacağız, sığınanlara da müsamaha göstermeyeceğiz. Bugüne kadar 30 binin üzerinde şehit yakınının atamasını gerçekleştirdik, onlara sahip çıkmanın gayreti içinde olduk" dedi.

Şehitlerin ana, babaları, eşleri, çocukları ve yakınlarının Türkiye Cumhuriyeti'nin teminatı altında olduğunu belirten Binali Yıldırım, bu konuda hükümet olarak devletin büyük imkanlarını kullanmaktan kaçınmadıklarını, kaçınmayacaklarını dile getirdi.

Devletin şefkat ve himayesinden gazi ve şehit yakınlarının emin olmasını isteyen Yıldırım, şöyle devam etti:

"Son 14 yılda çok önemli çalışmaları hayata geçirdik. 2010 yılında gerçekleşen halk oylamasıyla bir anayasa değiştirdiğimizi biliyorsunuz. Bu değişiklikle getirdiğimiz bir madde çok önemlidir. Şehit yakınları ve gaziler için alınacak tedbirlerin, eşitlik ilkesine asla aykırı sayılamayacağını anayasal güvenceye aldık. Şehitlerimize yapılacak her şey, bir ülke, bir memleket vazifesidir, bir vefa görevidir. Şehit yakınlarımızın, gazilerimizin durumlarını kademe kademe daha da iyileştirmeyi hedefliyoruz ve bunun gayreti içindeyiz."

Şehitliğin peygamberlikten sonra en yüce mertebe olduğunu vurgulayan Yıldırım, onların Türk milletinin geleceği için can verdiğini, Türk milletinin gönlünde müstesna yer aldıklarını belirtti.

Binali Yıldırım, ay yıldızlı bayrağın tesadüfen oluşmadığını, rengini şehitlerin kanından aldığına dikkat çekerek, şehitlerin hatırasını sonsuza kadar yaşatmayı amaçladıklarını dile getirdi.

 

“Hükümet olarak her zaman şehit ailelerinin yanındayız”

Programda konuşan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya da vatan toprakları için tarihin her döneminde şehit ve gaziler verdiklerini belirterek, "Vatanı, milleti ve inancı uğruna batan her güneş sizlerle yeniden doğuyor, gökyüzünde hilali aydınlatmaya devam ediyor. Selamların, duaların en güzeli şehitlerimizin üzerine olsun. Siz değerli gazilerimiz de bu uğurda vatanımızı korumak için savaştınız. Ve iki iyilikten birine gazilik şerefine ulaştınız. Bir diğeri ise makamların en güzeli olan şehitlik mertebesidir." diye konuştu.

Bakan Kaya, Allah katında peygamberlikten sonra en üstün makamın şehitlik makamı olduğunu anımsatarak, kalplerden hiçbir zaman vatan, millet ve bayrak sevgisinin eksik olmamasını temenni etti.

Böyle bir sevgi uğruna tarihte olduğu gibi bugün de kahramanlık destanı yazan yiğitlerin bulunduğunu vurgulayan Bakan Kaya, "Silopi'de üşüyorum diyen bir çocuğun ellerini nefesiyle ısıtmaya çalışan Tabur Komutanı Binbaşı Necmettin Tetik'in o davranışı beni çok duygulandırdı. Sonrasında Binbaşımızın yaralandığı haberi bizleri ayrı bir hüzne sevk etmiştir. Geçen hafta o güzel yürekli binbaşımızı GATA'da ziyaret ettim, durumu iyi. Rabbimden acil şifalar diliyorum. Bizler millet olarak asker, polis ve köy korucularımızın üstün hizmet ve başarılarıyla her zaman gurur duyduk. Yeter ki bizler birlik ve beraberliğimizi koruyalım, kardeşlik hukukunu güçlendirelim. İzmir'i Bingöl'e, Mardin'i Aydın'a, Edirne'yi Hakkari'ye kardeş kılan değerlerimize sahip çıkmaya devam edelim. Devam edelim ki kan ve göz yaşından beslenen fırsatçıların umutları kendi kazdıkları çukurlara gömülmeye devam etsin." ifadelerini kullandı.

Bakan Fatma Betül Sayan Kaya, geçen hafta Mardin'de özel harekat polislerini ziyaret ettiğini anlatarak, Bakanlığına bağlı kurumlarda kalan engelli çocukların yaptıkları küçük hediyeleri ve onların yazdığı mektupları polislere ulaştırdıklarını belirtti.

Birlik ve beraberliğin korunduğu müddetçe üstesinden gelinemeyecek bir şeyin olmadığını dile getiren Bakan Kaya, hükümet olarak her zaman şehit ailelerinin yanında olduklarını vurguladı.

Bakan Kaya, şehit aileleri ve gaziler için yakın zamanda düzenlemeler yaptıklarını hatırlatarak, şunları kaydetti:

"Şehit yakınları için istihdam hakkı ikiye çıkarılmış, gazilerimize de bir istihdam hakkı verilmiştir. Belirli dönemlerde gerçekleştirdiğimiz atamalarda da asla kadro sınırlamasına gidilmemiştir. Özellikle bu atamaların zaman kaybetmeksizin yapılması noktasında sayın Başbakanımızın talimatları bulunmaktadır. Faizsiz konut kredisi desteği, tapu işlemlerinde harç muafiyeti, ücretsiz seyahat hakkı, vergi muafiyetleri gibi birçok alanda ekonomik destek hayata geçirilmiştir. Terör mağduru sivil vatandaşlarımıza; tazminat, aylık bağlama, istihdam hakkı, anne babaya aylık bağlamada muhtaçlık şartının kaldırılması gibi haklar tanınmıştır. Sizlerin göstermiş olduğu büyük fedakarlıklar karşısında elbette bizlerin yaptıkları her zaman yetersiz kalacaktır. Fakat acılarımızı birlikte hafifleteceğiz, yaralarımızı birlikte saracağız inşallah. Şehit yakınlarımız, vazife malulleri ve gazilerimiz için hükümet olarak bugüne kadar ne yapmamız gerekiyorsa hiç tereddüt etmeden yerine getirdik ve getirmeye devam ediyoruz." 

Kpsscafe.com.tr / ANKARA

19 Haz 2016 - 14:10 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler KPSS Cafe editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı KPSS Cafe değil haberi geçen ajanstır.




Anket En çok KADRO hangi bölüm mezunlarına verilmelidir ?