'Artık Hizmetli Değiller' İlkokul Mezunları da Direk Memur Olarak Atanacak (Resmi Gazetede Yayımlandı)

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nden geçen , şehit ve gazi yakınlarıyla gazileri yakından ilgilendiren düzenleme Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

'Artık Hizmetli Değiller' İlkokul Mezunları da Direk Memur Olarak Atanacak (Resmi Gazetede Yayımlandı)

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nden geçen , şehit ve gazi yakınlarıyla gazileri yakından ilgilendiren düzenleme Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Terörle Mücadele Kanunu kapsamında kamuda 'Hizmetli' olarak ataması yapılan gaziler artık 'Memur' kadrosuna geçirilecek, ayrıca yeni alımlarda ilköğretim, ortaöğretim, lise, lisans fark etmeyecek gaziler , şehit ve gazi yakınları memur olarak istihdam edilecekler.

Uzun süredir tartışmalara yol açan kanunla ilgili düzenleme hayata geçti. Gazilerin kamuda 'Hizmetli' olarak atanması tepkilere neden oluyor, Terörle mücadele kanununda düzenleme talep ediliyordu. Beklenen düzenleme hayata geçti. Düzenlemeye aşağıdan göz atabilirsiniz ; 

" Terörle Mücadele Kanunun ek 1. maddesi kapsamında istihdam hakkı bulunan hak sahiplerinin yaş sınırı aranmaksızın bu haktan yararlanması amaçlanmaktadır. Ayrıca baba ya da annelerini kaybeden şehit çocuklarının kamuda istihdam edilmelerinin ; şehit anne, baba ve kardeşlerinin yaş ortalamaları düşünüldüğünde, şehit çocuklarının istihdam hakkından yararlanma yaşı açısından avantajlı olması, bir çok şehit kardeşi, annesi ve babasının yaş ortalamasını yüksek olması ve halihazırda iş sahibi olmaları nedeniyle anne, baba ve kardeşlerin istihdam hakkını kullanmaması durumunda bu hakkın şehit çocukları ya da şehidin eşi tarafından kullanılabilmesi amaçlanmaktadır.

Diğer taraftan Terörle mücadele sırasında yaralanan vazife malulleri ile 15 Temmuz darbe kalkışmasının bastırılması esnasında yaralananlardan ilköğretim, ortaokul ve ilkokul mezunları memur unvanlı kadro ve pozisyonlara atanamamaktadır. Yapılan düzenlemeyle bu kişilerin hizmetli unvanlı kadro ve pozisyonlar yerine memur unvanlı kadro ve pozisyonlara atanmaları sağlanmaktadır. Düzenlemeyle birlikte Hali hazırda hizmetli unvanlı kadro ve pozisyonlara ataması yapılan ve bu unvanda görev yapan gazilerin de memur unvanına geçirilecek."

KPSSCAFE - ANKARA

05 Aralık 2017 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

08

sahin - Lutfen dogru haber yapin Burda Şehit yakinlari yok Sadece Gazilerimize yonelik bir duzenleme Herkesi umutlandirmayin.tşkler

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 05 Aralık 10:20
07

Akin - Şuan kamuda hizmetliler nolucak memur kadrosuna gecirelecekmidir

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 05 Aralık 10:20
06

Akin - Şuan kamuda hizmetliler nolucak memur unvanina gecirelecekmidir

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 05 Aralık 10:20
05

Nuri - Arkadaşlar burda bir haksızlık yapılmış sadece gazileri kapsıyor şehit yakını yok bu kapsamda

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 05 Aralık 10:20
04

Erdoğan YILMAZ - Çok yazık bu verilen kadroyu duyduğumda çok üzüldüm.Benim kardeşim şehit oldu.Benim aldığım kadro hizmetli benim dört dörtlük şöforluğum var şöför kadrosu istiyoruz.Saygılar.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 05 Aralık 10:20
02

Ahmet - Şehitlerimiz ve gazilerimizin yakınları için çok güzel bir düzenleme olmuş. Hadi hayırlısı.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 05 Aralık 10:20
01

osman karakur - şehit yakınları nın hepsini kapsıyormu çıkan yasa arkadaşlar lütfen bilgilendirir misiniz

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 05 Aralık 10:20