Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) için Kanun Teklifi

CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, emeklilikte yaşa takılanların mağduriyetini gidermek amacıyla hazırladığı “5510 Sayılı Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi”ni TBMM Başkanlığına sundu. Teklif “Emeklilikte Yaşa Takılanlar” olarak adlandırılan, yaş şartı olmaksızın, prim günü ve sigortalılık süresiyle emekli olacakken, yapılan yasal düzenleme ile prim gününün yanında yaş şartına tabi tutulanlar için ortaya çıkan mağduriyetlerin giderilmesini amaçlıyor.

EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLARIN MAĞDURİYETİ KANAYAN BİR YARADIR

CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, emeklilikte yaşa takılanların mağduriyetini gidermek amacıyla hazırladığı “5510 Sayılı Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi”ni TBMM Başkanlığına sundu. Teklif “Emeklilikte Yaşa Takılanlar” olarak adlandırılan, yaş şartı olmaksızın, prim günü ve sigortalılık süresiyle emekli olacakken, yapılan yasal düzenleme ile prim gününün yanında yaş şartına tabi tutulanlar için ortaya çıkan mağduriyetlerin giderilmesini amaçlıyor.

ANKARA// KPSSCAFE.COM.TR 

Yüceer, emeklilikte yaşa takılanların haksız bir yasayla emeklilikleri ellerinden alındığını belirterek, “2016 yılında da konuya ilişkin bir teklif sunmuştum o zaman da belirttiğim gibi bu kesim ne çalışabilmekte ne de iş bulabilmektedir. Devlet emekli etmek için çok genç, işverenler iş vermek için çok yaşlı buluyor bu insanları. Emeklilikte yaşa takılanların mağduriyeti kanayan bir yara halini almıştır. Bu mağduriyetin bir an önce giderilmesi gerekir” dedi.

İKTİDAR VERDİĞİ SÖZLERİ UNUTTU

CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer seçim öncesinde İktidar partisinin seçim meydanlarında Emeklilikte yaşa takılanların mağduriyetini giderme sözü verdiğini hatırlatarak, ancak seçim geçince bu sözler unutuldu. Sonrasında Cumhuriyet Halk Partisinin konuya ilişkin teklifleri görmezden gelindi, söz konusu mağduriyetlere ilişkin meclis araştırma önergesi AKP ve MHP oylarıyla gündeme bile alınmadı.” dedi.

EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLARA HAKSIZLIK YAPILIYOR

Yüceer teklifinin gerekçesinde, 1999 yılında çıkarılan 4447 Sayılı Kanun’la emeklilik yaşının kademeli olarak yükseltildiğini, Anayasa Mahkemesi’nin söz konusu kanundaki ilgili hükmü iptal etmesiyle 2002 yılında 4759 Sayılı Kanun çıkarılarak emeklilikte kademeli geçişin yeniden düzenlendiğini kaydetti. Anayasa Mahkemesi’nin söz konusu düzenlemesiyle 1999 yılından önce işe başlayan sigortalıların emekli olacakları yaş sınırlarının kademeli olarak yükseltildiğini belirtti.

Bu durumun haksız bir uygulama olduğunu bildiren Yüceer şöyle devam etti: Bu kanun hükmü gereği sigortalılar, prim ödeme gün sayısını doldurmuş olsalar dahi emekli aylığından yararlanabilmek için öngörülen yaş koşulunu sağlayana kadar beklemek zorunda kaldı. Bu durum prim gün sayısını ve kanunda öngörülen çalışma yılını doldurmuş olan ancak 4759 Sayılı Kanun’da belirtilen yaş koşulunu sağlamayan sigortalılar açısından hak kaybına neden oldu. İşe başladıkları tarihte yürürlükte olan mevzuata göre emeklilik için gerekli prim ödeme gün sayısı ve sigortalılık süresini tamamladıkları, emekli olma hakkını elde ettikleri halde, 4759 Sayılı Kanun hükümleri itibariyle yaş şartına tabi tutulmaları hukukun öngörülebilir olması ilkesiyle çelişmektedir. İşe başladıkları tarihte erkekler için 25 yıl, kadınlar için 20 yıl hizmet ile emekli olacakları öngörüsü ile hareket eden sigortalılar açısından bu durum bir mağduriyet yarattı” dedi.

EŞİTLİK İLKESİNE AYKIRI

Yüceer “ Yasanın geriye doğru işletilmesiyle, eşitlik ilkesine aykırı şekilde kişilerden birine 3 yıl, diğerine 15-17 yıl gibi süreler eklendiğine dikkat çeken Yüceer, Kanun Teklifini, bu hak kaybı ve mağduriyetin giderilmesi için 1999 yılından önce sigorta kaydı yaptırmış ve sigorta prim sayısı ile sigorta süresini doldurmuş olan sigortalıların yaş şartı aranmaksızın emeklilik aylığına hak kazanabilmesi amacıyla hazırladığını belirtti. Yüceer, “Emeklilikte yaşa takılanlar ilk işe girdikleri şartta emekli olmak, Devletin kendilerine verdiği sözü tutmasını beklemektedir”  dedi.

KANUN TEKLİFİ ŞÖYLE;

GENEL GEREKÇE

1999 yılında çıkarılan 4447 sayılı kanunla emeklilik yaşı kademeli olarak yükseltilmiş, Anayasa Mahkemesi’nin söz konusu kanundaki ilgili hükmü iptal etmesiyle 2002 yılında 4759 sayılı kanun çıkarılarak emeklilikte kademeli geçiş yeniden düzenlenerek 1999 yılından önce işe başlayan sigortalıların emekli olacakları yaş sınırları kademeli olarak yükseltilmiştir. Bu kanun hükmü gereği sigortalıların prim ödeme gün sayısını doldurmuş olsalar dahi emekli aylığından yararlanabilmek için öngörülen yaş koşulunu sağlayana kadar beklemek zorundadırlar. Bu durum prim gün sayısını ve kanunda öngörülen çalışma yılını doldurmuş olan ancak 4759 sayılı kanunda belirtilen yaş koşulunu sağlamayan sigortalılar açısından hak kaybına neden olmaktadır.

İşe başladıkları tarihte yürürlükte olan mevzuata göre emeklilik için gerekli prim ödeme gün sayısı ve sigortalılık süresini tamamladıkları, emekli olma hakkını elde ettikleri halde, 4759 sayılı kanun hükümleri itibariyle yaş şartına tabi tutulmaları hukukun öngörülebilir olması ilkesiyle çelişmektedir. İşe başladıkları tarihte erkekler için 25 yıl, kadınlar için 20 yıl hizmet ile emekli olacakları öngörüsü ile hareket eden sigortalılar açısından bu durum bir mağduriyete neden olmaktadır.

Bu hak kaybı ve mağduriyetin giderilmesi için 1999 yılından önce sigorta kaydı yaptırmış ve sigorta prim sayısı ile sigorta süresini doldurmuş olan sigortalıların yaş şartı aranmaksızın emeklilik aylığına hak kazanabilmesi amacıyla 5510 Sayılı SOSYAL SİGORTALAR VE GENEL SAĞLIK SİGORTASI KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN TEKLİFİ hazırlanmıştır.

MADDE GEREKÇELERİ

MADDE 1-  Madde ile 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununa bir geçici madde eklenerek sigorta prim sayısı ve sigortalılık süresini doldurmuş olan sigortalıların yaş koşulu aranmaksızın yaşlılık aylığına hak kazanması düzenlenmiştir.

MADDE 2-    Yürürlük maddesidir.

MADDE 3-    Yürütme maddesidir.

5510 SAYILI SOSYAL SİGORTALAR VE GENEL SAĞLIK SİGORTASI KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASI HAKKINDA KANUN TEKLİFİ

MADDE 1-  5510 sayılı Kanunun Geçici 77’inci maddesinden sonra gelmek üzere aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

“GEÇİCİ MADDE 78- 08.09.1999 tarihinden önce sigortalı olanlardan, erkeklerde 9000 gün prim, kadınlarda 7200 gün prim ödemiş olanlar, bu kanunun yürürlüğü girdiği yılın sonuna kadar Sosyal Sigortalar Kurumu’na başvurmaları halinde yaş koşulu aranmaksızın yaşlılık aylığından yararlandırılır.”

MADDE 2- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

KPSSCAFE.COM.TR | ANKARA

MADDE 3- Bu Kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.

02 Oca 2019 - 13:40 - Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler KPSS Cafe editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı KPSS Cafe değil haberi geçen ajanstır.

09

Semih Kurt - Erkeklerde 9000 Bayanlarda 7200 gün barajı neye göre belirleniyor. Kademeli geçiş çıkmazdan önce kaç gün prim istiyorlarsa doldurduk. Amaç yaşa takılanın hakkını vermek mi ? İse böyle bir gün barajı kabul edilemez. Bu hatalı ha yaş yaştı konulmuş ha gün şartı Şimdi 8500 günüm var yasa geçme ve eksiksiz çalışsam bile yine mağduriyetim giderilmeyecek. Yaş şartını kabul etmediğimiz gibi gün barajını da kabul etmiyoruz. kademeli geçiş yasası çıkmazdan önce haklarımız ne ise o şekilde hakkımızın verilmesini ve kademeli geçiş yasasının iptali ile emekli haklarımızın verilmesini istiyoruz. Saygılar

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 02 Ocak 13:40
08

haso - ben böyle teklifi yok sayyom.bu adamda 9000 günü nerden çıkaryo.5400 günüm var.bir buçuk yılım var zaten.alsın başına çalsın.teklifini.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 02 Ocak 13:40
07

Tansu - Kamuda 35 yaşından büyük işe alım yok özelde bu 30 yaşa düşmüş vaziyette memlekette tezgahtarlığa bile yabancı dil üniversite mezunluğu isteniliyor neredeyse nefes almaya engel olacaklar kendilerine gelince herşey mübah milletvekili iki dönemde emekli oluyor bakan olana görevi bittikten sonra emekli maaşı bağlanıyor.Tüik 2293tl asgari geçim belirliyor devlet 2020 tl baglıyor asgari emekli maaşı asgari üctetin bile yarısı kadar 1000 tl civarında bu kadar insafsız,kendilerine çalişan bir hükümet daha görmedim ayıp ayıp...

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 02 Ocak 13:40
06

KERİMAN ÇOBAN - devlet büyükleri çalışanlara verilmeyen vermekte sıkıntı doğar derken bakanlara meclistekilere bu imkanı tanıyor. nispet gibi. adaletsizliklerin ardı arkası yok. emeklilik hakkımız haklar gözardı edilmesi ulke vatandaşlarından sakınılan tüm haklar suriyelilere ve diğer dışardan gelenlere veriliyor. ulkenin vatandaşlarına bu ayrım niye.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 02 Ocak 13:40
04

Halit - Şubatta İnşAllah meclisde eyt için birçözüm bulunur

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 02 Ocak 13:40
02

EYT Lİ - 3600 GÜN PRİMLE EMEKLİLİK İLE İLGİKLİ HİÇBİRŞEY YOK.İHTİYACA CEVAP VERMEZ Kİ.EŞİTLİK İLKESİNE AYKIRI.HAK KAYBINI ÖNLEMEZ.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 02 Ocak 13:40Anket Memur Ve Personel Alımlarında Yaş Şartı Esnetilmeli mi?