Yargıtay'dan Milyonları İlgilendiren Karar: Mazeretsiz 1 Gün İşe Gelmeme Kovulma Sebebi

Yargıtay, emsal bir kararın altına imzasını attı. Mazeretsiz işe gelmediği için işten atılan bir kişi, mahkemeye başvurdu. Mahkeme işten atılan vatandaşı haklı gördü ama Yargıtay bu kararı bozdu ve işverenin lehine karar kıldı. İşte detaylar.

Yargıtay, milyonlarca çalışanı yakından ilgilendiren emsal bir karara imza attı.

Malatya'da bir işletmede gece sorumlu müdür olarak çalışmakta olan bir kişi, mazeretsiz olarak işe gelmemesi nedeniyle işten çıkarıldı ve iş akti feshedildi. Mahkemeye başvuran kişi, duruma itiraz etti ve mahkeme iş akdinin feshini iptal etti.

Bu karar sonrası işyeri temyiz için Yargıtaya başvurdu. Temyiz başvurusunu değerlendiren Yargıtay, geçerli bir sebebe dayanmadığı gerekçesi ile feshin geçersizliğine ve davacı işçinin işe iadesine hükmeden mahkeme kararını bozdu. Kararda, "Davacının 24-25 Temmuz gecesi nöbetine gelmediği ve işe bir gün devamsızlık yaptığı da sabittir. İşe bir gün mazeretsiz olarak devamsızlık yapmak ise olsa olsa geçerli fesih sebebi yapılabilir.

Emsal Karar

Verilen kararda "Davacının bir gün işe devamsızlığı sebebi ile iş sözleşmesinin feshinin geçerli sebebe dayandığının kabulü ile davanın reddine karar verilmesi gerekir." denildi.

İş akdinin feshini iptal eden mahkeme kararını değerlendiren Yargıtay 22. Hukuk Dairesi, davalı işveren işyerinde gece sorumlu müdürü olarak çalışmakta olan davacının iş sözleşmesinin, 26 Temmuz 2012'de fesih bildirimi ile üst üste iki gün mazeretsiz olarak işe gitmediği gerekçesi ile tazminatsız ve bildirimsiz olarak feshedildiğine dikkat çekti. Davacının devamsızlığına ilişkin 24 Temmuz 2012 ve 25 Temmuz 2012 tarihlerinde devamsızlık tutanağı düzenlendiğinin vurgulandığı Yargıtay kararında şu ifadelere yer verildi: 

"Davalı taraf yargılama sırasında, 25 Temmuz 2012 günü saat 17:00 itibari ile davacının işine son verildiğini açıklamıştır. Dosyaya sunulan gece vukuat defterinin incelenmesinden; davacının 23-24 Temmuz 2012 gecesi nöbetine geldiği ve defteri imzaladığı, 24-25 Temmuz 2012 gecesi ile 25-26 Temmuz 2012 gecesi nöbetlerine ise gelmediği anlaşılmasına rağmen; zaten davacının iş sözleşmesi 25 Temmuz günü saat 17:00'de feshedildiğine ve davacı da gece nöbeti tuttuğuna göre, henüz nöbetine gelip gelmeyeceği belli değilken davacının işine son verildiği sonucuna ulaşılmaktadır. Fakat fesih anı itibari ile davacının 24-25 Temmuz gecesi nöbetine gelmediği ve işe bir gün devamsızlık yaptığı da sabittir. İşe bir gün mazeretsiz olarak devamsızlık yapmak ise olsa olsa geçerli fesih sebebi yapılabilir. Davacının bir gün işe devamsızlığı sebebi ile iş sözleşmesinin feshinin geçerli sebebe dayandığının kabulü ile davanın reddine karar verilmesi gerekirken, yazılı gerekçe ile davanın kabulüne karar verilmesi hatalı olup bozmayı gerektirmiştir. Mahkeme kararının bozularak ortadan kaldırılmasına karar verilmiştir."

Her Devamsızlık Bu Kapsama Girmez

Öte yandan Yargıtay 7. Hukuk Dairesi'nin verdiği bir kararda ise devamsızlığın her durumda haklı fesih yapılamayacağına hükmetti. Tokat 1. İş Mahkemesi'nde görülen tazminat davasındaki kararın temyiz müracaatını değerlendiren Yargıtay 7. Hukuk Dairesi, "İşçinin işe devamsızlığı, her durumda işverene haklı fesih imkanı vermez. Devamsızlığın haklı bir nedene dayanması halinde, işverenin derhal ve haklı nedenle fesih imkanı bulunmamaktadır. İşçinin hastalığı, aile fertlerinden birinin ya da yakınlarının ölümü veya hastalığı, işçinin tanıklık ve bilirkişilik yapması gibi haller, işe devamsızlığı haklı kılan nedenlerdir. Mazeretin ispatı noktasında, sahteliği ileri sürülüp kanıtlanmadığı sürece özel sağlık kuruluşlarından alınan raporlara da değer verilmelidir." ifadelerine yer verildi.

Kpsscafe.com.tr  | Ankara

04 Kas 2017 - 17:36 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler KPSS Cafe editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı KPSS Cafe değil haberi geçen ajanstır.
Anket Memur Ve Personel Alımlarında Yaş Şartı Esnetilmeli mi?