ÖSYM Bu Yanlıştan Dönmeli... Artık Kadrolar Boş Kalmamalı...

Bilgi Güvenliği ve Tüketici Hakları Araştırmacısı Hasan İsra Yıldırım boş kalan kadrolarla ilgili insanın aklına şu sorular gelmektedir dedi:   - Boş kalan kadrolara daha sonraki yerleştirmeleri ÖSYM mi yapıyor yoksa kurum kendisi mi atama yapıyor.

 

Bilgi Güvenliği ve Tüketici Hakları Araştırmacısı Hasan İsra Yıldırım boş kalan kadrolarla ilgili insanın aklına şu sorular gelmektedir dedi:

 

- Boş kalan kadrolara daha sonraki yerleştirmeleri ÖSYM mi yapıyor yoksa kurum kendisi mi atama yapıyor. Kurum...

 

Bilgi Güvenliği ve Tüketici Hakları Araştırmacısı Hasan İsra Yıldırım boş kalan kadrolarla ilgili insanın aklına şu sorular gelmektedir dedi:

 

- Boş kalan kadrolara daha sonraki yerleştirmeleri ÖSYM mi yapıyor yoksa kurum kendisi mi atama yapıyor. Kurum kendisi atama yapıyorsa buralara torpillileri işe almak için bilinerek mi bu yöntem uygulanıyor? Çünkü bu kadroların boş kalacağı daha önceden belli olabilir. ÖSYM sistemindeki veri tabanından hangi okul mezunu KPSS sınavına girip girmediği bilgisi yer alıyor.

 

-Şartları tutmadığı halde ÖSYM tarafından yerleştirilip, kurumlar tarafından kabül edilmeyen aday sayısının toplamı kaçtır ve bu adayların tercih ettiği boş olması gereken kadroların şuanki durumu nedir. Buralara birileri alındıysa nasıl alındı?

 

- KPSS sınavına girerek, daha önceden memur olup tekrar başka kuruma atanan aday var mıdır? Eğer varsa bu memurların atanmasıyla eski çalıştıkları kadrolar ne oldu?

 

-ÖSYM 'nin zaten devlet kurumunda çalışan bir kadroluyu KPSS sınavı ile başka bir kuruma ataması doğru mudur? Yönetmeliğe uygun mudur? Burada haksızlık yapılmıyor mu ?

 

-ÖSYM HAKSIZLIK YAPMAK İSTEMİYORSA ADAYLARA AİT BİLGİLERİ , BELGELERİ SİSTEME GİRMELİDİR

Bilgi Güvenliği ve Tüketici Hakları Araştırmacısı Hasan İsra Yıldırım yaptığı açıklamada “KPSS de kadro tercihi yapılırken adayların bir kısmı şartları tutmamasına rağmen hatalı tercih yaparak hem kendilerini zor durumda bırakıyor hem de o kadroya yerleşmesi gereken adayın hakkını gasp etmektedirler. Bunun önüne geçilmesi için adayın ne tür belgeleri varsa bu belgelerle birlikte , ÖSYM bürosuna giderek kendisine ait aday bölümüne ekletmelidir. ÖSYM de böylece belgesi olmayan aday tercih yaptığında yerleştirme yerine direk eleyecektir veya aday daha tercih aşamasındayken yanlışlıkla tercih yaparsa sistem uyaracaktır. Bu sistemin ilk uygulanmasında belki bazı pürüzler olabilir ama sonra sistem yerine oturduğunda bir sürü adeletsizlikler ortadan kalkacaktır. Basında da biliyoruz ki şartları tutmasa bile bir çok kuruma yerleşen adaylar hatalı tercih nedeniyle atamamaları yapılmamakta ve yerleri boş kalmaktadır. ” dedi. Konuşmasını devam ettiren Yıldırım gerekirse bu konuda ÖSYM 'ye danışmanlık verebileceğini ve önerileri dikkate alındığında hiçbir kadronun boş kalmayacağını ve hiçbir adayın haksızlık yaşamayacağını belirtti.

 

-BU UYGULAMANIN AVANTAJLARI HİÇBİR ADAY MAĞDUR OLMAZ. HİÇBİR KADRO BOŞ KALMAZ.

 

Belgesi olmayanlar rastgele tercih yapamayacak ve atamalarda istenen şartları tutan adaylar yerleşecektir. Çünkü puanı yüksek olan aday tercih yaptığında , belgesi olmasa bile sistem direk bunu yerleştiriyor ve belgesi olmadığı için atama yapılmasa bile , asıl yerleştirilmesi gereken aday yerleştirilmiyor.

 

Bazı kurumlara baktığmızda bir sürü belgeler veya farklı şartlar aradığından bu şartları tutan adaylar olmadığı için o kurumun kadrosu boş kalmaktadır. ÖSYM de adaylar belgelerini sisteme eklettiklerinde, hangi kurumun kadrosunun boş kalacağını yerleştirme işlemi yapılmadan görecek ve kurumu anında uyaracaktır. Böylece kurum istediği kadro şartlarında değişikliğe gidecektir. Burada şunuda özellikle belirtelim ki bir kurumun istediği belgeleri tutan aday sayısı sistemde sadece bir tane görünürse burada o kurumun torpil yaptığı iddiası gündeme gelebileceğinden , kurum şartları tutan aday sayısı birden fazla aday olmasına özen göstermelidir. İlgili kurum da aradığı belgelere dair kaç tane aday bulunduğunu ÖSYM sisteminden öğrenecektir.

 

Bu sistem çalışması bundan sonraki yerleştirmeye hazır adilmelidir. Adaylar kendilerine ait belgeleri ÖSYM 'ye işletmese bile ÖSYM sorumluluk kabül etmeyeceği için ÖSYM de rahat edecektir.

 

-ÖSYM TERCİH İŞLEMİNİ NASIL YAPMALIDIR?

 

ÖSYM bu kadar insanı mağdur etmeye hakkı yoktur. ÖSYM sistemini güçlendirmelidir veya ortaöğretim, önlisans, lisans bölümlerine göre farklı tarih aralığı vererek tercih imkanı sunabilir ya da adayların TC kimlik numarasına göre de tercih tarih aralığı da sunabilir.

 

-ÖSYM SINAV SONUÇ DEĞERLENDİRMESİNDE DE EKSİKLERİNİ GİDERMELİDİR

 

Bilgi Güvenliği ve Tüketici Hakları araştırmacısı Hasan İsra Yıldırım “ÖSYM nin sınav sonuçlarını değerlendirirken tıpkı dershaneler gibi sonuç belgesinde doğru ve yanlış soruların cevap anahtarını burada vermelidir. Aday böylece sadece yanlış cevapları için soru kitapçığı ile işaretlediği optik cevap kağına bakacaktır. Adayın soru kitapçığı ile cevap kağıdını karşılaştırıp hangisi doğru, hangisi yanlış olduğunu incelemesi hem adaya eziyet hemde bir sürü zaman kaybına neden olmaktadır. ”dedi.

 

-ÖSYM ÜNİVERSİTE TERCİH İŞLEMLERİNDE DE EKSİKLERİNİ GİDERİLMELİDİR.

 

ÖSYM özellikle üniversite tercih işlemi yapılırken üniversitelere ait verilmesi gereken çok önemli bilgiler klavuzda yer almıyor. Örneğin bir üniversitede yaz okulu var mı? Ders geçme notu nedir? Bunun gibi öğrenci için çok önemli olan bilgilere mutlaka klavuzunda yer vermeli ki öğrenci tercih yaptıktan sonra hayal kırıklığına uğramamalıdır. Geçmiş yıllarda bir sürü öğrenci mağdur olmuştur ve halen olmaktadır.

 

-ÖSYM NEDEN E-DEVLET UYGULAMASINA HALEN GEÇMİYOR

 

Bir çok kurum E-Türkiye uygulamasına geçmesine rağmen. ÖSYM 'nin bu uygulamaya geçmemesi çok gariptir. ÖSYM nin de artık www.turkiye.gov.tradresine dahil olması gerekmektedir. Çünkü ÖSYM bu uygulamaya dahil olduğunda , ÖSYM sistemine erişim e-Türkiye üzerinden olacağı için daha güvenli olacaktır. Ayrıca adaylar bir sürü şifre derdinden kurtulacaktır. Çünkü zamanla tüm kurumlarımız www.turkiye.gov.tr adresine bağlanacaktır. livehaber

04 Ara 2012 - 10:57 - KPSS


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler KPSS Cafe editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı KPSS Cafe değil haberi geçen ajanstır.
Anket Memur Ve Personel Alımlarında Yaş Şartı Esnetilmeli mi?