Kanaat önderleri, Bulanık'ta aralarında husumet bulunan iki aileyi barıştırdı

Muş’un Bulanık ilçesinde önceki yıl iki aile arasında yaşanan husumet, kanaat önderlerin girişimiyle barışla noktalandı.

Muş’un Bulanık ilçesinde önceki yıl iki aile arasında yaşanan husumet, kanaat önderlerin girişimiyle barışla noktalandı. İlçeden ve Muş Merkez’den gelen kanaat önderleri, Çelik ve Doğan aileleri arasında cereyan eden husumeti barışla sonuçlandırdı. Bulanık Seyit Ahmet Cami’nde...
Muş’un Bulanık ilçesinde önceki yıl iki aile arasında yaşanan husumet, kanaat önderlerin girişimiyle barışla noktalandı. İlçeden ve Muş Merkez’den gelen kanaat önderleri, Çelik ve Doğan aileleri arasında cereyan eden husumeti barışla sonuçlandırdı.

Bulanık Seyit Ahmet Cami’nde bir araya getirilen her iki aileden bireyler bir daha kavga etmemek üzere yemin ederek Kuran-Kerim’in altından geçti. Ailelerin husumetine son verilmesi ve barış ortamının sağlanmasına katkı sunan herkese şükranlarını sunan Şeyh Ahmet Şahin, "Mübarek Ramazan ayında böylesi güzel bir barış törenine katkı sunanlardan Allah razı olsun." dedi. “İncir çekirdeğini doldurmayan sebeplerden dolayı birbirimizi vurarak bir yere ulaşmamız mümkün değildir.”diyen Şeyh Şahin, “Bu tür husumetlerin büyümeden, insanlara zarar gelmeden önüne geçmek için çaba harcayanlar büyük bir hayır işliyor. Hepimiz Müslüman’ız ve inancımız bir. Kardeşlik için bu camide bir araya gelen iki aile fertlerini tebrik ediyorum.” şeklinde konuştu.

Barış sürecine önemli katkılar sunan, ailelerin bir araya gelmesi için çoğun çaba sarf eden Muşlu işadamı Ercan Konuk ise böyle üzücü olayların bir daha yaşanmamasını temenni ettiğini ifade etti. Konuk, “Bölgenin kanayan yarası olan kan davaları ve aileler arası husumetlerin, barış ortamında tatlıya bağlanmasının mutluluk verici olduğunu belirterek, bölgenin kan davaları, terör olayları ve husumetle değil, kardeşlik ve sevgiyle anılmasını istediklerini dile getirdi.

İki aile arasında yaşanan husumet, bir yıl önce başlamış, yaklaşık 1 ay önce de iki aile arasında çıkan kavgada, Doğan ailesi bireylerinin pompalı tüfekle ateş etmesi sonucu, Bahattin Ateş (43), Melik Çimenli (40) ve Kutbettin Çelik (41) vücutlarının değişik yerlerinden aldıkları kurşunlarla yaralanmıştı. Olayın yaşandığı sırada yoldan geçen Burhan Tokman (31) adlı vatandaş da yaralanmıştı.

Barış törenine kanaat önderi Şahin, Muşlu işadamı Konuk, AK Parti İlçe Başkanı Abdülmecit Cantepe, çok sayıda imam ve aile fertleri katıldı.

08 Ağustos 2012 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.