YDS'de sınav süresi neden düşürüldüğü MEB'e soruldu

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA Aşağıdaki sorularımın Milli Eğitim Bakanı Sayın Nabi AVCI tarafından Anayasanın 98.

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

Aşağıdaki sorularımın Milli Eğitim Bakanı Sayın Nabi AVCI tarafından Anayasanın 98. ve İçtüzüğün 99. maddesi gereğince yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim.

İdris BALUKEN

BDP Grup Başkanvekili

Bingöl...

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

Aşağıdaki sorularımın Milli Eğitim Bakanı Sayın Nabi AVCI tarafından Anayasanın 98. ve İçtüzüğün 99. maddesi gereğince yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim.

İdris BALUKEN

BDP Grup Başkanvekili

Bingöl Milletvekili

Yıllardır kopya skandalları ile gündemden düşmeyen ve yaptığı hatalarla öğrencileri sürekli mağdur eden ÖSYM bu defa da ÜDS sınavına üç ay kala dil sınavlarında yaptığı değişiklik ile yüzbinlerce öğrenciyi mağdur etti. ÖSYM bu yıl KDPS ve ÜDS sınavlarının kaldırıldığını ve bu sınavların yerine Yabancı Dil Seviye Belirleme Sınavı (YDS)yapılacağını duyurdu. 7 Nisan 2013 tarihinde gerçekleştirilen ilk YDS sınavına Türkiye genelinde yaklaşık 330 bin aday girdi. Bu uygulama bir dizi hak kaybı ve eşitsizliği de beraberinde getirdi. İlk olarak, öğrencilerin yılda dört defa dil sınavına girme hakkı ellerinden alınarak ikiye düşürüldü. Diğer taraftan daha önceki ÜDS sınavlarında üç ayrı alanda (sağlık bilimleri, fen bilimleri, sosyal bilgiler) testler yer almaktaydı. Adayların kendi alanlarıyla ilgili soruların ağırlıklı olduğu testi cevaplıyorlardı. Bu yeni uygulamayla adayların eğitim gördükleri alandan sınava girme hakları ellerinden alınmış oldu. Yeni uygulamadaki en önemli hak kaybı ise sınav süresinin 180 dakikadan 150 dakikaya çekilmesidir. Bu uygulamanın yarattığı mağduriyet somut örneği ise YDS sınav sonuçlarında kendini gösterdi.

Son Beş Yılın İlkbahar Dönemlerinde Yapılan KPDS Puan Ortalamaları
2013 YDS İlkbahar Ortalaması

30,4612012 KPDS İlkbahar Sınav Ortalaması

43,6232011 KPDS İlkbahar Sınav Ortalaması

37,0672010 KPDS İlkbahar Sınav Ortalaması

54,2802009 KPDS İlkbahar Sınav Ortalaması

54,8502008 KPDS İlkbahar Sınav Ortalaması

56,240


Son Beş Yılın İlkbahar Döneminde Yapılan ÜDS Puan Ortalamaları
2013 YDS İlkbahar Ortalaması

30,4612012 ÜDS İlkbahar

Fen Bilimleri

35,489Sağlık Bilimleri

39,132Sosyal Bilimler

37,0272011 ÜDS İlkbahar

Fen Bilimleri

33,449Sağlık Bilimleri

39,082Sosyal Bilimler

32,8252010 ÜDS İlkbahar

Fen Bilimleri

51,23Sağlık Bilimleri

48,92Sosyal Bilimler

45,872009 ÜDS İlkbahar

Fen Bilimleri

56,96Sağlık Bilimleri

52,37Sosyal Bilimler

47,282008 ÜDS İlkbahar

Fen Bilimleri

48,73Sağlık Bilimleri

54,30Sosyal Bilimler

45,43


ÖSYM’nin bugüne kadar yaptığı tüm ÜDS ve KDPS sınav ortalamaları karşılaştırıldığı zaman en düşük ortalamanın 2013 YDS sınavı ortalamasının olduğu görülmektedir. Hem yukardaki tablolardan açıkça görüldüğü üzere, hem de tarafımıza ulaşan uzmanların ve adayların görüşlerine göre 2013 YDS önceki sınavlarla aynı şart ve koşullarda yapılmamıştır. Buna karşılık sınav puanı önceki sınavlar ile birlikte aynı geçerliliğe tabi olacaktır. Bu da 2013 YDS’ye giren adayları önceki sınavlara giren adaylara gere dezavantajlı bir duruma düşürmüştür. Bu durum ÖYP, Lisansüstü öğretim ve bu sınav sonuçlarının geçerli olduğu diğer tüm alanlarda ciddi bir eşitsizliğe neden olacaktır.

Yapılan YDS sınavında ortalamaların iyice düşük çıkması kamuoyunda ÖSYM tarafından yapılan testlerin geçerlilik ve güvenirliliği yönünde ciddi soru işaretleri de oluşmasına neden oldu. Uluslararası sınav standartlarına göre yapılan her sınava yönelik teknik rapor yayınlanması gerekmektedir. Söz konusu teknik raporda sınav test maddelerinin güçlük indeksleri, şayet yapılmışsa pilot uygulamalarının sonuçları, her bir test maddesinin seçeneklerinin sağlıklı bir şekilde işleyip işlemediği, her bir test maddesi ve toplamda tüm sınav için verilen cevaplama süresinin neye göre belirlendiği vb. sağlıklı bir testte yer alması gereken bütün bilgiler yer almaktadır. Bu teknik raporun yayınlanması sınavın şeffaflığı, geçerlilik ve güvenirliliği açısından hem alan uzmanlarının hem de sınava giren adaylara tatmin edici bilgiler sunmaktadır. Ancak ÖSYM yaptığı sınavların hiçbirine ilişkin teknik rapor yayınlamadı.

Bu bağlamda:

1. Sınav süresinin düşürülmesinin nedeni nedir? YDS puanları neye göre hesaplanmıştır?

2. ÖSYM yaptığı sınavlara ilişkin neden teknik rapor yayınlamamaktadır? YDS sınavının teknik raporu nedir? Yayınlanması düşünülmekte midir?

3. Dil sınavında yapılan bu değişiklikler, sınav sonuçlarından da açıkça anlaşıldığı üzere 2013 YDS’ye giren adayları daha önceki yıllarda ÜDS ve KPDS’ye giren adaylara oranla dezavantajlı bir duruma düşürüp mağdur etmiştir. Bakanlık olarak Lisansüstü öğretim, ÖYP vb. başvurularda bu durumun yaratacağı mağduriyetin giderilmesi için acilen ne yapmayı planlıyorsunuz?

04 May 2013 - 12:40 - YDS Haberleri


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler KPSS Cafe editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı KPSS Cafe değil haberi geçen ajanstır.
Anket 2021 Asgari ücret Ne Kadar Olmalı ?