2018 DİB Hafızlık Tespit Sınav Duyurusu

T.C. Başbakanlık Diyanet İşleri Başkanlığı Hafızlık Sınavı başvuru işlemleri için beklenen duyuru geldi. Hafızlık sınavı başvuruları 21 Haziran 2018 tarihinde il ve ilçe müftülükleri vasıtasıyla yapılacak.

Diyanet İşleri Başkanlığı Hafızlık Sınav Duyurusu yayımladı. Hafızlık sınavı hangi illerde hangi tarihlerde yapılacak, sınav başvuru tarihleri ve daha fazlası kpss cafe adresinde. Diyanet İşleri Başkanlığı'nca yayımlanan Hafızlık Sınav duyurusunda başvuru işlemleri'nin 21 Mayıs ile 8 Haziran 2018 tarihleri arasında Diyanet İşleri Başkanlığı'nın https://dibbys.diyanet.gov.tr adresi üzerinden İl ve İlçe Müftülükleri vasıtasıyla yapılacağı bildirildi. Hafızlık Sınav Giriş belgeleri 25 Haziran'da açıklanacak. Sınava ilişkin tüm detayları barındıran kılavuza aşağıdan göz atabilirsiniz : 

HAFIZLIK TESPİT SINAVI DUYURUSU

Kur'an kurslarımızda ve dışarıdan kendi imkanlarıyla hafızlıklarını tamamlayan öğrenci ve vatandaşlarımıza yönelik olarak 3 Temmuz 2018 tarihinde başlamak üzere, başvuru durumuna göre, sınav tamamlanıncaya kadar müteakip günlerde Başkanlığımızca, Hafızlık Tespit Sınavı yapılacaktır.

Sınavla İlgili Usul ve Esaslar

1. Hafızlık tespit sınavı aşağıdaki tabloda belirtilen merkezlerde yapılacaktır.

SINAVIN

YAPILACAĞI

İLLER

SINAV MERKEZLERİ

1

Ankara

Rıfat Börekçi Eğitim Merkezi

2

Antalya

Hacı Mehmet Gebizli Eğitim Merkezi

3

Bolu

Bolu Eğitim Merkezi

4

Bursa

Bursa Eğitim Merkezi

5

Diyarbakır

Dini Yüksek İhtisas Merkezi

6

Elazığ

Harput Eğitim Merkezi

7

Erzurum

Ö. Nasuhi Bilmen Dini Yüksek İhtisas Merkezi

8

İstanbul

Abdurrahman Gürses Eğitim Merkezi

9

İstanbul

Kartal İlçe Müftülüğü

10

Manisa

Manisa Eğitim Merkezi

11

Kayseri

Dini Yüksek İhtisas Merkezi

12

Konya

Selçuk Dini Yüksek İhtisas Merkezi

13

Rize

Müftü Yusuf Karali Dini Yüksek İhtisas Merkezi

14

Samsun

Aşıkkutlu Eğitim Merkezi

15

Trabzon

Dini Yüksek İhtisas Merkezi

16

Van

İl Müftülüğü

2. Müracaatlar; il ve ilçe müftülükleri aracılığıyla 21 Mayıs-8 Haziran 2018 tarihleri

arasındahttps://dibbys.diyanet.gov.trinternet adresi üzerinden yapılacaktır.

3. Başvuru işlemlerinin hatasız, eksiksiz ve duyuruda belirtilen hususlara uygun olarak yapılmasından Kur'an kursu öğrencileri için kurs yöneticisi, dışarıdan müracaat edenlerin ise kendileri sorumlu olacaktır.

4. Sınava girmek isteyenler belirtilen sınav merkezlerinden istediklerini tercih edebilecekler ve müracaat esnasında T.C/Yabancı Vatandaşlık numarası bulunan bir belge ile son 6 ayda çekilmiş bir adet fotoğraflarını yanlarında bulunduracaklardır. Ayrıca iletişim bilgilerini doğru ve eksiksiz olarak ilgililere vereceklerdir.

5. Müracaatların sona ermesinden sonra adayın başvuru bilgilerinde hangi nedenle olursa olsun kesinlikle bir değişiklik yapılmayacaktır. Bu duyuruda belirlenen esaslara uygun olmayan veya zamanında yapılmayan müracaatlar kabul edilmeyecektir.

6. Hafızlık Tespit Sınavlarına katılarak başarılı olanların belgeleri, sistem üzerinden otomatik olarak döktürüldüğünden Hafızlık Tespit Sınavına katılacaklarla ilgili başvuru bilgilerinin doğru ve eksiksiz bir şekilde sisteme girilmesi büyük önem arz etmektedir. Örneğin; Kur'an kursunda okuyan bir öğrencinin belgesi, "Dışarıdan" olarak hazırlanamayacağı gibi "Dışarıdan" olarak kayıt altına alınan bir öğrencinin belgesi de "Kur'an Kursundan" olarak hazırlanmayacaktır. Bu nedenle kayıtları alan ilgili personelin sisteme girişlerde son derece titiz davranması gerekmektedir.

7. Kayıt alınırken başvuru yapanlara ait iletişim bilgilerinin (telefon numarası, açık adres, e-mail vb.) doğru olarak girilmesine, sınava girecek şahsın mağdur olmaması için fotoğrafsız kayıt alınmamasına ve yüklenen fotoğrafların son 6 ayda çekilmiş ve yüz kısmının tam olarak görülmesine dikkat edilmelidir.

8. Sınava başvuru yapanların kayıt işlemi bittikten sonra ilgili müftülükçe mutlaka Ön Kayıt Belgesi verilmelidir. Ön kayıt belgesi, Hafızlık Tespit Sınavı Giriş Belgesi olmadığından sınava başvuru yapanların 9.'uncu maddede belirtilen tarihte ayrıca Hafızlık Tespit Sınavı Giriş Belgelerini herhangi bir müftülükten almaları gerekmektedir.

9. Sınav yeri ve zamanını gösteren, Hafızlık Tespit Sınavı Giriş Belgeleri 25 Haziran 2018 tarihi itibariyle il ve ilçe müftülüklerimiz tarafından DİBBYS/EHYS sistemi üzerinden verilmeye başlanılacak olup ayrıca bir yazı yazılmayacaktır.

10. Adaylar sınava gelirken müftülükten onaylı "Hafızlık Tespit Sınavı Giriş Belgesi" ile birlikte T.C./Yabancı Vatandaşlık no'sunun yer aldığı kimlik belgelerinden birini (nüfus cüzdanı, pasaport veya ehliyet) yanlarında bulunduracaklardır. Bunlardan biri yanında olmayan aday sınava alınmayacaktır.

11. Adaylar; "Hafızlık Tespit Sınavı sonuçlarını 24 Temmuz 2018 tarihi itibariyle

https://dibbys.diyanet.gov.tr/EHYS/Hafizlik/HafizlikSinavSonucuSorgulama.asp

x adresi üzerinden öğrenebileceklerdir.

12. Hafızlık Tespit Sınavı sözlü olarak yapılacak ve 70 puan alan aday başarılı sayılacaktır.

13. Sınav ve sonuçları ile ilgili Başkanlığımızın internet sitesinden yapılan tüm duyurular tebligat niteliğinde olduğundan adaylara ayrıca tebligat yapılmayacaktır.

14. Sınavda başarılı olarak belge almaya hak kazanan öğrencilerimizin "Hafızlık Belgeleri" eğitim gördükleri Kur'an kursunun bağlı olduğu müftülüğe, hafızlığını kendi imkanlarıyla tamamlayan ve dışarıdan sınava katılarak belge almaya hak kazananların belgeleri ise başvuru esnasında belirttikleri müftülüklere gönderilecektir.

15. Bu duyurunun bir nüshasının web sitemizden alınarak Kur'an kurslarının ilan panolarına asılması, müracaat eden hafız adaylarına bir suretinin verilmesi ve ilgililere duyurulmasından müftülükler sorumlu olacaktır.

İLETİŞİM:

DİB Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğü

Yaygın Din Eğitimi Daire Başkanlığı

Üniversiteler Mah. Dumlupınar Bulvarı. No:147/A 06800 Çankaya/ANKARA

Tel: 0312 295 81 02 / 81 15

Fax: 0312 287 68 59

İlgililere duyurulur.

EĞİTİM HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

18 May 2018 - 16:28 - Diyanetgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler KPSS Cafe editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı KPSS Cafe değil haberi geçen ajanstır.Anket Kamuya Memur Ve Personel Alımlarında Mülakat Kaldırılmalı mı?
Tüm anketler