Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Müfettiş Yardımcılığı Giriş Sınavı İlanı

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığınca 09-10 Ekim 2010 tarihlerinde Ankara’da Müfettiş Yardımcılığı Giriş Sınavı yapılacaktır.

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığınca 09-10 Ekim 2010 tarihlerinde Ankarada Müfettiş Yardımcılığı Giriş Sınavı yapılacaktır.

I- SINAVA KATILABİLME ŞARTLARI:
1) En az dört yıllık lisans eğitimi veren Siyasal Bilgiler, Hukuk, İktisat, İşletme, İktisadi...
Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığınca 09-10 Ekim 2010 tarihlerinde Ankarada Müfettiş Yardımcılığı Giriş Sınavı yapılacaktır.

I- SINAVA KATILABİLME ŞARTLARI:
1) En az dört yıllık lisans eğitimi veren Siyasal Bilgiler, Hukuk, İktisat, İşletme, İktisadi ve İdari Bilimler Fakülteleri veya dengi en az dört yıl eğitim veren yükseköğretim kurumlarından ya da bunlara denkliği yetkili makamlarca kabul olunan yurt dışı öğrenim kurumlarından birini bitirmiş olmak,

2) 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48 inci maddesinde belirtilen genel şartları taşımak,

3) 1 Ocak 2010 tarihinde 30 yaşını doldurmamış olmak,

4) ÖSYM tarafından A grubu kadrolar için 27-28 Haziran 2009 ve 10-11 Temmuz 2010 tarihlerinde yapılan Kamu Personeli Seçme Sınavında KPSSP51 puan türünde 80 ve üzeri puan almış olmak (Başvurulardan en yüksek puan alan 220 kişiye sınava giriş belgesi verilecektir),

5) Askerliğini yapmış, tecilli veya muaf olmak (Erkek adaylar için),

6) Sağlık durumu yurdun her yerinde görev ve yolculuk yapmaya elverişli olmak, Müfettişlik görevini yapmaya engel olabilecek hastalığı ve sakatlığı bulunmamak,

7) Başkanlıkça yapılacak araştırma sonucuna göre sicil, tutum ve davranışları yönünden müfettişliğe engel durumu olmamak,

8) Daha önce Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Müfettiş Yardımcılığı Sınavına en fazla bir kez katılmış olmak,

9) Süresi içinde başvurmuş ve başvuru formu ile istenilen diğer belge ve bilgileri Kurul Başkanlığına vermiş bulunmak,

II- SINAV İÇİN İSTENİLEN BELGELER:

a) Geçerlilik süresini doldurmamış KPSS sınav sonuç belgesi ya da Teftiş Kurulu Başkanlığınca onaylı örneği,

b) Yüksek öğrenim kurumu diploması veya bitirme belgesi aslı ya da Teftiş Kurulu Başkanlığınca onaylı örneği,

c) Aday tarafından el yazısı ile yazılmış ve imzalanmış, kendisi, ailesi, bitirdiği okullar, yapmış olduğu işler hakkında bilgilerin yer aldığı öz geçmiş,

d) Nüfus cüzdanının onaylı örneği,

e) Erkek adaylar için askerlik ile ilişiği olmadığına dair yazılı beyanı,

f) Sabıka kaydının olmadığına dair yazılı beyanı,

g) Sağlık durumunun her türlü iklim ve yolculuk koşullarına elverişli olduğuna ve Müfettişlik görevini sürekli yapmasına engel olabilecek herhangi bir hastalığı veya sakatlığı bulunmadığına dair yazılı beyanı,

h) Sınav tarihinden en fazla altı ay önce çekilmiş üç adet renkli vesikalık fotoğraf,

i) Varsa, yabancı dil düzeyini gösteren belge ya da Teftiş Kurulu Başkanlığınca onaylı örneği.

Eksik belgelerle yapılan başvurular dikkate alınmaz. Sınavı kazanmış olsalar dahi, gerçeğe aykırı beyanda bulunduğu anlaşılanların sınavları geçersiz sayılarak atamaları yapılmaz. Atamaları yapılmış olsa bile bu atamalar iptal edilir ve bunlar hiçbir hak talep edemezler.

III- SINAVIN ŞEKLİ:

Ankarada yapılacak olan sınav, yazılı ve sözlü olmak üzere iki aşamalıdır.

Yazılı sınavlar, 09-10 Ekim 2010 tarihlerinde, aşağıda gösterilen altı grupta yapılacaktır. Sınavın kazanılması için sınav yapılan her gruptan 100 tam puan üzerinden en az 50 puan alınması ve grupların not ortalamasının 70den aşağı olmaması şarttır.

Yazılı sınavı kazananlar, daha sonra bildirilecek tarihte sözlü sınava çağırılacaklardır.

Sözlü sınav, yazılı sınav kapsamındaki konulardan yapılır. Bu sınavda ayrıca, adayların genel kültür bilgilerinin yoklanması yanında, zeka, anlama, algılama, anlatım ve temsil yeteneği gibi özellikleri de değerlendirilerek sözlü sınav notu belirlenir.

Adayın başarılı sayılması için, sözlü sınav notunun 70den aşağı olmaması şarttır.

Müfettiş Yardımcılığı giriş sınavının sonucu, yazılı ve sözlü sınav notlarının ortalaması alınarak saptanır.

Sınavda başarılı olanlardan, atama yapılacak kadro sayısı kadar aday, başarı sıralamasındaki önceliğe göre asıl aday olarak, sıralamada asıl adaylardan sonra gelen aynı sayıdaki aday da yedek aday olarak kabul edilir.

Adayların giriş sınav notunun eşitliği halinde; sözlü sınav notu yüksek olan, sözlü sınav notlarının da eşitliği halinde, yabancı dil notu yüksek olan aday başarı sıralamasında öncelik kazanır.

Asıl veya yedek aday oldukları halde atanmamış olanlar için sınav sonucu müktesep hak teşkil etmez.

IV-SINAV KONULARI

1 İKTİSAT (EKONOMİ) GRUBU

a) Makro ve Mikro İktisat,

b) Uluslararası İktisat,

c) Para, Banka ve Kredi,

d) İşletme İktisadı,

2 MALİYE GRUBU

a) Maliye Politikası,

b) Vergi Kanunlarının Esasları,

c) Kamu Gelir ve Giderleri,

d) Bütçe,

3 MUHASEBE GRUBU

a) Genel Muhasebe,

b) Şirketler Muhasebesi,

c) Bilanço Analizi ve Teknikleri,

d) Ticari Hesap,

4 HUKUK GRUBU

a) Anayasa Hukuku (T.C. Anayasasının Genel Esasları, Mali ve Ekonomik Hükümleri),

b) İdare Hukuku (Genel Esaslar, İdari Yargı),

c) Medeni Hukuk (Başlangıç, Kişiler Hukuku, Eşya Hukuku),

d) Borçlar Hukuku (Genel Hükümler),

e) Ticaret Hukuku (Ticari İşletme, Ticaret Şirketleri, Kıymetli Evrak),

f) Ceza Hukuku (Genel Hükümler, Malvarlığına Karşı Suçlar, Kamu Güvenine Karşı Suçlar, Ekonomi, Sanayi ve Ticarete İlişkin Suçlar, Bilişim Alanında Suçlar, Kamu İdaresinin Güvenilirliğine ve İşleyişine Karşı Suçlar),

g) Ceza Muhakemesi Hukuku (Genel Hükümler, Soruşturma).

5 YABANCI DİL GRUBU

İngilizce, Fransızca, Almanca dillerinden birisi,

6 KOMPOZİSYON, YAZIM VE ANLATIM TEKNİĞİ GRUBU

V- SINAVLA İLGİLİ DİĞER HUSUSLAR

İsteklilerin Başvuru Formunu ve sınava giriş şartlarını içeren broşürü Ankarada Teftiş Kurulu Başkanlığından (Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığı, Ek Hizmet Binası 4. Kat, GMK Bulvarı No : 128/B Tandoğan/ANKARA adresinden) şahsen ya da www.sanayi.gov.tr internet adresinden temin etmeleri mümkündür. İstekliler internet sayfasındaki şekle uygun başvuru formunu çoğaltarak veya bilgisayarda hazırlayarak da kullanabilirler. (Sınav hakkında, mesai saatleri içinde, (0312) 2320060/4171-4172 nolu telefondan bilgi alınabilir.)

Sınava giriş başvurusu yukarıda belirtilen adrese şahsen veya postayla yapılacaktır.

Sınava katılabilmek için son başvuru tarihi 03 Eylül 2010 Cuma günü mesai saati bitimidir. Postadaki gecikmeler dikkate alınmayacaktır.

Sınava girmeye hak kazananların listesi en geç 30 Eylül 2010 Perşembe gününe kadar Bakanlığımızın yukarıda belirtilen internet adresinde ilan edilecektir. Sınava girilecek yer ve sınav saatlerini gösteren Sınav Giriş Belgesi, bu tarihten itibaren adayların haberleşme adresine postayla gönderilecektir.

Sınavda, Başkanlığımız tarafından düzenlenmiş Sınav Giriş Belgesi ile birlikte, kimlik tespitinde kullanılmak üzere nüfus cüzdanı veya T.C. kimlik numarası olan fotoğraflı ve onaylı özel bir kimlik belgesinin bulundurulması, cep telefonu bulundurulmaması gerekmektedir.

İlan olunur.

06 Ağu 2010 - 13:47 - KPSS


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler KPSS Cafe editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı KPSS Cafe değil haberi geçen ajanstır.
Anket Memur Ve Personel Alımlarında Yaş Şartı Esnetilmeli mi?