Sözleşmeliler Torbadan Kadro Bekliyor!

Kamu Kurum ve Kuruluşlarında çalışan sözleşmeli memurlar sosyal medya platformlarından kadro çağrılarını yineleyerek yetkililere seslerini duyurmaya çalışıyor. KPSS CAFE olarak bu güne kadar hep sözleşmelilerin kadro taleplerini ve çağrılarını duyurmak için onlarca haber yaptık. Bu vesile ile bu haberlerimize tekrar göz atalım. İşte detaylar...

Sözleşmeliler Torbadan Kadro Bekliyor!
+14
Video için play'e tıklayın

Kamu Kurum ve Kuruluşlarında çalışan sözleşmeli memurlar sosyal medya platformlarından kadro çağrılarını yineleyerek yetkililere seslerini duyurmaya çalışıyor. KPSS CAFE olarak bu güne kadar hep sözleşmelilerin kadro taleplerini ve çağrılarını duyurmak için onlarca haber yaptık. Bu vesile ile bu haberlerimize tekrar göz atalım. İşte detaylar...

300 bin sözleşmeli kadro bekliyor

CHP Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, genel seçimler öncesi söz verilmesine rağmen kamudaki sözleşmeli personelin kadro alamadığını vurguladı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, sayıları 300 bini bulan sözleşmeli memur ile kamu kurum ve kuruluşlarında 4/B statüsünde çalışanlara verilen ‘kadro’ sözünü hatırlattı.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) genel kurulunda konuyla ilgili konuşan Dr. Şevkin, aile birliği, kademe ve derecesi olmayan, düşük sigorta ve maaşla çalışmak durumunda kalan tüm sözleşmelilere genel seçimler öncesi kadro sözü verilmesine rağmen bugüne kadar bu sözün yerine getirilmediğini kaydetti.

SÖZLER YERİNE GETİRİLMİYOR!

Yüce meclis çatısı altında defalarca söz alıp Türkiye’nin ve halkın sorunlarına değinerek çözüm istediklerini vurgulayan Dr. Şevkin, “Bu anlamda, kamu kurum ve kuruluşlarında sayıları 300 bini bulan sözleşmeli çalışanlara verilen sözlerin yerine getirilmesi için ısrarımızı sürdürüyoruz. Yüz binlerce sözleşmeli personel kadroya geçmek için hâlâ beklemektedir. Bu konuda sürekli söz veriliyor ama ne hikmetse bir türlü daimi kadro verilmiyor” diye konuştu.

KANAYAN YARAYA İŞARET ETTİ

Kabine üyelerine ve iktidar partisi milletvekillerine seslenen Dr. Şevkin, “Zaman kaybetmeden tüm sözleşmeliler ile 4/B statüsündeki personel bir an önce iş güvencesine kavuşmalıdır. 2011 seçimlerinde 234 bin 4/B'liye kadro verilmişken o tarihten bu yana işe alınan sözleşmeli personele neden kadro verilmiyor? Sözleşmeli personelin eş durumundan tayin konusuna kadar tüm mağduriyetlerinin giderilmesi için yeni bir çalışma yapılması düşünülmekte midir? Bu kanayan yara ve yaşanan acılar ne zaman bitecektir?” sorularını yöneltti.

Sözleşmeli Kadrosuz ve Uykusuz! Sözleşmeli Personel Kadro İstiyor!

Devlet kurumlarında çalışan 4/B'li yani sözleşmeli personeller sosyal medya üzerinden başlattıkları etkinlikler ile yetkili mercilere seslerini duyurmaya çalışıyor. Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde farklı partilerden birçok milletvekilinin defalarca gündeme getirdiği sözleşmelilere kadro konusu maalesef hala bir çözüme kavuşmuş değil. Kadrolu memurlarla aynı işi yapan ancak özlük hakları ve maaş konusunda aynı imkanlara sahip olamayan sözleşmeli personelin sorunları acilen çözüme kavuşturulmalıdır.

Dünyanın en çok kullanılan sosyal medya platformu olan Twitter üzerinde "sözleşmeliler kadrosuz uykusuz" etiketi altında bir araya gelen sözleşmeli personeller taleplerinin yerine getirilmesi ve sorunlarının bir çözüme kavuşturulması için seslerini duyurmaya çalışıyor. Sözleşmeli personellere sosyal medya üzerinde birçok siyasi isimde destek verdi.

İşte o mesajlardan bazıları;

"Hak, hukuk, adaleti her yerde haykırıyoruz. Diyarbakır'da da haykırdım, İzmir'de, Kırşehir'de de... Türkiye'nin her karış toprağında haykırdım, ağır bedeller ödedim, haykırmaya da devam ediyorum..."

"Sağlık mazeret tayini Aile birliği Kademe -derece ilerlemesi görevde yükselme yok, Vergi dilimleri farklı"

"Devletin temeli adalettir. Devlet, memuru arasında ayrım yapamaz! Devlette, kadrolu-sözleşmeli ayrımcılığı kabul edilemez. Ne şura, ne tartışma; tek yol KADRO.. Hemen..!"

"Mühendisiz Öğretmeniz İmamiz Sağlık çalisaniyiz Vs Mesleğimiz farklı olsa da Talebimiz aynı (KADRO)"

"Sözün bittiği yer artık kimse sözleşmeli memuru görmemezlikten gelemez her şey ortada. Yerel seçimlerden önce kadro gelmeli. "

"Sözleşmeli Memur Milliyetçi Hareket Partisinin seçim beyannamesindeki Kadro sözünü tutmasını istiyor. Kamuoyu bu konuda ısrarlı. Sözleşmeliye kadro Cumhur İttifakından gelecek."

"300 bin sözleşmeli personel kadrosuna kavuşmak istiyor. Seçimden önce kadro istiyoruz..."

Sizlerde sözleşmeli personellerin kadro talebine hak veriyor ve seslerinin duyulmasını istiyorsanız sosyal medyada "sözleşmelilerkadrosuzuykusuz" etiketi ile paylaşımlar yapabilirsiniz.

Kamu'da Çalışan 4/B'liler (Sözleşmeliler) Kadro İstiyor!

Kamu kurum ve kuruluşlarında 4/B'li (Sözleşmeli kamu personeli) olarak çalışan memurlar kadro talep etmekle birlikte sözleşmeli personel sorunlarının da çözüme kavuşturulmasını istiyor. KPSS cafe olarak Sözleşmeli personellerin sorunlarını dile getirmeye devam ediyoruz.

4/B'li (sözleşmeli) personel herkesin bildiği üzere 4/A'lı (kadrolu) çalışan personeller gibi Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) ile kamu kurum ve kuruluşlarındaki memur kadrolarına atanmaktadır. Sözleşmeli personel sırasıyla 2009, 2011 ve 2013 yıllarında kadrolu pozisyona geçirildi. 4/B li personeller iktidardan ve yetkililerden gelecek kadro açıklamalarını bekliyor.  Kadrolu ve sözleşmeli personeller arasında fark göremeyenler için sözleşmeli personellerin yaşadığı sorunlara değinelim.

-Tayin hakkı
- İş güvencesi
-Derece, kademe, kıdem, puan
-Maaş farkı (yolluk, bölge tazminatı)
-İzin farklılıkları(süt izni, babalık izni, evlilik izni)

Bu sorunlar sözleşmeli personellerin temel sorunlarıdır.

Kamu kurum ve kuruluşlarında kadrolu memur olarak çalışan personel ile aynı koşullarda atanan, verilen görev yerinde aynı işi yapmasına rağmen bu farklılıklar geleceğe dair plan yapılmasını zorlaştırmaktadır.

Kadrolu personel eş durumu ataması veya hizmet puanıyla çalıştığı yere göre 3-4 yıl da atama isteyebiliyorken; kadro karşılığı bulunmayan 4/B'liler yani sözleşmeli kamu personelleri uzun süredir kadro bekliyor.Geçmiş yıllarda 4/B'li (sözleşmeli) personeller 2 yılda bir kadrolu memur pozisyonlarına geçirilirken son sözleşmeli personeller  yaklaşık olarak 5 yılı aşkın süredir kadro beklentisi içindedir.

4/B'li sözleşmeli kamu personellerinin talebi; Aile, çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve Siyasi iktidar yetkililerinin girişimleri ile kadrolu pozisyona atanmasıyla ilgili çalışma yapılıp, yapılmayacağı veya bu konuda bir çalışma yapılıp yapılmayacağını öğrenmek istiyor.

Sözleşmeli personellerin kamudaki diğer kadrolu memurlar ile aynı işi yapmalarına, aynı eşit sürelerde çalışmalarına rağmen birçok haktan mahrum kalmaları çalışma etiğine de uymamaktadır. Sözleşmeli personellerin tayin hakkı bulunmuyor, iş güvencesi bulunmuyor, eşit iş yapmasına rağmen eşit ücret almıyor olması başlıca sorunları arasında yer almaktadır.

Sözleşmeli personellerin yaşadığı sorunlar ile ilgili fikir ve görüşlerinizi yorum yaparak belirtebilirsiniz.

"4/B Sözleşmeli Personellere Kadro Verilmelidir"

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Müzeyyen Şevkin Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu'nda söz alarak 300 bini aşkın sözleşmeli personele kadro verilmesi gerektiğini belirtti.

cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Müzeyyen Şevkin Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu'nda söz alarak 300 bini aşkın sözleşmeli personele kadro verilmesi gerektiğini belirtti.

Müzeyyen Şevkin'in konuşması şöyle;

Bu yüce Meclis çatısı altında defalarca söz alıyor, ülkemizin ve halkımızın sorunlarına değinerek çözüm istiyoruz. Bu anlamda, sayıları 300 bini bulan ve kamu kurum ve kuruluşlarında 4/B'li olarak istihdam edilen sözleşmeli çalışanlara verilen sözlerin yerine getirilmesi için ısrarımızı sürdürüyoruz. Yüz binlerce sözleşmeli personel kadroya geçmek için hâlâ beklemektedir. Bu konuda sürekli söz veriliyor ama ne hikmetse bir türlü daimî kadro verilmiyor.

Sayın iktidar mensuplarına sesleniyorum: Zaman kaybetmeden 4/B'li sözleşmeli personel bir an önce iş güvencesine kavuşmalı, 2011 seçimlerinde 234 bin 4/B'liye kadro verilmişken o tarihten bu yana işe alınan sözleşmeli personele neden kadro verilmiyor? 4/B'li personelin eş durumundan tayin konusunda mağduriyetlerinin giderilmesi için yeni bir çalışma yapılması düşünülmekte midir? Bu kanayan yara ve yaşanan acılar ne zaman bitecektir?

Meclis'te Sözleşmelilere Kadro Çağrısı!

Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu'nda Cumhuriyet Halk Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Av.Burcu Köksal Sözleşmeli Kamu Personellerinin kadroya geçirilmesi konusunda çağrıda bulundu. KPSS Cafe olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi tutanaklarını inceleyerek okurlarımızla buluşturmaya devam ediyoruz. İşte detaylar...

Burcu Köksal'ın Genel Kurul konuşması şöyle;

"Sayın Başkan, kamuda çalışan yaklaşık 300 bin sözleşmeli personel kadroya geçmek istiyor. Bu çalışanlar tayinlerinin, terfilerinin ve görevde yükselmelerinin 4/A'lılarla aynı seviyeye gelmesini talep ediyorlar. Kadroya geçtiklerinde hazineye ekstra bir yük ve maliyet getirmeyecekleri hâlde niçin bu sözleşmeli personele kadro verilmemektedir?

Karayollarında çalışan, kontrollük yapan 3 bin müşavirin işten atılacağı iddiası doğru mudur? Doğru ise yıllarca Karayollarında esas işi yapan, "Hakkınızı ödeyemeyiz." diye AKP'nin oy istediği bu emekçilere kadro verilmesi gerekirken onların hakkı böyle işten atılarak mı ödenmektedir?

150 bin öğretmen açığı olan ülkemizde 450 bin atama bekleyen öğretmenin şubatta en az 40 bin öğretmen atanması talebine Millî Eğitim Bakanlığı ses verecek midir? Ayrıca, 3 bin engelli öğretmen adayı da öğrencilerine kavuşabilecek midir? " ifadelerini kullandı.

Ayhan Barut'tan Sözleşmelilere Kadro, Öğretmen ve Mühendislere Atama Talebi!

Cumhuriyet Halk Partisi Adana Milletvekili Ayhan Barut Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu'nda söz alarak Sözleşmeli personel neden kadro verilmiyor sorusunu tüm parlamentoya yöneltti. AKP ve MHP'nin sözleşmeli personellere kadro tekliflerini neden desteklemediğine de değindi. İşte detaylar...

Ayhan Barut'un konuşması şöyle;

"Kamu kurumlarında sözleşmeli olarak çalışan ve 4/B'li olarak nitelendirilen 300 bin insana verilen kadro sözü yerine getirilmiyor. Türkiye Büyük Millet Meclisinde geçen dönemde ve çok sayıda milletvekili, sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesi için kanun teklifi vermişti ama çoğunluğu elinde bulunduran AKP ve ortağı MHP bu teklife bir türlü destek vermedi. Sözleşmeli personeller kadroya geçmek için hâlâ bir umutla beklemektedir. 2011 seçimlerinde 4/B'lilere kadro verilmişken o tarihten bu yana işe alınan sözleşmeli personele neden kadro verilmiyor? Bir türlü göz önüne alınmayan milyonlarca emeklilikte yaşa takılanlara, atanamayan öğretmenlere, ziraat mühendislerine,veteriner hekimlerine, gıda, su ürünleri, orman mühendislerine, peyzaj, jeoloji ve diğer meslek gruplarına, radyoloji uzmanlarına, zorlanan uzman çavuşlara, taşeron çalışanlarına, 4/B'lilere ve işsiz insanlarımıza ne zaman çözüm üreteceksiniz? Bu konuda bir girişiminiz olacak mı?" ifadelerine yer verildi.

Sözleşmeli Personelin Kadroya Geçirilmesi İçin Kanun Teklifi Verildi

Muhalefet Partilere mensup Milletvekilleri Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açılması ile birlikte kanun tekliflerini TBMM Başkanlığı'na sunmaya başladılar. Özellikle son zamanlar Emeklilikte yaşa takılanlar, Uzman Erbaşlara Kadro, Sözleşmeli Personellere Kadro, Kamu Çalışanlarına 3600 Ek Gösterge gibi önemli konularda kanun teklifleri hazırlanıyor ve meclise sunuluyor.

CHP'DEN SÖZLEŞMELİ PERSONELE KADRO İÇİN KANUN TEKLİFİ

Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu 4/B statüsünde çalışan sözleşmeli personelin kadroya alınması için hazırladığı kanun teklifini Türkiye Büyük Millte Meclisi Başkanlığı'na sundu.

SÖZLEŞMELİ PERSONELE KADRO YASA TEKLİFİNDE NELER VAR?

CHP'li Vekilin hazırladığı kanun teklifinin detayları şöyle;

5393-657/4B-4924 SÖZLEŞMELİ PERSONELİN KADROYA GEÇİLMESİ İÇİN

KANUN TEKLİFİ

MADDE 1- 657 sayılı Kanuna aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

"GEÇİCİ MADDE - Kamu kurum ve kuruluşlarının merkez ve taşra teşkilatı ile bunlara bağlı döner sermayeli kuruluşlarda, ayın veya haftanın bazı günleri ya da günün belirli saatleri gibi kısmi zamanlı çalışanlar ile yükseköğretim kurumlarının araştırma-geliştirme projelerinde proje süreleriyle sınırlı olarak çalışanlar hariç olmak üzere; a)JluJiaaunuıl.4 üncü maddesinin (B) fıkrası ve 10/7/2003 tarihli ve_4924__sayılf Eleman Temininde Güçlük Çekilen Yerlerde Sözleşmeli Sağlık Personeli Çalıştırılması ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun uyarınca vizelenmiş veya ihdas edilmiş sözleşmeli personel pozisyonlarında 25./6/2013 tarihi itibarıyla çalışmakta olan ve 48 inci maddede belirtilen genel şartları taşıyanlardan, bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren otuz gün içinde yazılı olarak başvuranlar, pozisyonlarının vizeli olduğu teşkilat ve birimde, bulunduğu pozisyon unvanıyla aynı unvanlı 190 sayılı Genel Kadro ve Usulü Hakkında Kanun Hükmünde Kararnameye ekli cetvellerde yer alan memur kadrolarına, bulunduğu pozisyon unvanıyla aynı unvanlı memur kadrosu olmaması hâlinde, 190 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye ekli cetvellerde yer alan kadro unvanlarıyla sınırlı olmak ve sözleşmeli personel pozisyonlarına ilişkin vize cetvellerindeki nitelikler dikkate alınmak suretiyle Maliye Bakanlığı ve Devlet Personel Başkanlığınca müştereken belirlenen memur kadrolarına, b) İl özel idaresi, belediye ve bağlı kuruluşları ile mahalli idare birliklerinde 3/7/2005 tarihli ve 5393 sayılı Belediye Kanununun 49 uncu maddesinin üçüncü fıkrası çerçevesinde 25./6/2013 tarihi itibarıyla çalışmakta olan ve 48 inci maddede belirtilen genel şartları taşıyanlardan, bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren otuz gün içinde yazılı olarak başvuranlar, sözleşmeli personel olarak çalıştırılmalarına esas alınan memur kadrolarına, bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren altmış gün içinde kurumlarınca atanırlar. Birinci fıkrada belirtilen mevzuat hükümlerine göre çalışmakta iken 25/Haziran/2013 tarihinde askerlik, doğum veya ücretsiz izin nedenleriyle görevlerinde bulunmayanlardan ilgili mevzuatına göre yeniden hizmete alınma şartlarını kaybetmemiş olanlar hakkında da bu madde hükümleri uygulanır. Bunlar için birinci fıkrada belirtilen süreler yeniden hizmete alındıkları tarihten itibaren başlar. 25./6/2013 tarihinden önce 4 üncü maddenin (B) fıkrası ve 4924 sayılı Kanun uyarınca çalışmakta iken 24/11/2004 tarihli ve 5258 sayılı Aile Hekimliği Pilot Uygulaması Hakkında Kanun hükümlerine göre aile hekimliği uygulamasında görev alanlar hakkında görevlerinden ayrılmalarına gerek kalmaksızın bu madde hükümleri uygulanır. Bu madde hükümlerine göre memur kadrolarına atananların, söz konusu mevzuat hükümlerine göre sözleşmeli personel olarak geçirdikleri hizmet süreleri, öğrenim durumlarına göre yükselebilecekleri dereceleri aşmamak kaydıyla kazanılmış hak aylık derece ve kademelerinin tespitinde değerlendirilir. Bunlar, atandıkları kadronun mali ve sosyal haklarına göreve başladığı tarihi takip eden aybaşından itibaren hak kazanır ve önceki pozisyonlarında aldıkları mali ve sosyal haklar hakkında herhangi bir mahsuplaşma yapılmaz. Bu madde kapsamında memur kadrolarına atananlara iş sonu tazminatı ödenmez. Bu personelin önceden iş sonu tazminatı ödenmiş süreleri hariç, iş sonu tazminatına esas olan toplam hizmet süreleri, 8/6/1949 tarihli ve 5434 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kanunu uyarınca ödenecek emekli ikramiyesine esas toplam hizmet süresinin hesabında dikkate alınır. Bu maddenin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamında sözleşmeli personelin atanacağı memur kadroları 190 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye ekli cetvellerde yer alan sınıf, unvan ve derecelerine uygun olmak şartıyla, başka bir işleme gerek kalmaksızın atama işleminin yapıldığı tarih itibarıyla ihdas edilerek kurumların 190 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye ekli cetvellerinin ilgili bölümlerine eklenmiş ve memur kadrolarına atananların pozisyonları başka bir işleme gerek kalmaksızın iptal edilmiş sayılır. İhdas edilen kadrolar ile iptal edilen pozisyonlar; unvanı, sınıfı, adedi, derecesi, teşkilatı ve birimi belirtilmek suretiyle birinci fıkrada belirtilen altmış günlük sürenin bitiminden itibaren iki ay içinde Maliye Bakanlığı ve Devlet Personel Başkanlığına bildirilir. Bu maddenin uygulamasında ortaya çıkabilecek tereddütleri gidermeye birinci fıkranın (a) bendi kapsamına girenler yönünden Maliye Bakanlığı ve Devlet Personel Başkanlığı, birinci fıkranın (b) bendi kapsamına girenler yönünden ise İçişleri Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı yetkilidir.

MADDE 2- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

 MADDE 3- Bu Kanun hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütür.

Sözleşmelilere Kadro Çağrısı!

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip GEYLAN sözleşmeli öğretmenlerin yaşadığı sıkıntılara değinerek seçimlerden önce sözleşmeli öğretmenlerin kadroya alınmasını gerektiğini söyledi.

Türk Eğitim Sen Genel Başkanı Talip Geylan Kırıkkale’de katıldığı bir etkinlik esnasında sözleşmeli öğretmenlerin kadroya alınmaları gerektiğinin altını çizerek 2011 yılında hükümet tarafından benzer bir uygulamanın gerçekleştirildiğini yine böyle bir uygulamanın gündeme alınmasını beklediklerini söyledi.

Talip GEYLAN şöyle devam etti:

“230 bin civarında 4/B’li çalışanı kadroya geçirdiler. Kadroya alınan sözleşmelilerin 68 bini öğretmendi. Buna rağmen Hükümet 2016 yılında bir KHK ile sözleşmeli öğretmenliği hem de bu kez mülakat sistemi ile birlikte geri getirdi. Talebimiz; 2011 yılı seçimleri öncesinde yapıldığı gibi, 31 Mart yerel seçimleri öncesinde de tüm sözleşmelilerin kadroya alınmasıdır.”

Talip GEYLAN ayrıca sözleşmeli öğretmenlerin tayin hakları olmaması nedeniyle ailevi problemlerin de yaşandığını eş durumundan tayin imkanları bile bulunmayan sözleşmeli öğretmenlerin mağdur olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Sözleşmeli öğretmenlerin eş durumundan tayin hakları dahi yok. Birçok öğretmen eşinden, çocuğundan ayrı yaşamaktadır. Bilindiği gibi 23 Ocak tarihinde Türk Eğitim-Sen olarak Ankara’da sözleşmeli öğretmenler ile birlikte eylem yapmıştık. Bu eyleme kalabalık şekilde sözleşmeli öğretmen aileleri katılmış, tayin hakkı talep etmişti.''

Şimdi binlerce sözleşmeli öğretmenin gözü kulağı hükümetten gelecek açıklamada!

"Sözleşmeli Personel Uygulaması Anayasaya Aykırı"

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu'nda gündem dışı söz alarak kamudaki sözleşmeli personel istihdamı konusuna değindi. Sözleşmeli personel uygulamasının anayasaya aykırı olduğunu ifade eden Özgür Ceylan uygulamanın aileleri parçaladığını ileri sürdü.

Özgür Ceylan'ın Genel Kurul konuşması şöyle;

Son dönemde devlette yaygın olarak kullanılan sözleşmeli personel istihdamı çalışanlar açısından tam anlamıyla ücretli kölelik düzenine dönüşmüştür. Çalışanları mağdur eden, ailelerin parçalanmasına sebep olan, eş durumu tayinlerini engelleyen hizmet sözleşmeleri çalışma barışını bozmakta kamuda çalışan sözleşmeli personelin motivasyonunu düşürmektedir. Kamu görevlisi kapsamı içinde yer alan sözleşmeli personellerin tayin hakkı bakımından diğer personellerden farklı bir uygulamaya tabi tutulmasının Anayasa'nın 10'uncu maddesindeki kanun önündeki eşitlik ilkesine ve 41'inci maddesinde yer alan aile bütünlüğünün korunması ilkesine açıkça aykırılık teşkil ettiği ortadadır. Çözümü ise ücretli kölelik düzenine son verilmesi, aynı unvan ve branşta görev yapan personeller arasında statü farklılığının giderilmesi ve sözleşmeli personellerin kadroya geçirilmesidir. Bu konuda gerekli düzenlemelerin acilen yapılması gerekmektedir.

"Sözleşmeli Sistem Ücretli Köleliğe Dönüşmüş Durumdadır"

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, kamuda farklı statülerde çalışanların aynı emeği harcamalarına karşın farklı ücretler aldığını ifade ederek, “Son dönemde devlette yaygın olarak kullanılan sözleşmeli personel istihdamı, çalışanlar açısından tam anlamıyla ücretli kölelik düzenine dönüşmüştür” dedi. Ceylan, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından cevaplanmak üzere Meclis Başkanlığı’na verdiği önergede, Bakanlıklar, bağlı ve ilgili kuruluşlar ile kamu iktisadi teşekküllerinde kadrolu ve sözleşmeli statülerde fiilen çalışmakta olan personel sayılarının ne kadar olduğunu sordu.

Çanakkale Milletvekili Ceylan, verdiği önergede Anayasanın 55’inci maddesinin “Ücret emeğin karşılığıdır. Devlet, çalışanların yaptıkları işe uygun adaletli bir ücret elde etmeleri ve diğer sosyal yardımlardan yararlanmaları için gerekli tedbirleri alır” şeklinde olduğunu hatırlatarak, son yıllarda kamuda aynı işi yapan personele farklı ücret ödenmesinin çalışma barışını zedelediğini ifade etti. Sözleşme personel istihdamının çalışanlar arasında ücretli köleliğe dönüştüğünü kaydeden Ceylan,  “Çünkü düşük ücret almalarının yanında, sözleşmeli statüdeki personelin ayrıca tayin hakları ve özellikle de aile bütünlüğünü koruma hakları da ellerinden alınmış durumdadır” dedi.

Ceylan: Aile Bütünlüğü Korunması İlkesine Tamamen Aykırı

Sözleşmeli personel alımının çalışanları mağdur eden bir uygulama olduğunu kaydeden Ceylan,  sistemin ailelerin parçalanmasına sebep olan, eş durumu tayinlerini engelleyen, çalışma barışını bozan, motivasyonu düşüren bir sistem olduğunu söyledi. Ceylan, sözleşmeli kamu çalışanlarının tayin hakkı bakımından da diğer personellerden farklı bir uygulamaya tabi tutulmalarının Anayasa’nın 10’uncu maddesindeki kanun önünde eşitlik ilkesine ve 41. maddesinde yer alan Aile bütünlüğünün korunması ilkesine açıkça aykırılık teşkil ettiğini ileri sürdü. CHP’li Ceylan, önergede, kamuda çalışan sözleşmeli personel sayısın sorarken, “Sözleşmeli sistemde düşük ücret almaların yanında, sözleşmeli statüdeki personelin ayrıca tayin hakları ve özellikle de aile bütünlüğünü koruma hakları da ellerinden alınmış durumdadır” diye konuştu. Ceylan, “Ücretli kölelik” olarak tanımladığı sistemi eleştirerek, “uygulamaya son verilmesinin tek yolunun, aynı unvan ve branşta görev yapan personeller arasında statü farklılığının giderilmesi olduğuna göre; bu yönde bir hazırlık yapılmakta mıdır” diye sordu?

CHP’li Ceylan, Devletin gelir garantili mega projelerde, yandaş şirketlere verilen garantiler kapsamında ödeyecek milyarlarca liralık kamu kaynağını bulabildiğine dikkat çekerek, “Devlet, sözleşmeli personellerini “kadrolu-tayin haklı” statüde çalıştıracak kaynağı bulamamakta mıdır?” diye sordu.

"Sözleşmeliler Derhal Kadroya Geçirilmeli"

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci sosyal medya patlaformu olan Twitter üzerinde bir dizi açıklamalarda bulundu.

Sözleşmeli çalışmanın kamuya katkı sağladığını görmedim diyen Önder Kahveci "4-A’ya uygun bir istihdam sistemi olmalı. Farklı istihdam modelleri çalışma barışını etkiliyor. Bir ambulans içinde o kadar çok farklı statüde istihdam var. Bu olmaz." ifadelerini kullandı.

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci'nin açıklamaları şöyle;

- Kamu çalışanlarının alım gücü çok düştü ve ek zam artık bir zorunluluk haline geldi. Bizde buradan hareketle alanlara indik ve ek zam talebimizi Sn. Cumhurbaşkanı’na bir mektupla ilettik.

- Uzun zamandır ek zam meselesini gündemde tutuyoruz. Dar ve sabit gelirliler zor durumda, rakamlar ortada. Zamlar ortada. Döviz düşüyor ama zamlar miras kaldı. Kamu çalışanları artık biraz nefes almalı

- Bu değerlendirmeleri mektuba da yansıttık, ısrarımız devam edecek ek zam talebimiz sürecek. Verilecek zam inanın piyasayı da biraz olsun rahatlatacaktır.

- Çalışanlar her geçen biraz daha kaybediyor. Yıl sonu itibariyle enflasyon farkı verilecek doğal olarak çalışanlar yine kaybetmiş olacak.

- Enflasyon farkı olmayan toplu sözleşmeye imza atan bir yetkili sendika var. Şimdi ise ortada yoklar. Enflasyona dayalı bir ücret artışından vazgeçilmeli.

- Biz her zaman umudumuzu koruyoruz. Ek zam memurlara ve emeklilere verilmelidir. Toplu sözleşme masasında gerçekleşen enflasyon önünde konuşsaydık, refah payı ve büyümeden pay alsaydık bunları yaşamazdık.

- Enflasyon rakamları ve tahminler ortada. Bütçe kanunundaki ücret artışları yeniden revize edilmeli ve rakamlar yenilenmelidir. Bu yeni düzenleme artık yapılmalı ve hayata geçmelidir.

- TÜİK rakamlarından hareket ediyoruz ve bu rakamların telafi edilmesi gerektiğine vurgu yapıyoruz. 2019’da yeniden masaya oturacağız ama bu defa tavrımız farklı olacak.

- 3600 ek gösterge yasalaşırsa kısmen zam talebimizi karşılayabilir. Biz bu konuda güzel bir çalışma yaptık. Sn. Kalaycı TBMM’ye sundu. 4 meslek gurubu değil tüm çalışanları kapsamalı bu mesele...

- Ek gösterge ve sözleşmelilerin kadroya geçmesi konusunda bizim mücadelemiz devam ediyor.

- Ek gösterge konusunda yıllardır söylemlerimiz ortada, tüm çalışanları kapsayacak bir düzenleme yapılmalı. Bu kadar net. Umutlu bir bekleyiş var, umuyorum bütün kamu çalışanlarının faydalanacağı bir adım atılır.

- Sözleşmeli arkadaşlarımız derhal kadroya geçirilmeli. Yardımcı hizmetler sınıfında görev yapanlar umutlu bir beklenti içinde, bunlarada memur kadrosu verilmeli. Zaten memur görevi yapıyor bu insanlar. Yasal düzenleme hemen yapılmalı.

- 4+2 diye bir sistem getirildi. Öğretmenler ve sağlıkçı kardeşlerimiz bu konuda mağdur. Aile bütünlüğü dağılmış. Sonra da verimli olmalarını isteyeceksiniz. Bu nasıl olacak?

- Sözleşmeli çalışmanın kamuya katkı sağladığını görmedim. 4-A’ya uygun bir istihdam sistemi olmalı. Farklı istihdam modelleri çalışma barışını etkiliyor. Bir ambulans içinde o kadar çok farklı statüde istihdam var. Bu olmaz.

KPSSCAFE.COM.TR | ANKARA

20 May 2019 - 21:46 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler KPSS Cafe editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı KPSS Cafe değil haberi geçen ajanstır.

04

4BLİLER - 6 YILDIR BİZİ OYALIYORSUNUZ ARTIK İNANMIYORUZ KADRONUN GELECEĞİNİ! İNSANLARIN UMUTLARIYLA VE GELECEKLERİ İLE OYNAMAYIN LÜTFEN!

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 20 Mayıs 21:46
03

hakan - bende artık kadronun geleceğine inanmıyorum artık umutlarımı yitirdim

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 20 Mayıs 21:46
01

4 B LİLER - EĞER 4 B LİLERE KADRO GELİRSE LÜTFEN ÜNİVERSİTE HASTANESİ BÜNYESİNDE ÇALIŞAN HEMŞİRELERİDE 4/A KADROSUNA GEÇİRİN ALLAH RIZASI İÇİN .....

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 20 Mayıs 21:46Anket KYK Borçları Silinsin Mi?