KYK Burs Başvuruları ve KYK Yurt Başvuruları Açıklandı mı?

KYK Yurt başvuruları ve KYK Burs başvuruları açıklandı mı? Öğrenciler KYK yurtlarında kalıp kalamayacaklarını merak ediyor. Üniversite öğrencilerini kalacak yer telaşı sardı!

KYK Yurt başvuruları ve KYK Burs başvuruları açıklandı mı? Öğrenciler KYK yurtlarında kalıp kalamayacaklarını merak ediyor. Üniversite öğrencilerini kalacak yer telaşı sardı!

 KYK Yurt Başvuru Sonuçları açıklandı mı, Öğren. KYK kredi ve burs başvuruları nasıl yapılır? KYK Yurt Başvuru sonuçları açıklandığı an buradan öğrenin... Üniversiteye yerleşen adaylar merakla KYK yurt sonuçlarının açıklanacağı tarihi bekliyor. Peki KYK yurt başvuruları sonuçları ne zaman açıklanacak? KYK kredi ve burs başvuruları nasıl yapılacak? KYK başvuruları hakkında detaylı bilgiyi haberimizde bulabilirsiniz.

KYK BURS SORGULAMAK İÇİN TIKLAYINIZ! 

KYK YURT SORGULAMAK İÇİN TIKLAYINIZ! 

KYK Burs ve Kredi Başvurusu

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu, barınmanın dışında, üniversite öğrencilerine maddi imkanlar da sunmaktadır. Buna göre, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu, üniversite öğrencilerine burs ve kredi gibi maddi destekler sunmaktadır.
Burs ve kredi başvuruları ise, yurt başvuru ve kayıt işlemlerinin sonlanmasının ardından, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun belirleyeceği tarihler arasında yapılacaktır. Burs ve kredi başvurularını yapan ve sonrasında burs ya da kredi kazanan öğrenciler, ilk ödeneklerini ise, Ocak 2016 tarihi itibari ile alabileceklerdir.
Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun koordine etmiş olduğu burs ve kredi başvurularının, başvuru tarihleri ise, http://yurtkur.gsb.gov.tr/ internet adresi aracılığı ile üniversite öğrencilerine duyurulacaktır.
Peki hangi gruptaki öğrenciler burs ve kredi başvurusu yapabilecekken hangi grup öğrenciler burs ve kredi başvuru işlemlerini yapamayacak durumdadır. Buna göre;

KYK Burs Başvurusu Yapabilme Hakkı Olan Öğrenciler;

•    Ön lisans öğrencileri,
•    Lisans öğrencileri,
•    Açık Öğretim öğrencileri,(Sadece öncelikli öğrenciler; şehit veya gazi çocuğu, anne ve babası her ikisi de ölü olanlar vb.)
•    İki yıllık üniversitelerden mezun olup, dört yıllık üniversitelerin üçüncü sınıfına dikey geçiş sınavı ile ara vermeden kayıt yapan öğrenciler,( intibak veya hazırlık sınıfında burs verilmez.)
•    Yüksek Lisans(Master ve Doktora) öğrencileri,(hazırlık sınıfında burs verilmez)
•    Vakıf Üniversitesi öğrencileri,
•    LYS sonucunda sayısal, sözel, eşit ağırlık ve yabancı dil dallarında ilk 100'e giren öğrenciler (öncelikli olarak),
•    Üniversite kontenjanından bildirilen öğrenciler,
•    Ülke adına müsabakalara katılan, Milli olmuş Amatör Sporcu olan öğrenciler,
•    İkinci öğretimde okuyan öğrenciler.
KYK Burs Başvurusu Yapamayacak, Yapsalar Dahi Başvurusu Geçersiz Sayılacak Olan Öğrenciler;
•    2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu'nun 10 uncu maddesine göre burs verilen öğrenciler hariç olmak üzere, 5102 sayılı Kanunun 2 nci maddesi kapsamında yer alan kamu kurum ve kuruluşlarından burs almakta olan öğrenciler,
•    Kurumdan daha önce burs veya öğrenim kredisi almış olan öğrenciler,
•    Öğretim kurumuna kayıt tarihi itibari ile bir öğretim yılı kaybı olan öğrenciler,
•    Yabancı uyruklu öğrenciler,
•    Polis Akademisi ile askeri okul öğrencileri,
•    Ek süre öğrenim gören yani artık yıl öğrencileri,
•    Yüksek lisans öğrencisi olup, hazırlık sınıfında öğrenim gören öğrenciler,
•    Yetim maaşı ve nafaka alanlar dışında, en az asgari ücret düzeyinde aylık veya ücretle sürekli bir işte çalışan ya da gelire sahip olan öğrenciler,
•    Gerçeğe aykırı beyanda bulunan öğrenciler,
•    Burs Yönetmeliği hükümlerine göre burs almaya yeterli bulunmayan öğrenciler.
Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın sosyal medya üzerinden ulaştığı paylaşımcı sayısı 650 bine ulaştı. Paylaşımcılara her gün spor, gençlik başta olmak üzere çeşitli konularda güncel bilgiler veren Bakanlık BİMER üzerinden de 8 ay içinde yapılan 39 bin başvuruya da cevap verdi. 
650 bin takipçisiyle sosyal medyanın gözdesi haline gelen Gençlik ve Spor bakanlığı, vatandaşlarla özellikle de gençlerle kurduğu iletişim ağı ve diyalogla kamu kurumları arasında farklı bir konuma ulaştı. Bakanlığa çeşitli iletişim kanallarından ulaşan başvurular, BİMER tarafından en kısa sürede cevaplanıyor. Gençlik ve Spor Bakanlığı, sosyal medya (Facebook, Twitter ve Instagram) platformları üzerinden her gün çeşitli paylaşımlarda bulunuyor. Özellikle sabahları yaptığı paylaşımlarla gençlerimizi spora ve sağlıklı yaşama teşvik ederek daha sağlıklı bireyler olmaları konusunda yol gösteren Bakanlık, sporcu başarıları, yatırımlar, KYK yurtları ilgili güncel bilgiler vererek takipçilerinin ilgi alanlarındaki konularda gelişmeleri yakından takip etmelerine yardımcı oluyor. Bakanlık sosyal medya platformlarında Gençlik Kampları ve Gençlik Merkezleri'nin aktivitelerini duyurma ve gençlerimizin buralara kolay ulaşımını sağlama konusunda çalışmalar yapıyor. Sosyal medya ekibiyle KYK yurtlarında kalan öğrencilerden gelen şikayet ve barınma, beslenme ile ilgili sorunlarına anında müdahale eden bakanlığın, sosyal medya platformunda 650 binden fazla takipçisi bulunuyor. 

BİMER BAŞVURULARI 

Gençlik ve Spor Bakanlığı sosyal medya üzerinden kurduğu iletişimin yanı sıra Bakanlık İletişim merkezi BİMER'e çeşitli iletişim kanallarından gelen başvuruları da zaman kaybetmeksizin cevaplandırarak, vatandaşlara yardımcı oluyor. Bu yılın ilk 8 ayında BİMER'e 39 bin 959 başvuru ulaştı. Bu başvuruların 25 bin 689'u Başbakanlık İletişim merkezinden geldi. Kurumsal elektronik posta adresine 421 başvuru, 4982 Sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu kapsamında ise 8 bin 43 başvuru yapıldı. 3071 Sayılı Dilekçe Hakkı Kanunu üzerinden de 5 bin 806 istek, şikayet ve ihbar niteliğinde başvuru oldu. 
kaynak: Türkiye Gazetesi

25 Ağu 2015 - 14:34 - Eğitimgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler KPSS Cafe editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı KPSS Cafe değil haberi geçen ajanstır.Anket Kamuya Memur Ve Personel Alımlarında Mülakat Kaldırılmalı mı?
Tüm anketler