O Sınavın da Sorularının Çalındığı Ortaya Çıktı: 20 Bin Memur Mercek Altında

Son dakika haberi: ÖSYM Başkanlığı 16 sınav hakkında inceleme başlattı. başlatılan incelemede toplamda 20 bin akademisyen mercek altına alındı. İnceleme altına alınan akademik personeller eşdeğer sınavlarda döküldü.

Çalınan sınav sorularına bir yenisi daha eklendi. Alınan son bilgilere göre 2005 ile 2013 yılları arasında düzenlenen ALES ile akademik personel olan 20 bin akademisyen mercek altına alındı. ÖSYM, aralarında doçentlerin de olduğu akademisyenleri eşdeğer sınavlara almaya başladı.

Eşdeğer sınavlar Yapılmaya Başlandı

FETÖ'nün soru hırsızlığı soruşturmaları Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı'na (ALES) uzandı. 2005-2013 yılları arasında yapılan tüm ALES sorularının çalındığı belirlendi. Şaibeli sınavlardan aldıkları puanlarla akademik kadroya yerleşen 20 bin şüpheli için savcılık harekete geçti. ÖSYM, 'yardımcı doçent' ve 'doçent' unvanlı akademisyenlerin de aralarında bulunduğu bazı şüphelileri dil sınavından 'eşdeğer' sınava aldı.

16 Sınav Hakkında İnceleme

FETÖ'nün soru hırsızlıklarına ilişkin soruşturmalarının en önemli ayaklarından biri olan ALES'le ilgili düğmeye basan savcılık, 2005-2013 yılları arasında yapılan toplam 16 adet sınavı incelemeye aldı. Soruşturma kapsamında incelenen 16 sınava ait tüm soruların FETÖ tarafından sınavdan önce ele geçirilerek mensuplarına dağıtıldığı belirlendi.

20 Bin Şüpheli Var

Savcılık incelemesinde, 2005 ve 2013 yılları arasında yapılan ALES ile akademik kadroya 27 bin kişinin yerleştiği tespit edildi. Bunlardan yaklaşık 20 bin kişinin sınavının şüpheli olduğu belirtildi. FETÖ bağlantıları da ortaya konan şüphelilerin girmiş olduğu tüm sınavlar ile aldıkları puanlar mercek altına alındı.

Eşdeğer sınavda Döküldüler

2004-2014 yılları arasında yapılan sınavlardan yüksek puan alanları inceleme altına alan ÖSYM Başkanlığı, sınav şüphelilerini 'eşdeğer' sınavla araştırıyor. ALES'e giren adayların akademik kadroya girebilmesi için yabancı dil sınavından da geçerli puan alması gerekiyor. ÖSYM de, "çalıştım, yaptım" savunmasını yapan şüpheli akademisyenleri, Üniversitelerarası Kurul Yabancı Dil Sınavı ve Kamu Personeli Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı'ndan eşdeğer sınava aldı. Şüphelilerin söz konusu sınavlarda döküldüğü hatta hiç bilmediği dilden yüksek puan alan akademisyenlerin de olduğu ortaya çıkarıldı.

Birinciler Eşdeğer Sınavda Azaldı

FETÖ'nün sorularını çaldığı 2008 ve 2009 yıllarında yapılan ALES'de 32 bin 300 kişi birincioldu. FETÖ'nün soru hırsızlığının ortaya çıkmasının ardından ALES'teki dahi sayısın da düşüş yaşandığı görüldü. 2016 ALES'e giren 332 bin kişiden sadece 140 birinci çıkabildi.

KPSSCAFE android uygulamamızı ücretsiz indirmek için ---->>> TIKLAYIN

KPSSCAFE iOS uygulamamızı ücretsiz indirmek için----> TIKLAYIN

Kpsscafe.com.tr  | Ankara

18 Aralık 2017 - Akademik


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

07

??? - Nasıl çalıyorlar birileri göz yummuş ki bu kadar büyük bir iş yapmışlar şimdi çıkarıyorlar.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 18 Aralık 13:36
06

Hakkı yenmiş - Benim hakkımken kim benimle yerleştiyse o k8siye hakkımı helal etmiyorum.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 18 Aralık 13:36
05

Adalet - Ulan bunu bilmeyen mi var sanki ADALET FALAN YOK BU ÜLKEDE o kadar

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 18 Aralık 13:36
04

Serkan - Madem bunları biliyorsunuz neden alımlarda yaş esnetmiyorsunuz insanlar enayi mı ? Zamanında hakkımız yenildi bunun telafisi yaş şartı esnetilmeli en az 30 olmalı

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 18 Aralık 13:36
03

adalet - Herkes bildigini yapiyor buraya yorum yapmak bos ....

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 18 Aralık 13:36
02

kpss2010 mağduruyum - kpss sorularını alan alesi bırakır mı ösym de tüm sınavlara girenlerin arşivi var tek tek bu sahtekarları sistemden çıkarsın mahsum alanların haklarına ne kadar girildiyse iade edilsin

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 18 Aralık 13:36
01

İbrahim - Ya biz ne yapalım bende kimseye hakkımı helal etmiyorum

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 18 Aralık 13:36