Taşeron İşçilere Kadro İçin Kanun Teklifi Verildi

Milliyetçi Hareket Partisi(MHP) Konya milletvekili Mustafa Kalaycı, taşeron işçilere kadro verilmesi için kanun teklifi verdi.

Kanun teklifinin gerekçesinde şu ifadelere yer verildi:
“Ülkemizde yüz binlerce işçi insanca çalışma koşullarından uzak ve iş güvencesinden yoksun biçimde taşeron (alt işveren) şirketler vasıtasıyla çalıştırılmaktadır. Çalışma şartlarında hukukun delindiği, işçilerin haklarından mahrum bırakıldığı, düşük ücretli ve sendikasız bir yapı oluşturulmuştur.
Örgütsüzlüğü, güvencesiz çalışmayı, kayıt dışını, kuralsızlığı tetikleyen, insan onuruna yaraşır düzgün iş tanımını yok sayan taşeron işçilik uygulaması, çalışma hayatının dengelerini bozmakta, ekonomik ve sosyal olarak büyük bir tahribat yaratmaktadır.
İnsan onuruna yaraşır düzgün işlerin sunulması esas olması gerekirken, evrensel normlardan uzak kalarak, kar mantığıyla, fazla çalıştırılan, ancak karşılığı ödenmeyen, bir nevi kölelik sistemini andıran taşeronlaşma kabul edilemez bir durumdur.
Ancak, kamu kurum ve kuruluşlarında, büro işlerinden ameliyathanelere, temizlikten güvenliğe, iş makinası operatörlüğünden mühendisliğe varıncaya kadar her işte hizmet alımı yoluyla taşeron işçisi çalıştırılır hale gelinmiştir.
Kamu hizmetlerinin sorumluluğu gereği Devletin süreklilik arzeden görevleri daimi kadrolarda çalışan personel eliyle yürütülmesi gerekmektedir. Nitekim, çeşitli kamu kuruluşlarında yapılan taşeron uygulamalarının hileli olduğu ve taşeron işçilerin başından itibaren kamu kurum ve kuruluşunun asli işçisi olduğu yönünde, Yargıtay’ın da onadığı çok sayıda yargı kararı bulunmaktadır..
Kamuda aynı yerlerde ve hizmetlerde, aynı işi yapmalarına rağmen statülerinin farklı olması nedeniyle çalışanlar arasında idari, mali ve sosyal haklar yönünden de birçok farklılık bulunmaktadır. Bu durum Anayasa ile güvence altına alınan eşitlik ve adalet ilkelerine aykırı olduğu gibi, çalışanların motivasyonunu ve çalışma barışını olumsuz etkilemektedir.
Bu nedenlerle, süreklilik arzeden kamu görevlerinde çalıştırılan tüm taşeron işçileri kadroya alınmalıdır. Bu Kanun Teklifinde; kamu kurum ve kuruluşlarında, kamu hizmetlerinin gerektirdiği sürekli görevlerde alt işveren (taşeron) işçisi olarak çalışanların niteliklerine uygun sürekli işçi ya da memur kadrolarına atanabilmeleri öngörülmektedir.”
Kanun teklifinin metni:

KAMUDA ÇALIŞAN TAŞERON İŞÇİLERE KADRO VERİLMESİNE DAİR KANUN TEKLİFİ

MADDE 1– Kamu kurum ve kuruluşlarında, kamu hizmetlerinin gerektirdiği sürekli görevlerde hizmet alımı yoluyla alt işveren (taşeron) işçisi olarak çalışanlardan bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren otuz gün içinde yazılı olarak başvuranlar, varsa aynı unvanlı ya da niteliklerine uygun sürekli işçi ve memur kadrolarına, Maliye Bakanlığı ve Devlet Personel Başkanlığı tarafından hazırlanacak esaslar çerçevesinde bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren altmış gün içinde çalıştığı kurumlarınca atanırlar.
Bu Kanun hükümlerine göre memur ve sürekli işçi kadrolarına atananların, daha önce kamu hizmetlerinin gerektirdiği sürekli görevlerde geçen hizmet süreleri intibak işlemlerinde kamu hizmeti olarak değerlendirilir. Ayrıca daha önce kıdem tazminatı alınmamış hizmet süreleri ikramiye ya da kıdem tazminatı hesabında da dikkate alınır.
Bu Kanunun uygulamasında ortaya çıkabilecek tereddütleri gidermeye Devlet Personel Başkanlığı yetkilidir.
MADDE 2 – Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.
MADDE 3 – Bu Kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.

22 Tem 2015 - 19:38 - Kamugöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler KPSS Cafe editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı KPSS Cafe değil haberi geçen ajanstır.

08

taşeron işcisi - hastaların tüm bakımını biz yaparız hastanenin tüm işlerini biz yaparız 657,alır2500tl biz alırız1000tl insaf yahu insaf bumu adalet

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 22 Temmuz 19:38
07

hastane taşeron işçisi - yasa teklifi artık yasalaşsında bizlerde çoluk çocugumuzla yüzümüz gülsün onların ihtiyacını karşılayalım ha bu yasayı geçirenler bunun mükafatını alacaklardır

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 22 Temmuz 19:38
06

onurumuzla calışalım - yeter artık kaldırın bu köleligi

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 22 Temmuz 19:38
05

taseron - Kadro hakkimizi verin artik bizler asil isi yapmatayiz partiler artik birlesin hakkimiz olani verin artik firmalar kazanmasin isciler kazansin

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 22 Temmuz 19:38
04

taseron - Hastahanelerde temizlik adi altinda alinan personeller oncelikle ameliyathanelerde yogun bakimlarda servislerde devletin memuru ve iscinin isini yapmaktadir ama sosyal guvence yok maas asgari ucretten baska guvencesi olmayan firmalara pesges cekilmekte emek somurusu alin terini calma duzen muhakka degismeli kadro verilmeli hakki alin terini akitan hayatini burada geciren biz taseronlariz

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 22 Temmuz 19:38
02

taşeron - Helal olsun sayın vekilim, Bırakma bizleri , anlımızın teriyle paramızı kazanıyor, hakkımızı istiyoruz. Bir yandan Allah Allah deyipte fakir fukaranın hakkını yiyen zebanilere fırsat verme ya rabbim .

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 22 Temmuz 19:38


Anket Kamuya Memur Ve Personel Alımlarında Mülakat Kaldırılmalı mı?
Tüm anketler