Usame Bin Ladin öldü!

Usame Bin Ladinin ABD güçlerince öldürüldüğü operasyonun detayları belli oldu.

Usame Bin Ladin'in ABD güçlerince öldürüldüğü operasyonun detayları belli oldu. Yaklaşık 40 dakika süren helikopter destekli baskında, seçkin askeri birlik "Seal Team Six" görev aldı. Tek kurşunla öldürülen Bin Ladin'in "kalesi"ndeki güvenlik önlemleri duyanları şaşırttıABD...

Usame Bin Ladin'in ABD güçlerince öldürüldüğü operasyonun detayları belli oldu. Yaklaşık 40 dakika süren helikopter destekli baskında, seçkin askeri birlik "Seal Team Six" görev aldı. Tek kurşunla öldürülen Bin Ladin'in "kalesi"ndeki güvenlik önlemleri duyanları şaşırttı
ABD yönetimi bu sabah erken saatlerde, 11 Eylül saldırılarının sorumlusu El Kaide örgütünün lideri Usame bin Ladin'in öldürüldüğünü duyurdu.

CNN televizyonunun ABD yönetimi kaynaklarına dayandırdığı ölüm haberinin ve AP ajansının, Amerikalı üst düzey bir terörle mücadele yetkilisinin Bin Ladin'in Pakistan'da operasyonda öldürüldüğünü bildirmesinin ardından ABD Başkanı Barack Obama, Bin Ladin'in ABD güçlerinin düzenlediği bir operasyonda öldürüldüğünü açıklayarak haberi doğruladı.

Bin Ladin'in Pakistan'da düzenlenen bir operasyonda öldürüldüğünü ve cesedinin Amerikalı yetkililerin elinde olduğunu bildiren Obama, ''Adalet yerini buldu'' dedi. Obama, ağustosta Bin Ladin hakkında bir ipucu elde edildiğini ve geçen hafta Bin Ladin'in öldürülmesi için operasyon yetkisi verdiğini anlattı.

Obama'nın açıklamasından kısa bir süre sonra Pakistan istihbaratından bir yetkili, Usame bin Ladin'in öldürüldüğünü doğruladı. Pakistan hükümeti de El Kaide lideri Usame bin Ladin'e yönelik operasyonun doğrudan ABD tarafından düzenlendiğini teyit etti.

Haberle ilgili ayrıntılar gelmeye başlarken Amerikalı yetkililer, İslamabad'ın 50 kilometre kadar kuzeyinde düzenlenen Amerikan askerlerinin operasyonunda Bin Ladin'in yanısıra 4 kişinin daha öldüğünü bildirdiler. Operasyonun, küçük bir ekip tarafından sabahın ilk saatlerinde yapıldığı, operasyonda bin Ladin'in oğlu ile El Kaide liderinin yaverleri olduğu sanılan 2 erkek ve 1 kadının da öldürüldüğü bilgisi verildi.

ABD'nin, Pakistan'da düzenlenen askeri operasyonla öldürülen Usama bin Ladin'e DNA testi uyguladığı ve kimliğinin belirlenmesine destek için yüz tanıma tekniğini kullandığı belirtildi.

Amerikalı bir yetkili, Pakistan'ın başkenti İslamabad'ın kuzeyindeki Abodabad kentinin Bilal bölgesinde bulunan eve düzenlenen operasyonda, Bin Ladin'in direndiğini ve başından vurulduğunu bildirdi.

Yetkili, helikopterler desteğinde kara birlikleriyle yapılan baskının 40 dakikadan az sürdüğünü ve operasyonu Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatı (CIA) Başkanı Leon Panetta'nın, CIA'in merkezindeki konferans odasında naklen izlediğini anlattı.

Pakistanlı bir istihbarat yetkilisi de Bilal bölgesindeki eve dört helikopterle baskın düzenlendiğini, helikopterlerden birinin yerden açıldığı sanılan ateşle vurulduğunu anlattı.

Amerikan AP haber ajansı, öğlene doğru verdiği haberde, Amerikalı bir yetkilinin "Usama bin Ladin'i denize gömdüklerini" söylediğini duyurdu. Habere göre Amerikalı yetkili, "Dünyanın en çok aranan teröristinin cenazesini kabul etmek isteyecek bir ülkenin bulunması zor olacaktı. Bu yüzden ABD onu denize gömmeye karar verdi" dedi.

Bu arada Pakistan televizyon kanalları, Usame bin Ladin'in cesedini gösterdi. Görüntülerde, cesedin yüzünün kısmen parçalanmış olduğu görüldü.

"VERİLEN TALİMAT YAKALAMAK DEĞİL, ÖLDÜRMEKTİ"

ABD Ulusal güvenlik yetkilisi, El Kaide lideri Usame bin Ladin için görevlendirilen özel kuvvetlere verilen talimatın yakalama değil, öldürme emri olduğunu belirtti. Yetkili, Reuters ajansına yaptığı açıklamada, "Bu bir öldürme operasyonuydu" diyerek, Bin Ladin'i sağ ele geçirmeye çalışmak gibi bir amaçlarının olmadığına açıklık getirdi.
BİN LADİN TEK KURŞUNLA ÖLDÜRÜLDÜ

Amerikalı bir yetkili, El Kaide lideri Usame bin Ladin'in Amerikan donanmasına bağlı özel kuvvetlerin operasyonu sırasında başından tek kurşunla vurularak öldürüldüğünü söyledi. Adının açıklanmasını istemeyen yetkili, Navy Seals üyelerinin terörle mücadele, keşif misyonları ya da konvansiyonel olmayan savaşlarda kullanıldığını hatırlattı.
Bir başka Amerikalı yetkili de Navy Seals üyelerinin Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatı'nın (CIA) emrine tahsis edilebileceklerini belirtti ve ''pazarı pazartesiye bağlayan gece bunun yapıldığını'' kaydetti. Aynı yetkili, ''Operasyonun sorumluluğu CIA Başkanı Leon Panetta'daydı ve operasyon Navy Seals tarafından uygulandı'' dedi. Yetkililerden biri, Bin Ladin'in cesedinin denize atıldığını belirterek, "Mezarının bir hac merkezi haline gelmesi durumunu bertaraf etmek istedik'' açıklamasında bulundu. Bin Ladin'in tahmin ettikleri gibi direndiğini belirten kaynak, amacın Bin Ladin'i öldürmek mi yoksa yakalamak mı olduğunu ise söylemekten kaçındı.

OBAMA: ADELET YERİNİ BULDU

ABD Başkanı Obama, operasyonda hiçbir Amerikalının hayatını yitirmediğini ve sivil kayıpların meydana gelmemesine de dikkat edildiğini söyledi. Obama, ''ABD, El Kaide lideri ve binlerce erkek, kadın ve çocuğun ölümünden sorumlu bir terörist olan Usame Bin Ladin'in öldürüldüğü bir operasyon yürüttü'' ifadesini kullandı. Bin Ladin'in ele geçirilmesini terörle savaşta en öncelikli konu olarak gördüğünü vurgulayan Obama, geçen hafta, Bin Ladin'in öldürülmesi için operasyon yetkisi verdiğini kaydetti.

Obama, Bin Ladin'in Pakistan'ın içindeki bir binada saklandığını ve Bin Ladin'in öldürüldüğü operasyonun bugün gerçekleştirildiğini belirtti.

Hem yurt içinde, hem yurt dışında teyakkuz halinde olmaya devam edeceklerini kaydeden Obama, ABD'nin İslam'a karşı savaş yürütmediğinin tekrar altını çizdi.

Obama, bu gece Pakistan Cumhurbaşkanı Ali Asıf Zerdari'yi aradığını, Bin Ladin hakkındaki ipucuna ulaşılmasında Pakistan ile terörle mücadele işbirliğinin katkı sağladığını söyledi. ABD Başkanı Obama, ABD'nin Amerikan vatandaşlarının savunulmasında gereken her şeyi yapacağını da vurguladı.

OPERASYONU ABD YAPTI

Pakistan hükümeti, El Kaide lideri Usame Bin Ladin'e yönelik operasyonun doğrudan ABD tarafından düzenlendiğini doğruladı. Başkent İslamabad'da yapılan hükümet açıklamasında, ABD'nin Bin Ladin'i dünyanın neresinde olursa olsun öldürme taahhüdüne uygun olarak Pakistan topraklarında düzenlenen operasyonda öldürüldüğü belirtildi.

ABD OPERASYONDAN ÖNCE PAKİSTAN'I UYARMADI

Pakistan Devlet Başkanı Asıf Ali Zerdari, Usame bin Ladin'in Pakistan'da Amerikan askerleri tarafından öldürüldüğünün açıklanmasının ardından hükümet ve silahlı kuvvetleri acilen toplantıya çağırdı. Bu arada Amerikalı bir yetkili, ABD'nin Pakistan makamlarını operasyon konusunda uyarmadığını söyledi.

PAKİSTANLI YETKİLİDEN DOĞRULAMA

Pakistan istihbaratından bir yetkili, Usame Bin Ladin'in öldürüldüğünü doğruladı.Reuters ajansına açıklama yapan, adı açıklanmayan üst düzey istihbarat yetkilisi, bin Ladin'in öldürülmesiyle ilgili, "Evet, doğruluyorum" dedi.

DNA TESTİ YAPILACAK

ABD'nin, Pakistan'da düzenlenen askeri operasyonla öldürülen Usama Bin Ladin'e DNA testi uyguladığı ve kimliğinin belirlenmesine destek için yüz tanıma tekniğini kullandığı bildirildi.Bin Ladin'in DNA testlerinin sonuçları birkaç gün içinde alınabilecek.

YETKİLİLERE GÖRE, BİN LADİN İSLAMABAD'IN KUZEYİNDE HELİKOPTER BASKINIYLA ÖLDÜRÜLDÜ

Amerikan AP ajansı, Pakistanlı ve ABD'li yetkililere dayanarak, Usame bin Ladin'in Pakistan'ın başkenti İslamabad'ın kuzeyindeki bir bölgede bulunan büyük bir evdeyken helikopterle düzenlenen baskında öldürüldüğünü duyurdu.

Ajansın haberine göre, Pakistanlı istihbarat yetkilisi, evin bulunduğu İslamabad'ın yaklaşık 100 kilometre kuzeyindeki Bilal bölgesine dört helikopterle baskın düzenlendiğini, helikopterlerden birinin yerden açıldığı sanılan ateşle vurulduğunu anlattı.

Pakistanlı yetkili, helikopterlerin ülkenin kuzeyindeki bir hava üssünden havalandığını kaydetti.

Amerikalı bir yetkili de baskının İslamabad yakınındaki büyük bir eve düzenlendiğini belirtti.

ABD Başkanı Barack Obama, Bin Ladin'in öldürüldüğünü ilan ederken askeri operasyonun dün düzenlendiğini bildirmişti.

Öte yandan AP ajansı, Bin Ladin'in İslamabad yakınlarında öldürülmesinin, şimdiye kadar nasıl yakalanamadığı ve ne kadar süredir orada bulunduğu sorularını gündeme getireceğine dikkat çekti.

Bugüne kadar ABD istihbaratının, Bin Ladin'in hep Pakistan ve Afganistan arasındaki sınırda kanunların uygulanamadığı bölgede saklandığını düşündüğü belirtiliyordu.

OPERASYONDA 5 KİŞİ ÖLDÜRÜLDÜ

Amerikalı yetkililer, İslamabad'ın 50 kilometre kadar kuzeyinde El Kaide Lideri Usame bin Ladin'in bulunduğu eve yönelik Amerikan askerlerinin operasyonunda aralarında bin Ladin'in de bulunduğu 5 kişinin öldürüldüğünü bildirdiler.

İsminin açıklanmasını istemeyen ve gazetecilere telefonla bilgi veren yetkililer, CIA veya özel askeri kuvvetler tarafından mı yürütüldüğünü belirtmek istemedikleri operasyonun, küçük bir ekip tarafından sabahın ilk saatlerinde yapıldığını belirtti. Operasyonda bin Ladin'in oğlu ile El Kaide liderinin yaverleri olduğu sanılan 2 erkek ve 1 kadının öldürüldüğünü kaydettiler.

Çok sayıda kadın ve çocuğun bulunduğu eve düzenlenen operasyonda 2 kadının yaralandığı operasyonu yapan komandoların ateşinde bin Ladin'in öldüğünü ve ekibin hiçbir üyesinin yaralanmadığını belirten kaynaklar, çok tehlikeli bir operasyonun başarıyla tamamlandığının altını çizdiler.

Yetkililer, operasyon sırasında bir helikopterin teknik arıza yüzünden kaybedildiğini ve ekibin bir başka helikoptere geçtiğini kaydettiler.

Operasyonun düzenlendiği kompleksin beş yıl kadar önce inşa edildiği, yüksek duvarlar ve dikenli tellerle çevrili evde ''dünyanın en çok aranan adamı'' bin Ladin'in ne zamandır kaldığının bilinmediği ifade edildi.

BİN LADİN'İN OĞLUNUN DA ÖLDÜĞÜ DÜŞÜNÜLÜYOR

Reuters ajansının duyurduğuna göre, ABD yönetiminden üst  düzey bir yetkili, saldırıda öldürülenlerden birinin Bin Ladin'in oğlu olduğunun sanıldığını belirtti.

YERİNİ KURYE SAYESİNDE BULDULAR

Usame bin Ladin'in yerinin bir kurye sayesinde belirlendiği bildirildi.
Amerikalı istihbarat yetkilileri, Bin Ladin'i korumak için yıllar önce yapıldığı tahmin edilen milyon dolarlık bir evi, El Kaide terör örgütünün bir kuryesini izlediği sırada geçen yıl Ağustos'ta keşfetti. Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatı (CIA), yıllardır takip ettiği bu kuryenin, Pakistan'ın Abodabad şehrinin lüks semtlerinden birinde bulunan bu korunaklı eve girip-çıktığını tespit etti.

EVDE TELEFON VE İNTERNET YOK

Yetkililer, bugüne kadar yakalanan teröristlerin sorgulamalarından Usame Bin Ladin'in bu kuryeye çok güvendiğini ve hatta terör lideriyle aynı evde yaşıyor olabileceğini de öğrendi. Tek girişin güvenlikli iki kapıdan yapılabildiği eve telefon ve internet kablosu bağlantısının olmadığını tespit eden yetkililer, evin çöpünün asla toplatılmadığı, hemen yakıldığını da belirlediler.

SEAL TEAM SIX GÖREVİ TAMAMLADI

Bu bilgilerin ışığında ABD Başkanı Barack Obama 29 Nisan'da, etrafı 5,5 metre yüksekliğinde tel örgülü duvarlarla çevrili ve terasınında da yüksek duvarların görüldüğü bu eve operasyon düzenlenmesi ve Bin Ladin'in yakalanması talimatını verdi. Operasyon, Amerikan Deniz Kuvvetleri'ne bağlı seçkin "SEAL Team Six" tarafından düzenlendi. CIA Başkanı Leon Panetta komutasındaki bu seçkin ekibin düzenlediği ve yalnızca birkaç Amerikalı yetkilinin haberdar olduğu bu son derece gizli operasyonun ayrıntıları henüz bilinmiyor.

PAKİSTAN ORDUSUNUN ÖNEMLİ MERKEZİ

El Kaide lideri Usame bin Ladin'in öldürüldüğü Abodabad kenti Pakistan ordusunun en önemli merkezlerinden biri olarak biliniyor. Pakistan'ın başkenti İslamabad'da 100-150 kilometre uzaklıktaki kentte Pakistan ordusunun topçu, tankçı ve füze birlikleri bulunuyor. Bir milyona yakın nüfusun yaşadığı kent, kalabalık ve gürültüden uzak, düzenli ve yeşil görüntüsüyle ülkenin diğer kentlerine kıyasla farklılık gösteriyor. El Kaide liderinin öldürüldüğü evin ordu birliklerine yakın, varlıklı kişilerin yaşadığı ''Bilal colony'' diye adlandırılan bölgede olduğu açıklanmıştı. Uzmanlar, ABD'nin yıllardır peşinde olduğu Ladin'in ordunun önemli merkezlerinden birinde yaşamasını şaşkınlıkla karşılıyor. Abodabad, son dönemlerde haklarının arttırılmasını ve ayrı bir eyalet olmayı isteyen Hazara bölgesinin başkenti olarak biliniyor.

CIA BAŞKANI, OPERASYONU VIRGINIA'DAKİ KONFERANS ODASINDA NAKLEN İZLEMİŞ

ABD'nin, Pakistan'da düzenlenen askeri operasyonla öldürülen Usama Bin Ladin'e DNA testi uyguladığı ve kimliğinin belirlenmesine destek için yüz tanıma tekniğini kullandığı bildirildi. İngiliz Reuters ajansının duyurduğuna göre, bir Amerikalı yetkili, Bin Ladin'in kimliğinin Pakistan'da kendisine ateş eden hücum gücü tarafından tespit edildiğini söyledi.

Aynı yetkili, Pakistan'ın başkenti İslamabad'ın 100-150 kilometre kuzeyindeki Abbotabad kentinin Bilal bölgesinde bulunduğu büyük bir eve düzenlenen operasyonda, bin Ladin'in direndiğini ve başından vurulduğunu kaydetti.

Yetkili, helikopterler desteğinde düzenlendiği belirtilen operasyonda kara birliklerinin baskının 40 dakikadan az sürdüğünü ve operasyonun Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatı (CIA) Başkanı Leon Panetta'nın diğer istihbarat yetkilileriyle birlikte Virginia Langley'de CIA'in merkezindeki konferans odasında naklen izlediğini anlattı.

"Operasyonda 'başarı' sözcüğü iletildiği anda konferans odasındaki CIA yetkilileri güçlü alkış kopardı" diyen aynı yetkili, Bin Ladin'in DNA testlerinin sonuçlarının da birkaç gün içinde alınabileceğini söyledi.

Habertürk

02 May 2011 - 22:29 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler KPSS Cafe editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı KPSS Cafe değil haberi geçen ajanstır.
Anket Memur Ve Personel Alımlarında Yaş Şartı Esnetilmeli mi?