Taşeron Konusunda Son Durum - Asgari Ücret Son Dakika Haberleri 15 Kasım

Taşeron ile ilgili son gelişmeler neler? Kimler taşeron yasasından faydalanacak? Hangi işi yapanlar kadroya alınacak? Asgari ücret konusu ne zaman netleşecek? Kadroya geçecek işçiler ne zaman açıklanacak?

Taşeron ile ilgili son gelişmeler neler? Kimler taşeron yasasından faydalanacak? Hangi işi yapanlar kadroya alınacak? Asgari ücret konusu ne zaman netleşecek? Kadroya geçecek işçiler ne zaman açıklanacak?
Taşeron konusun seçim sonrasında hızlı bir şekilde hareket kazanmış ve kimlerin taşeronda asıl işi sayılacağı ise yavaştan kararlaştırılmaya başlanmıştır. Konu ile ilgili olarak açıklamalarda bulunan Faruk Çelik, taşeronlarda kimlerin kadroya alınacağı ile ilgili bir dizi açıklamalarda bulundu. Yaptığı açıklamalarda maddeler halinde kimlerin kadroya geçeceğini ifade eden Çelik, en kapsamlı açıklamalardan birisini yapmış oldu.
Faruk Çelik, 1 Kasım sonrasında taşeronları kadroya alacaklarını ve bunlarla ilgili başlatılan çalışmalarda şunları kaydetti: “ Şuanda 750 bin civarında kamuda çalışan eleman var. Bunların tümünü toparlayacak bir yasa yaptık. Mesela TRT'de hizmet alımı olacaksa, Maliye Bakanlığından alınacak vizeyle, kim ne amaçla işe başlatılmışsa o amaçla hizmetini sunacak. 
Taşeronla ilgili, kamunun ihtiyacı varsa, olmazsa olmazlar kadroya alınacak. Mesela, hasta bakıcı bir kardeşimiz. Hastayı ameliyattan odasına kadar götürüp ilgileniyor. “ ifadelerini kullandı.
Sözlerine devam eden Faruk Çelik; “Hizmet alımı var. Hizmet alımı yapılacak işler de netleşecek. Sendikalar, ilgili bakanlıklar çalışmayı yapacaklar. "Şuradaki elemanlar asıl işçidir kadroya, şuradakiler de yardımcı işçidir" denilecek, onlara da asıl işçinin elde ettiği hakları yardımcı işçilere de verilerek alımı yapılacak. Yeni bakanlar kurulunda görev alacak arkadaşlar ilk 6 ay içerisinde neşter atacak diye düşünüyorum. “ diyerek taşeronlara mesaj verdi.
Daha öncede açıklamalarda bulunan Faruk Çelik, asıl iş yapan ile yardımcı işi yapanların ayrılacağını ve bu duruma göre geçişlerin başlayacağını ifade etmişti.

TAŞERON SORUNU TAM OLARAK NE ZAMAN ÇÖZÜLECEK? 

Taşeron sorunu ile ilgili işçilerden 100 gün süre isteyen hükümet, 100 gün içerisinde bu sorunun hallolacağını ve kadroya geçişlerin öncelikli olarak ilk 200 bin kişi ile yapılacağını ifade etmişti. Daha sonrasında asıl ve yardımcı işçiler ile ilgili açıklama yapan hükümetin ardından Faruk Çelik, bu kişilerin en kısa sürede duyurulacağını ve bu duyuru sonrasında kimler kadroya alınacak herkes kendini bilecek dediği öğrenilmişti.

EMEKLİ MAAŞLARINDAKİ SON DURUM

Emekli maaşları ile ilgili çalışmaları tamamladıklarını ifade eden Faruk Çelik, çalışmaların söylendiği şekilde bittiği ve Ocak 2016 tarihinde emeklilere 200 TL üzerinde yeni zam verileceğini ifade etti. 5,5 milyon emekliyi ilgilendiren bu çalışma ilgili olarak artık 1,100 TL’nin altında emekli maaşı kalmadığını ifade eden Faruk Çelik, Maliye Bakanlığı ile ara sıra karşı karşıya geldiklerini ve verilen rakamlarla ilgili Maliye Bakanlığı ile beraber hareket ettiklerini ifade ederek şunları söyledi: 
“Her gün partnerlerimiz, bütün çalışanlar, emekliler. Tümü ile siz her gün çeşitli vesilelerle bir araya geliyorsunuz. Bu sorunları çözeceksiniz. Mali kaynağın tesisiyle. Tabii karşı karşıya geliriz arada bir. Medeni ölçülerde tartışırız. Maliye bakanımız tabiki ister ki, bütçe açığının denk bütçelere inmesi için mücadele edecek. Biz de eşitsizlikleri nasıl giderebiliriz, bu da bizim mücadelemiz. “

ASGARİ ÜCRETTEKİ SON DURUM

Asgari ücret konusunun 7 Haziran seçimlerinden hem sonra hem de öncesinde bir yarış kulvarına çevrildiğini ifade eden Çelik, Ak Parti verdiği tüm seçim vaatlerinin arkasındadır. Verdiği rakamları en kısa sürede işleme alacaktır ifadelerini kullandı. Bir diğer yanda 1 Ocak 2016 tarihinde verilmesi planlanan 1,300 TL net asgari ücret konusunda komisyonun kurulacağını ve herkesin dinlenileceğini ifade etti.
Komisyonda hem iş dünyasından hem hükümetten hem de muhalefetten kişilerin olacağını ifade eden Çelik, “ Asgari ücretin 1 Ocak 2016'da 1,300 TL olmasına karar verildi. Vaatlerimizin tümünü de seri bir şekilde yerine getireceğiz. 1 Aralık'ta komisyon toplanacak. “ ifadelerini kullandı. 
Asgari ücrete zam bekleyenlerin ise 1 Aralıkta toplanan komisyon sonrasında çıkacak olan haberlere odaklanması ve o haberleri beklemesi gerekiyor.

İŞ VEREN ASGARİ ÜCRET KONUSUNDA NE DÜŞÜNÜYOR?

İşverenler ile de görüştüklerini ifade eden gelen sorular üzerine asgari ücret konusunda net 1,300 TL olmasının bir iş verene maliyetinin 2 bin TL’yi geçeceğini ifade ederken, işten çıkarmalar olur cümlesine ise “ Gerekli önlemleri alacağız. “ ifadelerini kullandı.
İş dünyasının 1,300 TL asgari ücretin olması ile ilgili çok fazla tepki göstermelerini değerlendiren Faruk Çelik, Başbakan ile bir araya gelen iş dünyası temsilcilerinin açıklamalarını şunlarla ifade etti: “ İş dünyasından gelenler Başbakanımıza isteklerini ve düşünceleri tüm açık yüreklilikle ifade ettiler. Kendileri asgari ücretin 1,300 TL’ye çıkmasına karşı olmadıklarını ancak; bu rakamın artması ile ilgili olarak maliyetin 2 bin liranın üzerine çıkacağını ve bunun da rekabeti artıracağını ifade ettiler. “ dedi.

“ VATANDAŞ DEVLETTEN SICAKLIK BELİYOR “

7 Haziran seçimleri sonrasında Ak Parti’nin mesajı aldığını ve vatandaşın artık devletin sıcak yüzünü görmek istediğini belirten Çelik, vatandaşın artık devletin sıcak yüzünü göreceğini ve bu sıcak yüzü sayesinde birçok kişinin rahat bir nefes alacağını belirtti. Mesajın çok net aldığını ifade eden Çelik, “ Kürt sorunu “ meselesinde de yol kat etmeye başlayacaklarını ve yapılan çalışmaların hız kesmeden hükümet kurulmasından sonra devam edeceğini belirtti.
Türkiye’den herkesin çok fazla şey beklediğini ifade eden Çelik, hem ülke vatandaşlarının hem de çevre ülkelerin beklentilerinin karşılanması için çalışmaların devam edeceği belirtildi.
Taşeron kadro son durum hakkında bilgi en yetkili isim olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'ten geldi.
Faruk Çelik, taşeron kadro kimleri kapsıyor sorusuna TRT canlı yayınında yanıt verdi.
Hangi sözleşmelilerin kadroya alınacağına ilişkin listenin yeni Bakanlar Kurulu tarafından 6 ay içinde ilan edileceğini söyledi.  
Kamuda 750 bin civarında taşeron işçi olduğunu anımsatan Çelik, taşeron kadrolarını 'asıl işçi' ve 'yardımcı işçi' ayrımına göre yapılacağını da açıkladı.    

Faruk Çelik'in açıklamalarının detayları şöyle:

"Kamu için olmaz denilen kadrolarda çalışanlar kesinlikle kadroya alınacak.
Bu konuyla ilgili yasal düzenlemeyi yaptık. 7 Haziran'daki karmaşa içerisinde yaptığımız birçok şey açıklanamadı. Bunların hepsi, birkaç cümlelik insanların zihnini bulandıran kavramlarla karışıp gittik. 750 bin civarında kamuda çalışan eleman var. Bunların tümünü toparlayacak bir yasa yaptık. Mesela TRT'de hizmet alımı olacaksa, Maliye Bakanlığından alınacak vizeyle, kim ne amaçla işe başlatılmışsa o amaçla hizmetini sunacak. Taşeronla ilgili, kamunun ihtiyacı varsa, olmazsa olmazlar kadroya alınacak. Mesela, hasta bakıcı bir kardeşimiz. Hastayı ameliyattan odasına kadar götürüp ilgileniyor.
Hizmet alımı var. Hizmet alımı yapılacak işler de netleşecek. Sendikalar, ilgili bakanlıklar çalışmayı yapacaklar. "Şuradaki elemanlar asıl işçidir kadroya, şurdakiler de yardımcı işçidir" denilecek, onlara da asıl işçinin elde ettiği hakları yardımcı işçilere de verilerek alımı yapılacak. Yeni bakanlar kurulunda görev alacak arkadaşlar ilk 6 ay içerisinde neşter atacak diye düşünüyorum.

TAŞERONA KADRO YASASI ÇIKTI BAKANLAR KURULU KARARI BEKLENİYOR

Yasa çıkmıştı, bir bakanlar kurulu kararı yayımlanması gerekiyor. Sosyal tarafların görüşünü alacak bir atmosfer oluşmadı ki. Seçim sonrasına kaldı. 1 Kasım sonrasına kaldı. Bu iş şimdi çözülüyor. Taşeron diye ifade ettiğimiz kişilerin durumu 6 ay içerisinde netlik kazanıyor. Tarafların katılımıyla en sağlıklı şekilde netlik kazanacak. Emeğin istismarına son verilecek. Bütün kamu kurumlarını kapsıyor. Kim hizmet alımında kim asıl kadroda olacak netleşecek.
Bugünün sorunu değil bu. İş yeri sayımız arttı. İhtiyaçların hizmet alımı şekilde karşılanması arz etti. Mesela kamuda çalışıyor, yıl sonu geliyor, 15 gün işten çıkarılıyor. Neden? Kıdem tazminatı talep etmesin diye. Artık kıdem tazminatı da alacak. 7 Haziran karmaşası içerisinde bunlar anlatılamadı. Çözüleceğini herkes bilsin.

Taşeron ile ilgili son gelişmeler neler? Kimler taşeron yasasından faydalanacak? Hangi işi yapanlar kadroya alınacak? Asgari ücret konusu ne zaman netleşecek? Kadroya geçecek işçiler ne zaman açıklanacak?

14 Kas 2015 - 23:52 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler KPSS Cafe editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı KPSS Cafe değil haberi geçen ajanstır.

01

bekir - Kyk da 9 aydır kaloriferciyim işikiz asil işe giriyormu yani bize kadro varmı

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 14 Kasım 23:52Anket Memur Ve Personel Alımlarında Yaş Şartı Esnetilmeli mi?