550 bin BAĞ-KUR'luya büyük darbe SGK'dan geldi

Sosyal Güvenlik Kurumu SGK tarafından bağ-kur emeklilerine darbe üzerine darbe gelirken son olarak bağ-kur açıklaması bağ-kur'luların kafasını karıştırmaya yetti.

Sosyal Güvenlik Kurumu SGK tarafından bağ-kur emeklilerine darbe üzerine darbe gelirken son olarak bağ-kur açıklaması bağ-kur'luların kafasını karıştırmaya yetti.

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun ( SGK ), 1 Ekim 2008’de primlerin hesaplanma yönteminde yapmış olduğu farklılık kurumla anlaşmalı her üç eczacıdan birinin ( yaklaşık olarak 6 bin 800) de içinde yer aldığı , 550 bin Bağ-Kur sigortalısı işvereni etkileyecek. SGK eski Başmüfettişi ve yazar Resul Kurt, köşesinde, binlerce Bağ-kurlu'ya gelen para cezasını inceledi. Kurt'a göre; Cezanın nedeni Bağ-Kur sigortalılarının aylık prime asıl kazancının, yanlarında çalıştırdığı işçilerden daha düşük olduğu tespit edilenlerin primlerinin yükseltilmesinden kaynaklanıyormuş.

BAĞ-KUR'LU NE KADAR PRİM ÖDEMELİ?

Bağ-Kur sigortalıları (4/b) 01 Ekim 2008 tarihinden önce 24 basamaklı bir sisteme göre, bulundukları basamak üzerinden prim ödüyorlardı. Bağ-Kur sigortalıları ilk 12 basamakta her sene zorunlu olarak, 13-24 basamaklarda ise 2 senede bir talebe göre bir üst basamağa yükseltiliyorlardı.  Şayet 1 Ekim 2008 tarihinden 5510 sayılı Yasanın yürürlüğe girmesiyle beraber bu düzenleme değiştirilerek Bağ-Kur sigortalılarına asgari ücretle asgari ücretin 6. beş katı arasında (SGK Tavan Tutarı) farklılıkları bulunan bir matrah üzerinden primlerini ödeyebilme fırsatı sağlandı. Bağ-Kur priminin tutarının belirlenmesinin sigortalının tercihine bırakılması son derece doğru bir uygulamadır.  Şayet burada aynı dönemde işveren olan ( hakikat kişi işverenler) Bağ-Kur sigortalılarına aylık prime asıl kazancı, çalıştırdığı sigortalıların prime asıl günlük kazancının en yükseğinin otuz katından az olamayacağı yönünde bir koşul getirilmiştir. Dikkat edilirse Bağ-Kur’lunun kazancının az ya da çok fazla olması mühim değildir. Yalnızca beraberinde çalıştırdığı işçiden (sigortalıdan) daha az sigorta primine asıl kazanç matrah bildirimi olmamalıdır. Bir hata anlamayı da burada düzeltmeliyiz; bu tatbikat sadece hakikat kişi işverenler için geçerlidir, şirket ortaklığından binaen Bağ-Kur’lu olanlar işveren sayılmadıklarından için “çalıştırdığı sigortalıların prime asıl günlük kazancının en yükseğinin otuz katından az olamayacağı” kuralına tabi değildir. Örneğin bir limited şirket ortağı Bağ-Kur’lu mühendisine beş .000 TL ücret öderken, kendi Bağ-Kur primini 2.000 TL üzerinden yatırabilir.  Şayet , bir Eczacı kalfasına 2.000 TL ücret öderken kendi Bağ-Kur primini 1.500 TL üzerinden yatıramaz. “Çalıştırdığı sigortalıların prime asıl günlük kazancının en yükseğinin otuz katından az olamayacağı” kuralına göre kalfasının ücretinden az olmayacak şekilde Bağ-Kur primini yatırmalıdır.

ÖRNEĞE BAKALIM

Örneğin 2010 senesi ocak ayında 1.500 TL ücret alan bir çalışanına, o ayki maaşına ilaveten 2.500 TL’de ikramiye veren bir bakkal kendi Bağ-Kur primlerini de işçisinin maaşı olan 1.500 TL üzerinden yatırıyor. Buraya kadar her şey olağan görünse de, 2015 yılına geldiğimizde ise hangi akla hizmet ediyorsa SGK tam seçimlerden 2 ay önce geriye dönük olarak 2010 senesi ocak ayından 2015 yılına kadar olan her bir ay için ayrı ayrı 2.500 TL üzerinden prim farkı istiyor. 2010 yılından 2015 yılına kadar (örneğin anlaşılması için sabit değer alınmıştır) 1.500 TL ücret ödenmiş olan bir işçiye, 2010 yılının ocak ayındaki maaşına ilaveten 2.500 TL ikramiye ödenmiş ise, sadece 2010 senesi Ocak ayı için prim farkı istenmesi lazım gelir . Burada SGK tarafından 2010 yılından 2015 yılına kadar olan tüm sürelere prim farkı istenmektedir. Bunun hiçbir hukuki dayanağı bulunmamaktadır. Bir ay çalışanına ikramiye gibi bir ödeme yapan işverenin sadece bu ay için değil; tüm aylar için prim farkı istenmesi abesle iştigaldir. NE YAPILMALI? Kanunda da görüleceği aylık prime asıl kazancı, çalıştırdığı sigortalının otuz günlük prime asıl kazancından düşük olduğu tespit edilen sigortalıların aylık prime asıl kazançları, SADECE O AY İÇİN tespit edilen kazanç düzeyine çıkartılarak aradaki farkın primi talep edilebilir, her aya teşmil edilemez. Öncelikle sigortalının hangi aylarda çalışanın ücretinden daha düşük prim ödediği bulunmalı, sonra sadece Bağ-Kur sigortalısının çalıştırdığı işçisinin ücretinden (SPEK) düşük olduğu aylardaki primleri yükseltilerek farklar istenmelidir. Bu tatbikat özellikle esnaf, sanatkâr, küçük tüccar, diş hekimi, eczacı, mali müşavir gibi serbest meslek erbabına ciddi bir yük getirecektir. 2008 yılından 2015 yılına kadar bu hususu dikkate almayan SGK, tam seçim öncesi 550 bin esnafı mağdur ederek adeta seçim öncesi provokasyon yapmaktadır. Daha önce velileri Ak Parti’ye karşı provoke eden SGK, aynı oyununu bu kez de esnaf, sanatkâr, küçük tüccar, diş hekimi, eczacı, mali müşavir gibi serbest meslek erbabına karşı oynuyor.

21 Mar 2015 - 22:42 - Ekonomigöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler KPSS Cafe editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı KPSS Cafe değil haberi geçen ajanstır.Anket Kamuya Memur Ve Personel Alımlarında Mülakat Kaldırılmalı mı?