Bakan Soylu'dan Son Dakika Memur ve Polis Alımı Açıklaması

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, katıldığı bir programda yaptığı konuşmasında Bakanlığa memur alımına ve polis alımına değindi. İşte Bakan Soylu'nun açıklaması.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'dan son dakika memur alımı açıklaması geldi.

Antalya'nın Kemer ilçesinde düzenlenen "İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürleri Hizmet içi Eğitim Semineri"ne katılan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, burada gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulunurken Bakanlığa personel alımına da değindi.

Jandarma-Polis Entegrasyonu

Jandarma ile polis arasındaki entegrasyona değinen Bakan Soylu, bağlantının başarılı bir şekilde sağlandığını söyledi ve şu sözleri söyledi:

"İşin belli bir noktasındayız ama önemli bir entegrasyon sağladığımızı ifade etmek istiyorum. Mesele devletin bilgileri, verileri, işleyişi noktasında bu entegrasyonu en üst seviyeye çıkarabilmektir. Bu kamu verimliliğini, tasarrufu, vatandaş memnuniyetini arttırır. Devlet olma vasfını her gün adım atarak kuvvetlendirir ve güçlendirir. Millet olmanın nasıl bir vasfı varsa devlet olmanın da aynı şekilde vasfı vardır. Milletin gözündeki devlet anlayışını, devlet pratikliğini, kararını ve bu konudaki devletin hizmet bütünlüğünü hiçbir gün milletin gözünden düşürmemek bizim temel vazifemiz, ödevimizdir."

Nüfus Hizmetleri Kanununda Değişiklik

Nüfus hizmetleri kanunu ile bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına dair kanunun geçtiğimiz günlerde Meclisten geçtiğini dile getiren Bakan Soylu şu ifadeleri kullandı:

"Şu anda Resmi Gazete'de yayımlanma sürecinde. Ne yazık ki meseleyi bir tarafa odaklayıp, oradan ideolojik bir tartışma çıkartmak isteyenler ve attığımız adımları bunun gölgesinde bırakmaya çalışanların, bu değişiklikleri vatandaşın gündelik hayatına olumlu yönde etkileyecek ciddi yenilikler içerdiğini gözden ırak tutmaya çalışmaktadırlar. Temel amacımız vatandaşın zamanını, parasını boş yere harcamamaktır. Kurduğumuz sistemlerin altyapısını hazırlarken vatandaşımızı oradan buradan evrak getirmeye, şahsen başvuru ile kayıt yaptırmayla, küçücük bir isim tahsisi için mahkeme kapılarında çile çektirmeye son vermek temel amacımızdır. Altımızda arabamız varken vatandaşımızı yürütmenin bir anlamı yoktur. Bunu düzeltmek istedik.

Devletin bir cebindeki bilgiyi bir cebinden imtina ettirmenin, saklamanın doğru olduğu kanaatini taşımadığımızı ifade etmek isterim. Bu kanun ile doğum tescillerinden, isim, soy isim tahsislerine kadar bir çok işlemde vatandaşın bürokrasi yükünü hafiflettik. Elektronik ortam üzerinden yapılacak meseleler için vatandaşı nüfus dairesine yormanın çağımızın gerçekleri, teknoloji ve gelişmişlikle bir ilgisi yoktur."

Hedefimiz Her Vatandaşın Memnun Aolması

Nüfus idaresine giren her vatandaşın oradan ayrılırken memnuniyet derecesinin yüksek olacağını vurgulayan Soylu, şu değerlendirmede bulundu:

"Devletin elinde tek tuşa basarak ulaşabileceği kayıtları vatandaştan kağıt ortamında istemesi garabetine de yaptığımız bu değişiklik ile son verdik. Artık kağıtları eline tutuşturup da gelmenin bir anlamı olmayacak. Bu kanunu çıkartmadan önce de bu değişikliği yaptık ve uyguladık. Sebebi zaman, maliyet ve tasarruf açısından doğru adımları atabilmekti. Sebebi, adresi esas alan tüm hizmetlerden yerleşim yeri ve diğer adres bilgilerinin etkin olarak kullanılmasını, güvenlik, kimlik doğrulama, araçları kullanılarak nüfus kayıt örneği ve yerleşim yeri belgesinin e- devlet üzerinden alınmasını, hastane, mahkeme, evlendirme memurlukları, dış temsilcilikleri, doğum, evlenme, boşanma ve ölüm olayları ile mahkeme kararlarını elektronik ortamda bildirme ve nüfus kütüğüne kayıt etme yetkisinin verilmesiyle birlikte vatandaşların nüfus müdürlüklerine gerek kalmadan işlem yapabilmesiydi."

Vatandaş Değil Devlet Takip Edecek

Soylu, vatandaşın değil devletin takip etmesi gerektiğine dikkati çekerek, "Bu bilgisayarlar, fiber optik kablolar niçin var. Vatandaşı koşturacağımıza devleti koştururuz, teknolojiyi, fiber optik kabloları koştururuz. İki iki daha dört. Hastanede doğacak çocuk, baba anne koştur koştur nüfus idaresine gidecek. Gerek yok. Hastaneden adı ve soyadıyla, eğer aile adını koyamamışsa, soyadıyla oradan bildirilecek. T.C. kimlik numarasını alacak daha sonra adı soyadı bildirilmişse nüfus kağıdı adresine gidecek. Normali 5 artı 2 günde gönderiyorsak, bunu biraz daha önce göndereceğiz. Yeni doğan bebeklerin nüfus kağıtlarını yetişmişlerden çok daha erken bir şekilde ailelerine teslim edebilme fırsatına sahip olabileceğiz." dedi.

Çipli Kimlik Kartı

Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartlarında 12 milyon 700 bin sayısını aştıklarını bildiren Bakan Soylu, 13 milyon sayısına doğru gidildiğini belirterek, katkı sunan personele teşekkür etti.

Süleyman Soylu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"T.C. kimlik kartını gördüğümde rengi gri ve solgundu. Bunu hemen çok iyi noktaya taşınması gerektiğini söyledim. Yetkili arkadaşlarımız bu konuda çalıştılar. Yeni bir yazılımla hiçbir maliyete girmeden daha kaliteli, daha renkleri ayırt edici çok daha iyi noktaya ulaşan kimlik kartını oluşturdular. Şimdi vatandaşlarımıza giden kimlik kartı bu. Kendi iç yeteneklerimizle kaliteyi çok daha iyi noktaya getirebiliyoruz. Bizim hükümet politikamız vatandaşımıza, ehliyet, pasaport ve kimliklerinin belirli süre içinde gitmesini sağlayabilmektir. Devlet vatandaşına öngörülebilirlik ortaya koymalıdır. Hizmet, huzur için bunu koymalıdır. Bir belirsizlik değildir devletin vatandaşına verebileceği. Ben nüfus kağıdına başvurduğumda kaç günde alırım. 5 6, 7 gün mü? Ben bunu 2- 3 ayda alacağım ne zaman geleceği belli olmaz beklentisi içinde olmamalıdır. Bu konuda önemli adımlar daha atılacak. Bir günlük daha bir tasarruf sağlayacak adım gerçekleştiriyorlar. Aynı zamanda bu pasaport, ehliyet içinde geçerlidir. Bir kurumun en üst profesyonelliği noktasında gerçekleştirmek temel görevimizdir."

İkinci Pasaport

İkinci nesil pasaportla ilgili de açıklama yapan Soylu, bunun hem Avrupa Birliği nezdinde attıkları önem bir adım olarak anlaşılması hem de önemli bir süreç olarak değerlendirmesi gerektiğini söyledi.

İllerdeki ödenek ve personel ihtiyacının bilgileri dahilinde olduğuna dikkati çeken Soylu, "2018 yılı için cari ödenek miktarını bir önceki yıla göre yüzde 6, yatırım ödeneği miktarını ise yüzde 53,21 oranında arttırdığımızı ifade etmek istiyorum. Personel noktasında sözleşmeli ve normal memur alımı yollarından kısa zamanda gidermek üzere çalışmalarımız devam etmektedir. Bin 200 civarında personelin bir kısmı başlamış, bir kısmı bu hafta sonuna kadar başlayacak. İş yükünün artmasıyla personel açısından da bir artışa gittik. Çok az daha bir personel ihtiyacımız karşılanması söz konusu olabilir ama bu bize 4 binin üzerinde polis tasarrufu sağlayacak. Gerek pasaporttan, gerek ehliyetten gerekse polisin elinde bulunan trafik tescilinin noterlere devrinden dolayı ciddi şekilde hem tasarruf hem de herkes kendi hizmetlerini yapabilecek kabiliyette olabilecek bir odaklaşmayı gerçekleştirecek." açıklamasını yaptı.

Kamu Verimliliği

Bu verilerin aslında var olduğunu, Nüfus Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından daha sağlıklı bir şekilde tutulduğunu vurgulayan Soylu, şöyle konuştu:

"Bu verilerin TÜİK'ten alınmasına gerek olmadığını belirtiyoruz. Mevzuatı burada değiştiriyoruz. Sürücü belgesi için Emniyet Genel Müdürlüğü'nden istenen belge sayısı 5'tir. Bu belgeyi 2'ye düşürüyoruz. Jandarma Genel Komutanlığı tarafından özel güvenlik görevlisi çalışmaları için 7 izin belgesi isteniyordu, yapılacak düzenleme ile bunu 3'e düşürüyoruz. Bunun gibi bir çok örnek mevcut. Bunu niye tek tek anlatmaya çalışıyorum. Kamu verimliliği bizim temel hedefimizdir. Biz bunu sağlamalıyız. Özellikle hizmetler noktasında. Zamanımızı en verimli şekilde kullanalım. Bir kişiyle bir kere karşılaşıp işini görelim. O çıkarken 'Allah devlete, millete zarar vermesin' desin. Biz de aldığımız maaşların karşılığı, devlete olan sadakatımız karşılığı hizmet yapmaktan büyük bir memnuniyet duyalım. Kuralsızlık ve ilkesizlik tartışma ve sürtüşmeyi getirir. Bunu en aza indiği noktaları ortaya koymak durumundayız."

İçişleri Bakanlığı olarak devletin millete en çok dokunduğu noktanın nüfus idareleri olduğunu belirten Soylu, şöyle devam etti:

"Bizim yumuşak noktamız burasıdır. Bu konuda her türlü teknolojiyi, insan kaynağını, verimliliği en üst seviyede kullanıp, vatandaş odaklı hizmet anlayışını en iyi noktada değerlendirmek ve sonuca eriştirmek durumundayız. Bu projeler tamamlandığında vatandaş memnuniyeti, bürokrasisi yükünün hafiflemesi, zaman ve para israfına yol açan işlemler noktasında da çok olumlu neticeler almış olacağız. Dünyadaki gelişim bizleri sürekli olarak üretmeye, yaşamı kolaylaştırmaya, verimi arttırmaya ve vatandaş memnuniyetini yükseltmeye zorlamaktadır. Hiçbir gelişmeden geri kalamayacağımız bir coğrafyada yaşıyoruz. 2019'da yeni bir yola çıkma arefesindeyiz. Devlet bürokrasisi olarak buna her anlamda hazır olmak durumundayız. 2019'da çıkacağımız yolculuk bugüne kadar yaptığımız yolculukları taçlandıracak ve bizim dünyadaki rekabetimizi daha rahat bir şekilde yapabilmeyi bize temin edecek."

Türkiye'de nüfus üzerinden ciddi tartışmalar olduğuna işaret eden Soylu, "Türkiye'de ciddi bir nüfus daraltması yapabilmek için bir takım tedbirler alındı. 'Mc Namara' diye bir dünya bankası başkanı vardı. Onun dünyaya bela ettiği işlerden bir tanesidir bu. Bu ülkelerin nüfuslarını istedikleri şekilde yönetebilmeyi temin edebilmek için ortaya koyduğu süreçlerden bir tanesi. Oysa nüfusa bugün ne kadar ihtiyacımız olduğunu net bir şekilde görüyoruz. Biz yaklaşık 11 yaş daha genciz Avrupa'dan. 2050 yılına kadar da bu iş böyle devam edecek. Onlar yaşlanacak ama bizlerin de yaşı artacak. Onun için sayın Cumhurbaşkanımız 3 çocuktan bahsetmektedir. Bu bir ülke politikasıdır. Bu bizim, milletimizin politikasıdır. Nüfus sayımızı artıracağız, eğitim niteliğimizi, meslekleşmemizi, devletin hizmet sunumunu ortaya çıkaracağız. Bunu sağlamak durumundayız." diye konuştu.

Önlerinde ikinci nesil pasaport ve ehliyet sürücü belgesi devri süreci olduklarını da ifade eden Soylu, bu süreci en iyi şekilde yönetileceğine inandığını kaydetti.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 13 milyon kimlik kartı verdiklerini ve yanlış miktarının 10 olduğunu, bu durumun da nüfus müdürlüklerinin dikkatli çalışmasına borçlu olduklarını vurguladı.

Kamu personeli alım ilanlarından, KPSS haberlerinden ve daha fazlasından haberdar olmak için Kpsscafe'yi takipte kalın.

android uygulamamız ---->>> tıklayın

Facebook grubumuza katılın --->tıklayın

En hızlı erişim imkanları ve ios uygulamamız ----> tıklayın

Instagram hesabımız için-- >>> tıklayın

Kpsscafe.com.tr  | Ankara

02 Kas 2017 - 09:40 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler KPSS Cafe editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı KPSS Cafe değil haberi geçen ajanstır.

01

Ahmet - Sayın Bakanım güvenlik işi tasarruf söz konusu bile olmayacak derecede önemli iştir. Lütfen daha çok polis memuru alımı yapın. Alımları azaltmayın daha çok arttırın.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 02 Kasım 09:40Anket Memur Ve Personel Alımlarında Yaş Şartı Esnetilmeli mi?