Raporluyken maaş alınabilir mi? Geçici iş göremezlik ödeneği nedir?

Yaşadıkları sağlık sorunlarından dolayı iş yerlerine gidemeyen çalışanlar, çalışamadıkları bu günler için maaşlarının kesilip kesilemeyeceğini, kesilmesi halinde ise ne yapacaklarını bilmemekte. İş Kanunu bu durumlar için işçiye hangi hakları tanımıştır?

Haber albümü için resme tıklayın

Çeşitli sağlık sorunlarından dolayı işe gidemeyen vatandaşlar, iş yerlerine gidemedikleri bu durumlarda ücretlerinin kesilip kesilmeyeceğini ve kesilmesi halinde ne yapmaları gerektiği araştırmaktadır. Peki, geçici iş görmezlik ödeneği nedir? Hangi durumları kapsar. İşte konuyla ilgili detaylar…

RAPOR PARASI NEDİR?

Halk arasında rapor parası, rapor ücreti, hastalık parası, istirahat parası, geçici iş göremezlik raporu parası olarak adlandırılan geçici iş görmezlik ödeneği ise iş kazası, meslek hastalığı, hastalık ve annelik dolayısı ile iş yerinde istirahatlı bulunan çalışana, iş erine gitmediği günler için ödenen ücrettir.

GEÇİCİ İŞ GÖRMEZLİK ÖDEMESİ İÇİN RESMİ RAPOR ŞART

Bir iş yerinde sigortalı olarak çalışan kişinin iş kazası, meslek hastalığı, hastalık ve anne olama hallerinde iş yeri hekiminin ya da herhangi bir sağlık kurulunun kararı ile raporlanmış ve bu raporda belirtilmiş istirahat süresince geçici olarak çalışamama haline geçici iş görmezlik denmektedir.

ÖDENEK ALMAK İÇİN GEREKEN KOŞULLAR

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nda ise geçici iş görmezlik ödeneği şu şekilde açıklanmıştır;

Kurumca yetkilendirilen hekim veya sağlık kurullarından istirahat raporu alınmış olması şartıyla;

a) İş kazası veya meslek hastalığı nedeniyle iş göremezliğe uğrayan sigortalıya her gün için,

b) (Değişik: 17/4/2008-5754/11 md.) 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (a) bendi ile 5 inci madde kapsamındaki sigortalılardan hastalık sigortasına tabi olanların hastalık sebebiyle iş göremezliğe uğraması halinde, iş göremezliğin başladığı tarihten önceki bir yıl içinde en az doksan gün kısa vadeli sigorta primi bildirilmiş olması şartıyla geçici iş göremezliğin üçüncü gününden başlamak üzere her gün için,

c) (Değişik: 17/4/2008-5754/11 md.) 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (a) bendi ile (b) bendinde belirtilen muhtarlar ile aynı bendin (1), (2) ve (4) numaralı alt bentleri kapsamındaki sigortalı kadının analığı halinde, doğumdan önceki bir yıl içinde en az doksan gün kısa vadeli sigorta primi bildirilmiş olması şartıyla, doğumdan önceki ve sonraki sekizer haftalık sürede, çoğul gebelik halinde ise doğumdan önceki sekiz haftalık süreye iki haftalık süre ilâve edilerek çalışmadığı her gün için,

d) (Değişik: 17/4/2008-5754/11 md.) 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (a) bendi ile (b) bendinde belirtilen muhtarlar ile aynı bendin (1), (2) ve (4) numaralı alt bentleri kapsamındaki sigortalı kadının, erken doğum yapması halinde doğumdan önce kullanamadığı çalıştırılamayacak süreler ile isteği ve hekimin onayıyla doğuma üç hafta kalıncaya kadar çalışması halinde, doğum sonrası istirahat süresine eklenen süreler için, (1) geçici iş göremezlik ödeneği verilir.

24 Oca 2020 - 09:08 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler KPSS Cafe editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı KPSS Cafe değil haberi geçen ajanstır.
Anket Memur Ve Personel Alımlarında Yaş Şartı Esnetilmeli mi?