Asgari ücrette son dakika gelişmeler! Asgari ücret 2020 zammında yeni talep

Asgari ücret 2020 zammı ne kadar olacak sorusunun yanıtını milyonlarca kişi bekliyor. Asgari ücretle ilgili son durumu öğrenmek isteyen vatandaşlar asgari ücret tespit komisyonunun toplantılarını takip ediyor. İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2020'de uygulanacak asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında dün üçüncü kez toplandı. Asgari ücret zammında yeni talep açıklandı. TÜİK temsilcileri, asgari ücret zammında, bir işçinin aylık gıda harcama tutarını ağır statüdeki işlerde 2 bin 331 TL, orta statüde 2 bin 86 TL, hafif statüde bin 940 TL olarak hesaplandığını ve asgari ücrete ilişkin bu bilgiler çerçevesinde zam yapılması gerektiğini belirtti. İşte asgari ücret tahmini ve zam oranında yeni gelişmeler...

Haber albümü için resme tıklayın

Asgari ücret 2020 zammına ilişkin son dakika gelişmeler yaşanıyor. Gelen son habere göre ,2020'de geçerli olacak asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında üçüncü toplantı dün yapıldı. Toplantıda, TÜİK temsilcileri asgari ücret tespitinde dikkate alınan bir işçinin  aylık gıda harcama tutarını komisyonla paylaştı. TÜİK tarafından bir işçinin  aylık gıda harcama tutarı, ağır statüdeki işlerde 2 bin 331 lira, orta statüdeki  işlerde 2 bin 86 lira 80 kuruş, hafif statüdeki işlerde bin 940 lira 70 kuruş  olarak hesaplandı. İşte asgari ücretle ilgili son detaylar...

ASGARİ ÜCRET ZAMMINDA SON DURUM

İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit  Komisyonu, 2020'de uygulanacak asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında  üçüncü kez toplandı. Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder başkanlığında Türkiye İşveren  Sendikaları Konfederasyonunda (TİSK) toplanan komisyonda, işçileri temsilen  Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat, işverenleri temsilen TİSK Genel  Sekreteri Akansel Koç yer aldı. Basına kapalı yaklaşık 2 saat süren toplantının ardından, Çalışma  Genel Müdürü Önder, TİSK Genel Sekreteri Koç, Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri  Irgat basın mensuplarına açıklama yaptı.

Önder, toplantıda TİSK heyetinin ekonomiye ve çalışma hayatına bakış  açısıyla ilgili bir sunum yaptığını, ardından TÜİK temsilcisinin komisyonu  bilgilendirdiğini belirtti. İşçi ve işveren taraflarının görüşlerini paylaştığı toplantıda, teknik  bir çalışmanın yapıldığını anlatan Önder, son toplantının gelecek hafta  yapılacağını, Bakanlık olarak temennilerinin geçen yıl olduğu gibi bu yıl da yeni  asgari ücret rakamının oybirliğiyle belirlenmesi olduğunu söyledi.

"ASGARİ ÜCRET RAKAMLARI BEKLENTİMİZİN ALTINDA

Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Irgat da TÜİK'in bir işçinin aylık gıda  harcama tutarını komisyonla paylaştığını ancak açıklanan rakamların  beklentilerinin altında olduğunu dile getirdi.Irgat, buna göre bir işçinin aylık gıda harcama tutarının ağır  statüdeki işlerde 2 bin 331 lira, orta statüdeki işlerde 2 bin 86 lira 80 kuruş,  hafif statüdeki işlerde bin 940 lira 70 kuruş olarak hesaplandığını ifade etti.

Açıklanan rakamların geçen yıla göre yaklaşık yüzde 5,31 arttığını  belirten Irgat, "Hayata pahalılığını dikkate aldığımızda yüzde 5,31'lik artışı  anlayabilmiş değiliz. Asgari ücretin insanca yaşanabilecek bir ücret seviyesinde  belirlenmesi gerektiğine inanıyoruz. Umuyoruz komisyonumuz bu yönde karar verir."  dedi. Türk-İş'in bu yıl asgari ücret konusunda Hak-İş ve DİSK ile ortak  hareket ettiğini anımsatan Irgat, yeni bilgiler ışığında görüş alışverişinin  süreceğini söyledi.

"YÜZDE 12" ÖNERİSİNE İLİŞKİN AÇIKLAMA

TİSK Genel Sekreteri Koç ise işveren heyeti olarak ülkenin ekonomik  durumu, dünya ekonomisindeki gidişat, asgari ücretin son beş yıldaki artışının da  aralarında olduğu konularda komisyona sunum yaptıklarını aktardı. TÜİK'in komisyona sunduğu hesaplamanın işçi ve hükümet tarafının oy  çokluğuyla gündeme geldiğini belirten Koç, salt gıda harcamasından yola  çıkılmasından ötürü söz konusu hesaplamanın komisyona sunulmasını doğru  bulmadıklarını anımsattı. Toplantıda herhangi bir rakam ifade etmediklerini vurgulayan Koç,  şöyle konuştu:

"Asgari ücretin siyasi polemik konusu edilmesini ve komisyon dışındaki  beyanatları doğru bulmuyoruz. Bizim önceliğimiz, kayıtlı işletmelerin mutlak  suretle korunması, gerçek manada vergisini ve sigorta primini ödeyen, hiçbir  fedakarlıktan kaçınmayan, sendikaların örgütlü olduğu işletmelerdir. Yüzde 36  seviyesinde kayıt dışı var. Kayıt dışıyla mücadele edilmesi şart. Asgari  ücretteki teşvikler kayıtlı işletmelerin korunması için elzem. Asgari ücret  desteğinin 200 lira olarak uygulanmasını talep ediyoruz. Bu desteğin çalışan  sayısı ayrımı yapılmadan devam etmesini istiyoruz. Yüzde 12 gibi bir önerimiz söz  konusu değil. Önümüzdeki toplantıda teklifimizi Asgari Ücret Tespit Komisyonuna  sunacağız."

Koç, işçi tarafıyla mutabık oldukları konuların olduğuna dikkati  çekerek, gelir vergisi dilimlerinin ve kesinti oranlarının revize edilmesi ile  kayıtlı işletmeler ve toplu iş sözleşmeli yerler başta olmak üzere asgari ücret  desteğinin mutlak suretle devamının bu konular arasında olduğunu vurguladı.

ASGARİ ÜCRET TALEBİ BELLİ OLDU! İŞTE SENDİKALARIN İSTEDİĞİ RAKAM

Türk-İş, bir kişinin yaşam maaliyeti olarak belirlenen 2 bin 578 liranın altındaki rakamı müzakere etmeme kararı aldı. İşverenin 2020 için önerisi ise net 2 bin 262 lira. TİSK, ayrıca işverenlere verilen asgari ücret desteğinin 2020'de 100 liradan 200 liraya yükseltilmesini istiyor. Mevcut asgari ücret ise 2 bin 20 lira. Peki, asgari ücret ne zaman açıklanır?

ASGARİ ÜCRET 2020 ZAMMINDA 4 SENARYO

Yüzde 8.5 senaryosu: Asgari ücret artışı için 5 senaryo üzerinde duruluyor. Asgari ücreti belirleyecek en önemli kıstaslardan biri enflasyon rakamları. Yeni Ekonomi Programı'nda (YEP) 2020 yılı için enflasyon hedefi yüzde 8.5 olarak belirlenmiş durumda. Tespit Komisyonu'nun bu oranı belirlemesi halinde 2020 yılında asgari ücret brüt olarak 2 bin 776 TL, net olarak da 2 bin 193 TL olacaktır.

Yüzde 12 senaryosu: Enflasyon hesabında dikkate alınacak ikinci kıstas Merkez Bankası'nın açıklayacağı 2019 yılı enflasyon rakamı olacak. Merkez Bankası'nın enflasyon raporunda ve YEP'te 2019 için belirlenen tahmini enflasyon yüzde 12 olarak açıklanmıştı. Tespit Komisyonu'nun bu oranı dikkate alması halinde, brüt asgari ücret 2 bin 865 TL, net asgari ücret 2 bin263 TL olacaktır.

Yüzde 10 senaryosu: Tespit Komisyonu, YEP'teki 2020 enflasyon hedefi yüzde 8.5'i ve 2019 enflasyon hedefi yüzde 12'yi değil de örneğin yüzde 10 oranını esas alan bir uzlaşma sağlarsa, bu durumda brüt asgari ücret 2 bin 814, net asgari ücret 2 bin 223 TL olacaktır.

Yüzde 15’lik senaryo: Bu oranların haricinde Tespit Komisyonu asgari ücrette yüzde 15 oranının üstünde bir artışta uzlaşma sağlarsa, bu kez brüt asgari ücret 2 bin 942 TL, net asgari ücret 2 bin 324 TL olacaktır.

ASGARİ ÜCRET NE ZAMAN BELLİ OLUR?

2020 yılı asgari ücreti zam oranının 23-27 Aralık tarihleri arasında açıklanması bekleniyor.

MEVCUT ASGARİ ÜCRET NET 2 BİN 20 LİRA

Halen bekar bir işçi için aylık brüt 2 bin 558 lira 40 kuruş olan asgari ücret, vergiler ve kesintiler düştüğünde net 2 bin 20 lira 90 kuruş olarak uygulanıyor. Apartman görevlileri için ise normal işçilerden farklı olarak gelir ve damga vergileri kesilmediğinden net 2 bin 174 lira 64 kuruş olarak hesaplanıyor. Asgari ücretin işverene toplam maliyeti, bir işçi için 3 bin 6 lira 12 kuruş. Bunun 2 bin 558 lira 40 kuruşunu brüt asgari ücret, 396 lira 55 kuruşunu sosyal güvenlik primi, 51 lira 17 kuruşunu işveren işsizlik sigorta fonu oluşturuyor.

ASGARİ ÜCRET ZAMMINA İLİŞKİN BUGÜNE KADAR NELER YAŞANDI?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığındaki ilk toplantıda Bakan  Zehra Zümrüt Selçuk, tarafların bakış açısını dikkate alarak ortak bir noktada  buluşmak istediklerini belirterek, "Komisyonda tıpkı geçtiğimiz yıl olduğu gibi  asgari ücretin tüm tarafların uzlaşısı ile tespit edilmesini canı gönülden  diliyorum." ifadelerini kullanmıştı. Türk-İş'in ev sahipliğindeki ikinci toplantıda da Hazine ve Maliye ile  Ticaret bakanlıkları ve TÜİK temsilcileri, ekonomik veri ve raporları sunmuştu.

ASGARİ ÜCRET NELERİ DEĞİŞTİRİYOR?

Bütün çalışanlar ve özelde de memurlar için uygulanacak asgari geçim indirimi, asgari ücrete göre belirlendiği için memur maaşları asgari ücretten doğrudan etkileniyor. Asgari geçim indirimi belirlenen asgari ücretin yüzde  50'sinin  yüzde 15'i ila asgari ücretin  yüzde 85'inin yüzde 15'i arasında belirleniyor. İşçi veya memurun eşinin çalışması veya çocuklarının sayısı bu oranın belirlenmesinde etkili olmaktadır.

ASGARİ ÜCRET EVDE BAKIM VE GSS PARASINI DA ETKİLİYOR

Asgari ücret evde bakım parası alacakların belirlenmesinde etkili oluyor. Kişi başına gelirinden dolayı başvurusu reddedilenler asgari ücret artışı sonrasında yeniden başvurabilirler. Yine sigortalıların borçlanma tutarları da asgari ücretle doğrudan ilgilir. Bu nedenle borçlanma yapacak sigortalıların ödeyecekleri borçlanma tutarları da artıyor. Ayrıca, isteğe bağlı sigortalıların ödeyecekleri sigorta prim tutarlarından tutun da yurt içi ve yurt dışı borçlanma tutarlarına kadar birçok ödeme asgari ücrete bağlı Bağ-Kur'luların ödeyecekleri prim tutarları ile SGK tarafından kesilen idari para cezalarının tutarı da asgari ücret tutarına göre belirleniyor.Asgari ücret ne kadar yüksek olursa ödenecek prim tutarları ile ödenecek idari cezalar da o kadar yüksek oluyor.

Genel sağlık sigortası kapsamında olanların ödeyecekleri GSS primleri de asgari ücrete göre belirlendiğinden asgari ücret artışı, ödenecek GSS primlerini de arttırıyor. İşsizlik ödeneği tutarı, onaltı yaşından büyük işçiler için uygulanan aylık asgari ücretin brüt tutarının yüzde seksenini geçmiyor. Alt limit ise brüt asgari ücretin yüzde 40'ıdır. Dolayısıyla asgari ücret artışı işsizlik ödeneğinin hem tabanını hem de tavanını arttırıyor. Sigortalılara yapılan geçici iş göremezlik ödeneği; iş kazasının veya doğumun olduğu tarihten, meslek hastalığı veya hastalık halinde ise iş göremezliğin başladığı tarihten önceki oniki aydaki son üç ay içinde, sigortalı adına SGK'ya bildirilmiş olan prime esas kazançlarının, bu süredeki gün sayısına bölünmesi suretiyle bulunacak ortalama günlük kazanç esas alınarak hesaplanır. Dolayısıyla asgari ücret artışı SGK tarafından ödenen geçici iş göremezlik ödeneğini tutarını arttıracaktır.

18 Ara 2019 - 09:54 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler KPSS Cafe editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı KPSS Cafe değil haberi geçen ajanstır.
Anket Memur Ve Personel Alımlarında Yaş Şartı Esnetilmeli mi?