OHAL Neden İlan Edildi ve Sonuçları Nasıl Olacak?

Bakanlar Kurulu'nun 90 günlük Olağanüstü Hal ilanı resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Bu ilan ve sonuçları hakkında 657 Yayınevi kurucusu ve Anayasa hukukçusu Serhat GÜVEN’den edindiğimiz bilgileri siz okuyucularımıza aktarıyoruz.

Haber albümü için resme tıklayın

Öncelikle üstüne basa basa vurgulamak isterim ki, olağanüstü hal ilanı demokratik düzen içerisinde, hukuki dayanağını anayasadan alan bir süreçtir. Yapılan olağanüstü hal ilanı ile, ülkemizin şu an içerisinde bulunduğu olağanüstü günler için Anayasanın öngördüğü müdahale sistemi devreye sokulmuştur.

Olağanüstü hal ilanı sonucu Bakanlar Kurulunun yaşanan sürece müdahale yetkisi ve gücü artmıştır.

Olağanüstü hal ilanının sonuçlarını en basit şekilde şu şekilde sıralayabiliriz:

1) Cumhurbaşkanının başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu Olağanüstü Dönem Kanun Hükmünde kararnamesi çıkarabilecektir. Adından da anlaşılacağı üzere kanun hükmünde kararname kanun gücündedir ve kanun kadar etkilidir. Böylelikle Bakanlar Kurulu, Meclisin kanun yapım sürecinden çok daha kısa bir sürede istediği yasal düzenlemeleri gerçekleştirebilecektir.

2) Olağanüstü Kanun Hükmünde Kararname, resmi gazetede yayımlanır ve yayınlandığı an yürürlüğe girer. Aynı gün TBMM’nin onayına sunulur. TBMM içtüzüğü uyarınca, TBMM olağanüstü dönem kanun hükmünde kararnamesini 30 gün içerisinde karara bağlar.

3) Olağanüstü dönem kanun hükmünde kararnamesinin önemli özelliklerinden biri, Anayasa Mahkemesinde iptal edilememesidir. Dolayısıyla olağanüstü dönem kanun hükmünde kararnamesi hakkında Anayasa Mahkemesince bir yürürlüğü durdurma kararı verilmesi de söz konusu değildir.

4) Olağanüstü hal ilanı sonucu; temel hak ve hürriyetlerin kullanılması kısmen veya tamamen durdurulabilecek ve bunlar için Anayasada öngörülen güvencelere aykırı tedbirler alınabilecektir. Örneğin, Anayasaya göre, yakalanan veya tutuklanan kişi, tutulma yerine en yakın mahkemeye gönderilmesi için gerekli süre hariç en geç 48 saat ve toplu olarak işlenen suçlarda en çok 4 gün içinde hâkim önüne çıkarılır. Ancak olağanüstü hal ilanı söz konusu olduğuna göre bu süreler olağanüstü dönem kanun hükmünde kararnamesi ile arttırılabilecektir. Bir başka deyişle, şu an gözaltında bulunanlar dört gün değil, belki 30 gün gözaltında tutulabilecektir.

5) Olağanüstü hal ilanı söz konusu olsa da; kişinin yaşama hakkına, maddî ve manevî varlığının bütünlüğüne dokunulamaz; kimse din, vicdan, düşünce ve kanaatlerini açıklamaya zorlanamaz ve bunlardan dolayı suçlanamaz; suç ve cezalar geçmişe yürütülemez; suçluluğu mahkeme kararı ile saptanıncaya kadar kimse suçlu sayılamaz. Dolayısıyla olağanüstü dönem kanun hükmünde kararnamesi ile dahi, sert çekirdek haklar olarak adlandırılan bu temel hak ve hürriyetlere müdahale edilemez.

6) Sıkıyönetim ilanından farklı olarak, Olağanüstü hal ilanında kolluk yetkilerinin askeri makamlara geçmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Olağanüstü hal ilanı ile birlikte valiler de daha güçlü konuma gelmiş ve tüm illerdeki valiler olağanüstü hal valisi sıfatını kazanmıştır.

 Sonuç olarak, Cumhurbaşkanının Başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu, olağanüstü hal ilanı ile yaşanan sürece daha etkili şekilde müdahale etmeyi amaçlamıştır. Millete ve devlete karşı yapılan alçakça saldırı sonrası, olaylara müdahalesini fiili olarak arttıran hükümet, olağanüstü hal ilanı ile bu müdahalesini Anayasadan aldığı güç ile hukuki temele dayandırmıştır.

NOT: Kpsscafe.com.tr tarafından hazırlanan bu haber  “www.kpsscafe.com.tr” şeklinde aktif link verilmeden kesinlikle kullanılamaz. Aksi takdirde tüm yasal girişimler yapılacaktır.

21 Tem 2016 - 16:06 - Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler KPSS Cafe editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı KPSS Cafe değil haberi geçen ajanstır.Anket 2022 KPSS Lisans Sınavı İptal Edilmeli mi?