İkinci 100 günlük Eylem Planının içeriği belli oldu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanacak olan ikinci 100 günlük eylem planı için, yeni dönemde savunma sanayi, otonom teknolojiler, sağlık ve enerji alanlarında atılacak yeni adımların detaylarını Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay paylaştı. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay “Üretim ekonomisi ve hizmet odaklı projeler geliyor” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanacak olan ikinci 100 günlük eylem planı için, yeni dönemde savunma sanayi, otonom teknolojiler, sağlık ve enerji alanlarında atılacak yeni adımların detaylarını Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay paylaştı. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay  “Üretim ekonomisi ve hizmet odaklı projeler geliyor” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Türkiye’nin kısa süre önce içinde bulunduğu ve alınan ekonomik önlemlerle atlatılan ekonomik yaptırım ve kur atağı ile birlikte yaşanan krizin fırsata dönüştürülmeye çalışıldığını; ülkenin buradan daha güçlü çıkmasına yönelik çabalarının olduğunu aktardı. Bu özgüvenin oluşmasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan gibi bir asetin, lider faktörünün çok önemli olduğunun altını çizen Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Ankara’da krizin fırsata dönüştürülmesine yönelik mükemmel bir çalışma olduğunu ifade etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kısa bir zaman sonra açıklayacağı ikinci 100 günlük icraat programının hazır olduğunu açıklayan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, eylem planında katma değeri yüksek ürünlerin üretimine yönelik projeler ile vatandaşın hayatını kolaylaştıracak hizmet odaklı projelerin yer alacağını belirtti.

Basın mensupları ile bir araya gelen Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, hayata geçirilecek projeleri, ekonomik dönüşüm modelini ve yeni dönemin kodlarını anlattı:

İnsanlı ve insansız teknolojiler
Savunma sanayisinde katma değeri yüksek dönüşüm dediğimizde bu silkelenmeyi yeniden yaşadık. F-35 meselesi çıkarıldığında, “belki vermeseler daha iyi olacak” dedik. Bu meseleyle birlikte hem insanlı hem insansız teknolojiler ciddi şekilde çalışılıyor. Jet motoru üretimi adım adım ilerliyor. Son kullanıcı belgesinde önceden de problem çıkarılıyordu. İnsansız Hava Araçları (İHA)’lar için motor geliştirildi; şimdi jetlerde de geliyor. Hürkuş, ATAK, İHA ve SİHA’lar buna dahil. Yeni çalışılan genel maksat helikopteri var. Bu çalışmalar güven veriyor. Burada bir ivme kazanıldı.

Katma değeri yüksek ürünler
Savunma Sanayi Fonu ve Savunma Sanayii Başkanlığı’nın getirdiği ve sağladığı kolaylık var. Nihai müşteri belli. Diğer taraftan kamu- özel sektör işbirliği ivmeyi hızlandırdı. Katma değeri yüksek teknolojik ürünlerin üretimi artık bir kalkınma modeli haline geldi. Savunma sanayisinde 2 milyar dolar ihracat rakamları artık aramızda şaka olarak konuşuluyor. 18-20 milyar dolarları konuşuyoruz.

Sağlıkta yatırım hamlesi
Sağlıkta çok ciddi yatırım hamlesi var. Artık ikinci seviyeye geçelim istiyoruz. MR cihazları gibi kullandığımız ürünlerin çoğu ithal. Bu alanda çevre ülkelerde de çok ciddi açık olduğunu tespit ettik.

Savunma sanayi
Savunma sanayisinde kazandığımız teknolojik yetenek ve birikimin sivil alana transferini amaçlıyoruz. Savunma sanayisinde edindiğimiz tecrübe ve birikimden yararlanarak sağlıkta ivme kazanmayı amaçlıyoruz. Aselsan-Havelsan-TAI gibi şirketlerdeki birikimleri buraya aktarmaya çalışıyoruz. İlaç sektörü cari açığın yükselmesine neden olan bir alan. Israrla buraya bastırıyoruz. Sağlıkta yeni finansman modeline ilişkin çalışmamız var.

Otonom teknolojiler
Otomotivde bu 2-3 yıl çok kritik. Bu dönem girdik girdik; giremezsek 3. nesli kaybetmiş olacağız. Özellikle otonom teknolojilerde transfer edeceğimiz deneyimler var. Savunma sanayinde başarılı olduk ama yeterli düzeyde değiliz; daha ileri gitmemiz gerekiyor.

Ara mamülün yerli üretimi
Cari açıkla ilgili sorun yapısal. İhracatı artırdığımızda ithalat da artıyor. Ara mamulle ilgili ciddi anlamda problemlerimiz var. Montajla bu iş gitmez. Yerlileştirme, millileştirme dediğimiz şey, içeride üretim. Bunu artırabildiğimiz oranda cari açık sorunu kalmaz. Ara mamuller ve dışa bağımlı olmadığımız nihai ürünler, bunlara bağımlılığı azaltmamız lazım. Yeni teşvik modeli oluşturuyoruz

Enerji türev ürünleri
Enerji türev ürünlerde ciddi dönüşüm lazım. (Petrokimya tesisleri) Türkiye’yi enerji üssüne dönüştürmeyle ilgili katkı sağlamamız gerek. Teşvikler verilirken, ne kadar etkin kullanıldığına bakılacak. Projeniz sağlamsa istenilen netice getirecektir. Katma değerli ürünleri üretme konusunda başarılı olduğumuz sektörler var; olmak istediğimiz fakat hali hazırda henüz başarılı olamadığımız sektörler var.

İlk 100 gün eylem planı
100 günlük eylem planıyla, hemen işe koyulmayı hedefledik. Hedefimiz yeni sisteme geçiş sürecini hızlı bir şekilde tamamlamak, geleceği tasarlamaktı. Bakanlıklara 5 yıl sonra bakanlığını nereye götüreceksin? sorusunu yöneltmiş olduk. İlk 100 günlük planda bu sağlandı. Mesajı kabine de aldı, vatandaş da aldı.

İkinci 100 gün eylem planı
İkinci 100 gün eylem planını tamamladık; projeler hazır. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından ilan edilecek. Birinci 100 günle 5 yıllık plan tamamlanmış oldu. 5 yıl sonra biz nerede olacağız; aşama aşama göreceğiz. İkinci planda detaylandırma ve yeni projeler var. 20 yıl sonra ülkeyi nereye götüreceksin sorusunun cevabı verilecek. İkinci plan, üretim ve hizmet odaklı. Vatandaşın alacağı hizmetlerin kolaylaştırılması; hayatını kolaylaştırmaya yönelik projeler var.

Dijital dönüşüm ve e-devlet
E-devleti yeni sistemi düşünerek modüler tasarlamıştık. Yeni dönemde sisteme bunu giydirdik; güncelledik. Hedefi net koyduk ve % 93-94 gibi oranlara ulaştık. Yerel seçimlerde vatandaşın daha fazla hissedeceği şekilde en geç bir yılda tamamlamak istiyoruz. Devletin vatandaşa, kamunun kendisine ve kamunun özel sektöre verdiği hizmetler tamamlanmış olacak. Dijital Dönüşüm Ofisi ile vatandaş 50 kapıya gitmesin istiyoruz. Yani bu amaç ile yürüyoruz. Bütün gücümüzle dijital dönüşüme odaklanalım istiyoruz. İnsan unsurunun olmaması gereken yerlerde insan unsurunu çıkararak, sistemi akıllılaştırma ve sadeleştirme çabasındayız. Sağlık Bakanlığı’nda standardizasyon ve kalibrasyon ölçümleri yapacağız. Mükerrer hizmetlerin yanı sıra, hizmet alamayanları da sistem görecek.

Kaynaklar; Habertürk

KPSSCAFECOM.TR | ANKARA

06 Ara 2018 - 09:17 - Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler KPSS Cafe editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı KPSS Cafe değil haberi geçen ajanstır.

03

Ahmet - E devlet uygulaması bazı eksikleri olmasına rağmen güzel bir uygulama olmuştur. Ama bu defa inşAllah 100 günlük eylem planı çerçevesinde sadece betonla inşaatla müteahhitle alakalı maddeler koymazlar.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 06 Aralık 09:17
02

Zm atama bekliyor - Biz ziraat mühendislerini hiç düşünen yok atama bekliyoruz ama sayın pakdemirliden hiç ses yok atama beklemekten piskolojimiz bozuldu atama olmayacaksa kapatın ziraat fakültelerini ailelere yazık duyun sesimizi artık

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 06 Aralık 09:17
01

Ahmet - E devlet uygulaması bazı eksikleri olmasına rağmen güzel bir uygulama olmuştur. Ama bu defa inşAllah 100 günlük eylem planı çerçevesinde sadece betonla inşaatla müteahhitle alakalı maddeler koymazlar.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 06 Aralık 09:17Anket KYK Borçları Silinsin Mi?