2019’da KPSS’ye Giren Adaylar Çözüm Bekliyor

15/08/2018 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile öğretmenlik sınav puanlarının geçerliliği iki yıla çıkarılmıştır. Bu uygulama ilk olarak 2017 KPSS ve 2018 KPSS puanları temel alınarak yapılmıştır. Ancak bu yıl yapılan 2019 KPSS’nin sonuçlarına bakıldığında, 2018 KPSS ile puan/sıralama bakımından kıyaslanamayacak ölçüde farklılıkların olduğu, yüksek netlere ve iyi sıralamalara düşük puanların geldiği görülmüştür.

2019’da KPSS’ye Giren Adaylar Çözüm Bekliyor
2019’da KPSS’ye Giren Adaylar Çözüm Bekliyor
+2
Haber albümü için resme tıklayın

15/08/2018 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile öğretmenlik sınav puanlarının geçerliliği iki yıla çıkarılmıştır. Bu uygulama ilk olarak 2017 KPSS ve 2018 KPSS puanları temel alınarak yapılmıştır. Ancak bu yıl yapılan 2019 KPSS’nin sonuçlarına bakıldığında, 2018 KPSS ile puan/sıralama bakımından kıyaslanamayacak ölçüde farklılıkların olduğu, yüksek netlere ve iyi sıralamalara düşük puanların geldiği görülmüştür. Standart sapma, ortalama, soru sayısı, sınav süresi, aday sayısı gibi etkenler farklılığa yol açmıştır. Olası atamalarda 2018-2019 puanlarının birlikte kullanılması binlerce 2019 KPSS adaylarını ciddi derecede mağdur etmiştir. Zaten karma alımın mağduriyete sebep verdiği yetkililer tarafından görülmüş olup 2021 itibariyle KPSS puanlarının tekrar bir yıl geçerli olmasını uygun görmüşlerdir. Fakat 18-19 için herhangi bir düzenleme yapılmamıştır. Sayın bakanımız Ziya Selçuk da bir konuşmasında karma alımın mağduriyete neden olduğundan dolayı kaldırıldığını belirtmiştir.

25/02/2020 tarihinde sözleşmeli öğretmenlik mülakatları açıklandığında 2019 adalet savunucularının haklı olduğu görülmektedir. Binlerce öğretmen 2019 KPSS’nin boşuna yapıldığı konusunda hemfikirdir.

Mağdur öğretmenlerden Hamza AYDOĞDU’YA

           Sn Hamza Hocam,

2019 KPSS sorunu ve çözümü ile ilgili biz öğretmenler tarafından bakışımızı ve duygu ve düşüncelerimizi iletmek istedik. Sn Hocam 2017 den başlayarak yaşanan süreci siz bizden daha iyi biliyorsunuz, ancak 2019 yılında daha öncekilerden farklı belirgin problemler ortaya çıktı ve bu tahmin edilemedi, hem bizi hem de MEB yetkililerini sıkıntıya soktuğu için puanların geçerliliği 1 yıla indirildi ve Sn Bakanımız durumun farkında olduğunu ilan etti, sağ olsun var olsun ancak asıl problemin yaşandığı bu yıl ile ilgili bir çözüm mevcut yönetmelikle ilgili bağlayıcılık sebebiyle yapılamadı, yönetmeliklerin zaman zaman haksızlıklara sebep olması sebebiyle de idari mahkemeler var, biz de bu konuda elinizi kuvvetlendirmek, devletimizin telafisi güç durumlarla karşı karşıya kalmaması hem de öğretmenlerin hakkının korunması için yargı yoluna başvurduk. İnşallah Milli Eğitim bakanlığı bu durumu en güzel şekilde çözecektir.

SORUN

1. Her yıl girilen tüm sınavların aritmetik ortalamaları, standart sapmaları, sınava giren kişi sayısı, soruların kolaylığı ve zorluğu normal değişkenlerdir. Sınavlardan alınan puanlar da her yıl bunlara göre değişkenlik göstermektedir. Puan aynı zamanda başarı sırası ve yüzdelik dilim demektir.

2. 2019 yılında yapılan KPSS de ise,  öğretmenlik alan soru sayısı 50’den 75’e çıkarıldı ve sınav süresi de 75 dakikadan 150 dakikaya uzatıldı. Dolayısıyla sınav sorularının yanıtlanabilirliği verilen süreyle doğru orantılı olarak arttı. Bu durum da ortalamanın ve standart sapmanın değişmesine neden oldu. Verilen doğru cevaplar her iki sınavda tam olduğu durumda dahi puan hesaplamaları standart sapma nedeniyle farklı oluştu. Bu durum başarı sıralamasında yığılmaları önlemek adına normaldir.

3. 2018 ile 2019 yıllarında KPSS’ye girenleri aynı dönemde karma şekilde alımla tercih yaptırılması durumunda iki yöntem karşımıza çıkmaktadır puan üstünlüğü ya da başarı sıralaması (başarı yüzdesi)

MEB yönetmelikte belirtildiği üzere adaylar arasından puan üstünlüğüne göre alım yapmaktadır. Örneklemek gerekirse; bir aday 2019 yılında kendi branşındaki diğer adaylar arasında 300. sıradayken 2018 yılında aynı puanlı diğer bir adayın 1200. Başarı sırasıyla 2019 yılındaki alıma aday olması eşitlik açısından makul görünmemektedir. Sınav sisteminin değişmesi nedeniyle yarış platformu değişmiş, bu iki yıla özel olarak her iki sınavın da kendi yılının alımı ve sıralaması kendi içinde adil iken tek bir alımda iki yılın adayları tek bir sıralamaya girdiğinde adaletin bozulduğu kanaati oluşmuştur.

4. Sayın Bakanımız Ziya Selçuk Milli Eğitim Komisyonunda yaptığı konuşmada durumun farkında olarak bu durumun bir ölçme sorunu olduğunu ifade etmişti ve üç üniversiteden rapor beklediğini söylemişti. KPSS puanının geçerlilik süresinin 1 yıla indirilme sebebi olarak sınavların farklı standart sapma ve ortalamalara sahip olduğunu ifade etmişti. Ancak bu rapor sonuçları kamuoyuna açıklanmadı. Durum çözüme kavuşmadan ve mağduriyet giderilmeden, önceki yıl olduğu gibi puan üstünlüğüne göre öğretmenlerin seçilmesi bizleri endişelendirmektedir.

ÇÖZÜM ÖNERİSİ:

YÖK yaşanan emsal durumu puanları “başarı sırasına” (yüzdelik dilime) dönüştürerek çözdü.

Üniversite 1.basamak sınavı sonuçları geçerlilik süresi 2 yıldır. YÖK ÖSYM’den 2018 yılında Temel Yeterlilik Sınavı (TYT) puanları başarı sıralamasına göre hangi yüzdelik dilimde ise 2019’daki aynı yüzdelik dilimin puanına dönüştürdü, hiçbir problem çıkmadı. YÖK bu kararı Bilimsel ölçütlere göre aldı.

Ayrıca; https://www.yok.gov.tr/Documents/AnaSayfa/yuksekogretim_kurumlari_sinavi_sss_ve_cevaplari_puan_turleri_ile.pdf  adresinde YÖK YKS ile ilgili sıkça sorulan 35 sorunun 21. Sorusunda bu dönüştürme işleminin sebebini şöyle açıklıyor;

21. TYT Puanında elde edilen 200 ve üzeri puanın ikinci yılda da kullanılması, her yıl değişen soruların kolaylık ve zorluk dereceleri açısından sorun oluşturabilir mi?

Adayların, sınava girenler içindeki başarı sırası referans alınarak, aldıkları puan takip eden yıldaki bu başarı sıralamasının karşılığına gelen puana dönüştürülecektir. Bu şekilde farklı yıllarda sınava giren adaylar için hak kaybının önüne geçilerek adil bir puanlama yapılmış olacaktır.

Sn Hocam biz ÖSYM ve MEB’ e durumları ilettiğimizde çok yetersiz cevaplar aldık şöyle ki;

ÖSYM; sınavların zorluk düzeylerinin aynı olduğunu ve standart sapma ve ortalamaların pek farklı olmadığı gibi garip bir cevap verdi

MEB ise atamalar mülakat ile yapılıyor, KSS puanı sadece mülakata çağıracakları belirliyor gibi bir cevap verildi

Hocam arzu edilirse bunları sunmaya hazırız.

Sn Hamza Hocam biz sizler hakkında bir yandan hüsnü zan ediyoruz ve herkes sizlerin iyi bir insan olduğunuzu ve çok çalıştığınızı söylüyor ancak biz sizlerin bu güzel gönlüyle yaşadıklarımızı bağdaştıramıyoruz, bu konuda 5 aydır gecelerimiz gündüzümüz birbirine girdi, hala o kadar güzel yürekli hocalarımızın çoğu güzel niyetlerini bozmadılar, bizler size çok ulaşmaya çalıştık ancak ulaşamadık. Hocam sizler diğer gruplarla fotoğraflar çekilip, görüşmeler yaparken biz de haksızlığa uğradığımızın üzüntüsünü daha fazla hissettik, hiç sorun yokmuş gibi yaklaşımlar oldu. Ek atama ile mağduriyetin giderileceği algısı da doğru değildir Hocam gömleğin ilk düğmesi yanlış iliklenmiş, hatta mağduriyet kat kat artıyor yığılma 2.atamada daha fazla, bizler 1 kişi bile haksız yere öne geçilmesine razı değiliz.

SONUÇ:

Sayın Hamza Hocam;

Mevcut yönetmeliğin bağlayıcılığı nedeniyle Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri bu konuda mağduriyeti giderememektedir. Ancak öğretmenlerimizin ne kadar üzgün olduğunu çaresizlik içinde öğretmenlik şevklerinin kırıldığını bilmelsiniz, bu yaşadıklarımız sadece bu dünya hayatı ile sınırlı değil ayrıca, hesap gününde Allah’ın huzurunda ne deriz, Hocam bu durum çözülmezse kimse hakkını helal etmez inanın, yönetmelik adalet değildir her zaman, devletimize olan güvenimize zarar verebilecek bir durum, bu konunun çözüme kavuşacağını umut eder saygılarımızı sunarız.

26 Şub 2020 - 18:06 - Eğitimgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler KPSS Cafe editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı KPSS Cafe değil haberi geçen ajanstır.Anket Kamuya Memur Ve Personel Alımlarında Mülakat Kaldırılmalı mı?
Tüm anketler