2017 YDS (Sonbahar Dönemi) Yarın Yapılacak (Sınavda Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar)

2017 Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (2017 YDS) Sonbahar Dönemi yarın yapılacak. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığınca (ÖSYM) gerçekleştirilecek sınava başvurular 26 Temmuz ile 3 Ağustos 2017 tarihleri arasında alınmış , sınav yerleri de geçtiğimiz hafta ÖSYM resmi sitesinden yayımlanmıştı.  90 TL sınav ücretini ödeyen adaylar yarın saat 10.00'da 3 saat sürecek YDS heyecanını yaşayacak.

+2
Haber albümü için resme tıklayın

2017 YDS (Sonbahar Dönemi) Yarın Yapılacak (Adaylara Başarılar Dileriz)

2017 Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (2017 YDS) Sonbahar Dönemi yarın yapılacak. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığınca (ÖSYM) gerçekleştirilecek sınava başvurular 26 Temmuz ile 3 Ağustos 2017 tarihleri arasında alınmış , sınav yerleri de geçtiğimiz hafta ÖSYM resmi sitesinden yayımlanmıştı.  90 TL sınav ücretini ödeyen adaylar yarın saat 10.00'da 3 saat sürecek YDS heyecanını yaşayacak.

2017 YDS SONBAHAR DÖNEMİ HANGİ DİLLERDEN YAPILACAK?

2017 YDS Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusçadan yapılacak. İlkbahar döneminde herhangi bir dilden YDS'ye giren adaylar aynı dilden bu sınava giremeyecekler. Sınav yarın saat 10.00'da başlayacak ve 180 dakika sürecek. Adayların ÖSYM'nin 15 dakika kuralına dikkat etmeleri büyük önem arz ediyor. Zira bilindiği gibi ÖSYM'nin bu sene hayata geçirdiği ve neredeyse tüm sınavlarında uyguladığı 15 dakika kuralı nedeniyle üzücü görüntüler ortaya çıkmış, ÖSYM gelen tüm eleştirilere rağmen 15 dakika kuralını iptal etmemişti.

SINAVIN UYGULANMASINA İLİŞKİN BİLGİLER

Sınavla ilgili paylaşılan başvuru kılavuzunda sınavın uygulanmasına ilişkin şu ifadelere yer verilmişti ; 

Kimlik ve güvenlik kontrolleri ile salona giriş işlemlerinin zamanında yapılabilmesi için, adayların sınava girecekleri binanın kapısında sınavın başlama saatinden en az 1 saat önce hazır bulunmaları zorunludur. Sınava girecek adayın yüzü, kimlik tespitini sağlayacak biçimde açık olmalıdır.

DİKKAT: Sınavın başlama saatinden 15 dakika önce adayların sınav binalarına alınma işlemleri tamamlanacaktır. Adaylar, saat 09.45’ten sonra sınav binalarına alınmayacaklardır. Adaylar, sınav salonuna Sınava Giriş Belgeleri ve nüfus cüzdanı/pasaportları kontrol edilerek alınacak ve sıra numaralarının bulunduğu yerlere oturtulacaklardır. Yerine oturan aday Sınava Giriş Belgesi ile nüfus cüzdanını/pasaportunu sırasının üzerine koyacaktır. Salondaki görevliler ilk iş olarak adayların tek tek kimlik kontrollerini yapacaklardır. Gerekli kimlik kontrolleri tamamlandıktan sonra salon başkanı adaylara sınav kitapçıkları ile içinde iki adet kurşun kalem, silgi, kalemtıraş ve peçete bulunan kutuların dağıtılmasını sağlayacaktır. Adaylar, kendilerine verilen sınav kitapçıklarında yer alan sayfaların baskısını hızlıca kontrol ettikten sonra, kitapçığın kapağı üzerindeki adı, soyadı, T.C. Kimlik Numarası/Y.U Numarası, sınava giriş belgelerinde yer alan Sınava Giriş Kodu bilgilerini yazacaklar ve ilgili alanlarda kodlayacaklardır. Bu işlemler yapıldıktan sonra sınav kitapçığının ilgili alanı, aday tarafından imzalanacaktır. Bu işlemlerin doğru ve eksiksiz olarak yapılmasından sınav görevlileri değil adayın kendisi sorumludur. Sınava giren adayların, kendilerine verilen sınav kitapçığını kontrol edip kendi durumlarına ve Sınava Giriş Belgelerindeki bilgilere uygun sınav evrakı olduğundan emin olmaları aksi takdirde salon başkanını bilgilendirmeleri zorunludur. Gerekli incelemeyi yapmadan sınav evrakını kabul eden ve sınava devam eden adayların, sınav evrakının yanlışlığından oluşacak sorunların tüm sorumluluğu kendilerine aittir.

Adayların sınava giriş belgelerinde yer alan SINAVA GİRİŞ KODU aday tarafından sınav kitapçığına yazıldıktan ve kodlandıktan sonra salondaki görevliler adayların sınava giriş belgelerini toplayacaklardır. Adaylar, daha sonra kitapçığın ön kapağının arka yüzündeki alanları, kendi el yazıları ile sınav başlamadan önce dolduracaklardır. Bu işlemler tamamlanınca salon görevlileri, adayın sınav kitapçığı üzerinde yer alan karekod etiketini, salon aday yoklama listesinde bu kitapçığı kullanan adayın adının yer aldığı bölüme yapıştıracaklardır. Salonda sınav evrakı poşeti açıldıktan sonra adayların sınav süresinin, ilk 135 dakikası tamamlanmadan ve son 15 dakikası içinde sınav salonunu terk etmeleri, sınav sırasında kısa bir süre için bile olsa (tuvalete gitmek dâhil) sınav salonundan çıkmaları yasaktır. Bu süreler tamamlanmadan sınav salonundan çıkmak isteyen adaylara kesinlikle izin verilmeyecektir. Sınav salonundan her ne sebeple olursa olsun çıkan aday bir daha sınav salonuna alınmayacak ve sınavın ilk 135 dakikası dolana kadar sınav binasında bekletilecektir. Sınav süresince adayların; - konuşmaları, kopya çekmeleri veya kopya vermeleri, - salondaki görevlilere soru sormaları, -müsvedde kâğıdı kullanmaları veya soru ve cevaplarını başka bir kâğıda yazmaları, -birbirlerinden kalem, silgi vb. şeyler alıp vermeleri, - sınavın cevaplama süresi başlamadan soruları okumaya başlamaları - sınav süresi bittiği halde soruları okumaya ve cevap alanlarında işaretleme yapmaya devam etmeleri -sınav düzenini bozacak davranışlarda bulunmaları yasaktır. Bu yasaklara uymadığı saptanan adayların sınavları geçersiz sayılacaktır.

Sınav kurallarına uymak adayın temel görevidir. Kurallara aykırı davranışta bulunan adayların sınava devam etmelerine izin verilmeyecektir. Ancak, sınav görevlileri diğer adayların dikkatlerini dağıtmamak, zaman kaybetmelerine yol açmamak açısından gerekli görürlerse kural dışı davranışlarda bulunanlara uyarıda bulunmayabilirler. Uyarılmış olsun veya olmasın, kurallara aykırı davranışta bulunan adayların kimlikleri ve kusurları sınav görevlilerince sınav tutanağına veya görevlilerin raporlarına açıkça yazılacak ve bu adayların sınav sonuçları, ÖSYM Yönetim Kurulunca geçersiz sayılacaktır.

Adaylar, sadece sınav kitapçığının sayfalarındaki boş yerleri müsvedde için kullanabileceklerdir. Adayların soruları ve/veya bu sorulara verdikleri cevapları ayrı bir kâğıda yazıp bu kâğıdı dışarı çıkarmaları kesinlikle yasaktır. Sınav sonunda sınav kitapçıkları toplanacak ve ÖSYM’de tek tek incelenecektir. Sınav kitapçığının bir sayfası bile eksik çıkan, ayrıca sınava giriş belgesini teslim etmeyen adayların sınavı geçersiz sayılacaktır. Sınav binaları/salonları ÖSYM tarafından kurulacak güvenlik kameraları ile izlenebilecektir. Kamera kayıtları gerektiğinde kanıt olarak kullanılacaktır. Sınav görevlilerinin tutanaklarının yanı sıra kamera kayıtları da gerektiğinde sınav kurallarının ihlal edilip edilmediğinin tespitinde kanıt olarak kullanılacaktır. Sınav sırasında ÖSYM Temsilcileri sınav salonlarını dolaşabilir ve gerekli gördükleri takdirde Sınava Giriş Belgeleri ile kimlik kontrollerini yeniden yapabilirler.

KPSSCAFE.COM.TR - ANKARA

16 Eyl 2017 - 10:25 - YDS Haberleri


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler KPSS Cafe editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı KPSS Cafe değil haberi geçen ajanstır.
Anket 2020 KPSS Önlisans Sonuçları Erken Açıklansın mı ?