Memur ve asgari ücretli maaşı vergiye gidecek

Memur ve asgari ücretlilerin Temmuz ayında alacakları zam, gelir vergisi oranı nedeniyle vergi dilimine gireceği için eriyecek.

Gelir vergisi oranlarını belirleyen kazanç dilimlerinin yıllar içinde neredeyse hiç artmaması nedeniyle asgari ücretli çalışanların 2015 yılı içinde bir üst kazanç dilimine geçecek. Böylece aralık ayında ödeyecekleri gelir vergisi yüzde 15'ten yüzde 20'ye çıkacak ve maaşları azalacak.

ASGARİ ÜCRETLİYE YÜZDE 20 VERDİ

Asgari ücretli bir çalışanın bu yıl aralık ayı itibarı ile brüt geliri 12 bin lirayı aşacağı için yüzde 20 gelir vergisi ödeyecek. Böylelikle Türkiye'de en düşük maaş alan kesim olan asgari ücretli bile orta seviyede kazancı olan bir işadamı oranında gelir vergisi ödemiş olacak.

ZAM GELMEDEN KESİNTİ

Asgari ücretliler şu anda aylık 153,2 lira gelir vergisi öderken, bu rakam yılın son ayında 193,5 liraya çıkacak. Böylece hükümet, memurlara yüzde 3 zammı daha vermeden, vergiler yoluyla yüzde 5 kesinti yapıp, verdiğini fazlasıyla geri almış oldu.

KONCUK: 2 MİLYON MEMURUN MAAŞI, ARTMAYACAK AZALACAK

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, asıl amacı çok kazanandan çok; az kazanandan az vergi almak olan vergi sisteminin, Türkiye'de yakaladığından vergi almak şeklinde işlediğini söyledi.

Memurların ve sözleşmeli personelin; iş adamlarından, sanayiciden, yıllık kazancı milyonlarca lirayı bulan işletmeciden daha fazla gelir vergisi ödediğini vurgulayan Koncuk, bu adaletsizlik nedeniyle memur maaşlarına yapılan yüzde 3'lük zammın vergiye bile yetmediğini, yaklaşık 2 milyon kamu görevlisinin maaşının Haziran ayından sonra artmak yerine azalacağını söyledi.

İsmail Koncuk, "Vergi sistemindeki adaletsizlik, gelir dağılımını olumsuz yönde etkileyen etkenlerin başında geliyor. Özellikle çalışanların ödediği vergi miktarı, birçok işadamını geride bırakırken, çalışanlardan kesilen ve kaynağından toplanan hazır vergi, devletin ana gelir kaynağı haline gelmiş durumda. Hal böyle olunca, Hükümet de yıllardır, vergi toplamanın en kolay kaynağı çalışanlar üzerindeki vergi yükünü, giderek artırıyor. Bu mağduriyetin giderilmesi için ya her yıl maaş zamlarını vergi adaletsizliğini de hesaba katarak belirlemek ya da çalışanlar için farklı bir gelir vergisi tarifesi belirlemek gerekiyor" dedi.

MEMURUN MAAŞI DÜŞECEK

Araştırma, düşük maaşlı kamu görevlilerinin de gelir vergisi oranının yüzde 20'ye yükselmesi dolayısıyla kayıplar yaşayacağını ortaya koydu. Buna göre üniversite mezunu ve 16 yıllık memur ünvanlı bir kamu görevlisi, haziran ayına kadar aylık 175,9 lira gelir vergisi öderken, temmuz ayında bu rakam 181,2 liraya çıkacak. Yüzde 20'lik dilime geçtiği kasım ayında ise 235 liraya, aralık ayında da 241,6 liraya yükselecek. Şu anda sosyal yardımlar hariç 2093.9 lira maaşı olan memur, haziran ayında 62.8 lira zam alacak ve gelir vergisi artışları nedeniyle eline kasımda 2097.6 lira geçecek. Aralık ayında ise geliri 2091 liraya düşecek.

EN BÜYÜK MAĞDUR ONLAR

KİT'lerde ya da diğer kuruluşlarda çeşitli adlar altında sözleşmeli olarak çalıştırılan sözleşmeli personelin, gelir vergisi bakımından en mağdur kesim olduğuna dikkat çekildi. Gelir vergisi matrahı 3200, net maaşı 2500 lira olan sözleşmeli personelin, Mart ayında 480 lira gelir vergisi ödemişken; bu rakamın Temmuz'da 659,2 liraya çıkağı hesaplandı. Haziran'da maaşına 75 lira zam alacak olan bu personelin ödediği vergi 179,2 lira artacağı için, 2500 lira olan maaşı da Temmuz ayında 2395,8 liraya düşeceği belirtildi.

DOKTORLAR 145,5 LİRA, ÖĞRETMEN 110,6 LİRA DAHA FAZLA VERGİ ÖDEYECEK, HEMŞİRENİN MAAŞI 13 LİRA AZALACAK

Araştırmada maaş zammı ile vergi artışları arasındaki farklar şu örneklerle anlatıldı:

1. derecenin 4. kademesindeki 25 yıllık bir uzman doktor, Nisan ayında 389,7 lira vergi öderken, bu rakam Temmuz'da aylık 535,2 liraya yükselecek. Temmuz ayında yapılacak artışlar sonrasında maaşına 125,6 lira zam alacak olan Uzman Doktorun aynı ay ödeyeceği vergi miktarındaki artış ise 145,5 lira olacağından Temmuz ayı itibarı ile bir Uzman Doktorun maaşı, Haziran ayına göre toplamda 19,9 lira azalmış olacak.

Haziran ayına kadar maaşından 296,4 lira gelir vergisi kesintisi yapılan 4. derecenin 1. kademesindeki 25 yıllık bir öğretmenin yüzde 20'lik vergi dilimine çıkınca 407 lira gelir vergisi ödeyecek. Temmuz ayında maaşına 94 lira dolayında zam alacak olan bu öğretmen, aynı ay içinde 110,6 lira daha fazla vergi ödeyeceği için maaşında artış yerine, 16,6 liralık bir azalma ile karşılaşacak.

HEMŞİRENİN MAAŞI 13 LİRA AZALACAK

Döner sermaye ödemesi de alan 1. derecenin 4. kademesindeki bir hemşirenin maaşından, Mayıs ayında 300,8 lira gelir vergisi kesilirken vergi oranında yaşanacak 5 puanlık artışla ödeyeceği vergi; Temmuz ayında 413,2 liraya, yükselecek. Böylece bir hemşirenin ödediği gelir vergisi 112,3 lira artarken, Temmuz ayında alacağı %3 maaş zammı yalnızca 99 lira olacak. Buna göre Temmuz ayında %3 zam yapılmasına rağmen hemşirenin eline geçen ücret 13,3 lira azalacak.

ONLARIN MAAŞI ARALIK'TA ERİMİŞ OLACAK

Araştırma, düşük maaşlı kamu görevlilerinin de gelir vergisi oranının %20'ye yükselmesi dolayısıyla kayıplar yaşayacağını ortaya koydu. Buna göre üniversite mezunu, 16 yıllık, 3. derecenin 2. kademesindeki memur ünvanlı bir kamu görevlisi, Haziran ayına kadar aylık 175,9 lira gelir vergisi öderken, bu rakam %20'lik dilime geçtiğinde 241,6 liraya yükselecek.

Şu anda sosyal yardımlar hariç 2093,9 lira maaşı olan memur, Haziran ayında 62,8 lira zam alacak ve gelir vergisi artışları nedeniyle eline Kasım'da 2097,6 lira; Aralık'ta ise 2091,0 lira geçecek. Buna göre memurun 2015 Aralık ayı maaşı, 2015 Ocak maaşının bile 2,9 lira altına düşmüş olacak.

T24- Hürriyet

12 May 2015 - 19:25 - Ekonomigöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler KPSS Cafe editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı KPSS Cafe değil haberi geçen ajanstır.Anket 1)2022 UEFA $ampiyonlar Ligi Finali Rusya'dan alınarak hangi ülkeye verilmiştir? ( Günün GÜNCEL bilgi sorusu )