Süleyman Soylu'nun Konuşmasında Yeni Dönem PÖH Alımında Başvuru Şartları Mesajı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'dan son dakika açıklaması geldi. İşte Bakan Soylu'nun polis alımı hakkında yaptığı açıklama ve açıklamada yeni dönem polis alımı ile ilgili verilen mesaj.

Soylu, İçişleri Bakanlığı Eğitim Daire Başkalığındaki 105'inci dönem kaymakam adaylarının uyum kursu başlangıç törenindeki konuşmasında, dünyada güç eksenlerinin değiştiğini belirtti.

Vekalet Savaşları

Bakan Soylu konuşmasının başında şu ifadelere yer verdi:

"Kimse kusura bakmasın, PKK'ya destek dünyanın en uçlarından falan geliyor değil, Türkiye'nin veya bizim bilmediğimiz yerlerden geliyor değil. Türkiye'nin kırmızı bültenle aradığı teröristler, Güney Kore'de oturum almıyorlar. PKK'nın makyajlı hali olan PYD'ye yepyeni silahları Japonya vermiyor. Dolayısıyla ortada, kullanılan yanlış tercihler söz konusudur. İktidar, hakimiyet ve ekonomi uğruna dünyadaki bazı insanların hayatının mahvolmasına seyirci kalmak, hatta daha da kötüsü onları insan olarak görmemek, insanları dinleri üzerinden, ırkları, milliyetleri üzerinden ayırmak ve haklarını ona göre değerlendirmek artık Batı medeniyetinin temel karakteri haline gelmiştir. Açıkça ifade etmek isterim ki dünyadaki bazı ülkeler zengindir ama medeniyet açısından gelişmiş değildir. Zengin ama küçük medeniyetlerdir. İnsanlık adına fayda üretmeyen, iz bırakmayan, sorun çözmeyen bilakis sorun üreten ülkelerdir. Başka ülkelere operasyon çekmek, darbe senaryoları sahnelemek bir gelişmişlik değildir. Afrika'nın ücra devletlerinde hükümetleri yıkmak, iç savaş çıkarmak bir başarı değildir."

Batı Hep Karşımızda

FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimini hatırlatan Bakan Soylu, "Darbe teşebbüsünün bastırılmasından sonraki tavırlardan da anlıyoruz ki bu hareketin gerçekleşmesi, başarıya ulaşması beklenmiş, arzu edilmiş ve bunun için aslında altyapı hazırlanmış. Hazırlık yapmadıkları tek şey, Cenab-ı Hakk'ın takdiri, milletimizin cesareti ve liderimizin kararlılığıydı. O da onların istemediği şekilde gerçekleşti." ifadelerini kullandı.

Partner ülkelerinin Türkiye'ye, ne düşündüğünü hiçbir zaman samimiyetle sormadığını belirten Bakan Soylu şu ifadeleri kullandı:

"Sürekli Türkiye'ye kendi biçtikleri elbiseyi giydirmeye çalışan, onun dışındaki yapılan bütün adımları hata gören, hatta kendi aralarındaki değerlendirmeyle aymazlık gören, bizim kendi özgür ve hür adım atabilme kabiliyetimizi, bize hiçbir zaman yakıştırmayan, yakıştıramayan ve kendi inisiyatifleri içerisinde çizmiş oldukları tabloda bizi ancak ve ancak kabul eden bir anlayışın içerisinde olduklarını görüyoruz. Bu çok net ve açık. Eğer bunlar yetmezse 'Her on yılda bir darbeyle beraber istediğimiz ayarı verebilecek bir anlayışa sahibiz' diye ayrı bir böbürlenme de var. Bunları kendi iç kamuoylarına pazarlarken ve anlatırken de arka plandaki birtakım istismarları yürütmekten, senaryoları, kastları oluşturmaktan da hiçbir zaman imtina etmiyorlar. Çok net ve açık tabloları."

Kaymakam Adaylarına Tavsiyeler

Bakan Soylu konuşmasının devamında Kaymakam adaylarına tavsiyelerde bulunarak, "Peki biz sizden ne bekliyoruz? Öncelikle şunu söyleyeyim, İçişleri Bakanlığının sizden beklentisiyle, bu devletin nüfus kağıdından başka bir serveti olmayan herhangi bir vatandaşımızın sizden beklentisi aynıdır. Uzun bir eğitim sürecinin ardından kaymakam olacaksınız. Devlet size makam verecek, size bir mühür ve bir yetki verecek. İnsanlar sizi görünce size sıcaklık hissedecek ve millet size emanet olacak. İşte sizden beklentimiz, bu makam ve mevkinin cazibesine kapılıp da emaneti sıkıntıya sokmamanızdır. 15 Temmuz'da bir meczubun aklına uyup da ülkeyi ele geçirmeye çalışanlar gibi basit menfaatlere, bu milletin ve Cenab-ı Allah'ın rızasını devşirmemenizdir. Makamınıza gelecek olan, sizden yardım veya hizmet isteyecek olan vatandaşla aranızda devletin size sunduğu mevkinin bir perde olmasına fırsat vermemenizdir. Asla unutmayın, vatandaşa tepeden bakan hiçbir anlayış, bu ülkede bir şey elde edebilmiş değildir." ifadelerini kullandı.

Bakan Soylu, kadın kaymakam adayı sayısının artmasından duyduğu memnuniyeti belirterek, kadın kaymakamların gelecekte çok önemli işlere imza atacağına yönelik inancını dile getirdi. Soylu, kaymakam adaylarına şunları söyledi:

"Hukuk ama illa ki hukuk. Yapacağınız hiçbir işte, hukuktan, yazılı kurallardan ve adaletten kesinlikle ayrılmayın. Gayrimeşru hiçbir yola sapmayın. Şahsi menfaatlerinizin değil milletin menfaatlerinin peşinde koşun. Kıymetli Cumhurbaşkanımızın da sıklıkla ifade ettiği gibi oturan bürokrat asla olmayın. Makam odalarının esiri olmayın. Benim şahitliğime güvenin, bu ülkenin Cumhurbaşkanı, Başbakanı her gece saat üçten önce yatmıyor. Ömürlerini, hayatlarını 'Bu ülkeye bir metre daha fazla yol nasıl yaparım, çocuklarımıza daha nasıl güzel bir ülke kurarım ve bırakırım' diye çalışmaya vakfetmişler. Öte yandan evlatlarımız, Kato'da, Gabar'da gece gündüz demeden terörist kovalıyor, hayatlarını tehlikeye atıyorlar. Bu noktada bize düşenin ne olduğu, ne yapmamız gerektiği, sanıyorum ki artık tarife muhtaç değildir."

Kaymakam adaylarının uzun ince bir yola çıktığına, kamuda en uzun stajın kaymakamlık mesleğine ait olduğuna dikkati çeken Bakan Soylu, "Burası, henüz yolun başı ancak bu sürecin sonu, kaymakam olarak göreve başlayacağınız gün değildir. Emekli olacağınız gün de değildir. Gündüz gece gideceksiniz, yaşantınız boyunca bu yolculuğunuz devam edecektir." diye konuştu.

Devlet hizmetinde görev almayı, jandarma, kaymakam, polis olmayı tercih edenlerin kendi nefislerini bir nebze de olsa kenara aldığını belirten Soylu, "Böyle bir tercih kullanan insanların, sadece geçimlerini temin etmekten ziyade bir vatan sevdası, bir milli sorumluluk hissiyle hareket ettiklerini düşünenlerdenim." değerlendirmesini yaptı.

Polis Alımı Açıklaması

Bakan Soylu, dünyada terör ve şiddetin en çok tavan yaptığı bir dönemin yaşandığına dikkati çekerek, "Türkiye, bütün çatışma alanlarına komşudur. İçeride 40 yıldır PKK terörüyle uğraşıyoruz ama 10 bin kişilik polis alımı yaptık, 287 bin civarında buna başvuru oldu. Yani özel harekat alımına 287 bin başvuru oldu. Bu önemli bir göstergedir. Jandarma alımlarımızda da aynı şeyleri yaşıyoruz, diğerlerinde de keza öyle. Bunu sadece maaşla, kadroyla izah edebilmek mümkün değildir." diye konuştu.

Değerlendirme: PÖH alımına bu denli yüksek başvuru olması, başvuru şartlarının esnetilmesi sonucu olmuştur. Süleyman Soylu'nun bu açıklaması, yeni dönem PÖH alımlarında da başvuru şartlarının esnetilebileceği mesajı içeriyor. 

Ortadoğu'da Terör

İçileri Bakanı Süleyman Soylu, açıklamasının devamında Ortadoğu'da terör ve şiddetin bitmediğini dile getirerek şu ifadeleri kullandı:

"Terör ve şiddet, küresel güçlerin bir paylaşım aracı haline gelmiş ancak bu aracı ortaya koyanların, sahiplerinin, bu aracı kullananların dahi kontrolünden çıkmışlar. Bunun defalarca örneğini gördük, yakın tarihimizde örneğini gördüm. El Kaide'yi icat edenlerin nasıl El Kaide ile boğuşmak zorunda olduklarını gördüm. Terör örgütlerini icat edenlerin nasıl kendi şehirlerini yakıp yıktıklarında 'Acaba biz ne yaptık' diye kendilerine tekrar sorduklarını gördüm. Özellikle Arap Baharı sonrası Suriye'de başlayan iç savaş, DEAŞ terör örgütünün ortaya çıkıp Irak ve Suriye topraklarında ilerlemesi, eylemlerini başta bizim ülkemiz olmak üzere Avrupa'nın göbeğine kadar ilerletebilmesi, dünyayı güvenlik politikaları açısından bambaşka bir noktaya taşımıştır. Birileri sınırları yeniden çizmek istiyor, birileri, daralan ekonomilerini savaşla, savaşın yaratacağı ekonomik fırsatlarla açmak ve genişletmek istiyor. Birileri, hakimiyet sahasını genişletmek, kendi güvenlik duvarını kendisinden binlerce kilometre ötede kurmak istiyor."

Kpsscafe.com.tr  | Ankara

31 Tem 2017 - 17:14 - KPSS'siz


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler KPSS Cafe editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı KPSS Cafe değil haberi geçen ajanstır.

10

SusKunN - geçen dönem pöh alımında 27 yaşımdaydım. 28yaşıma girmek için 7 ay daha vardı. sırf 28 yaşından gün aldık diye başvuru yapamadık tüm 89 doğumlu arkadaşların hakkı yenildi sankı 28 yaşından gün alınca vatanını, milletini savunamayan elden ayaktan düşmüş bir çöp gibi bakıldı bizlere değersizleştirildik.. lisans mezununa 30 yaşınna kadar imkan sağlanıyorda; alımlar koşulsuz sarttsız lise seviyesine iniyorda; bu iki çıtanın arasında kalmış ÖNLİSANS mezunları neden görmezden geliniyor üstelik askerlik hizmetini tamamlamış asker profili hakkında bilgisi olan bir sürü önlisans mezunu varken neden önlisans mezunları ötekileştiriliyor.. yaş sınırında 1 ocak esas alınmalı 30'a kadar esnetilmeli lisasn mezunlarında sınır 30 saten var olan birşeyi genelleştirmek çok zor olmasa gerek...

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 31 Temmuz 17:14
09

Kemal Baranlı - 1 OCAK 1988'liler ve sonrası yani 30 YAŞINI AŞMAMAK olarak ESNETİLMELİ... Dünyanın hiç bir yerinde 28 diye yaş şartı yok statüsüne göre 30 ve 35 arası alımlar yapılmakta ayrıca aralık değil ocak ayı baz alınmakta ...saçmalıklar sadece bizim ülkemizde ...yorumlarda oldukça fazla yaş şartı esnetilsin okumaktayım ..buradaki arkadaşlarımada sesleniyorum ..destekleyelim...Bizlerde İÇ İŞLERİ BAKANLIĞI ve BİMER den ve e-devletten "Cumhurbaşkanına Yazın" kısmından 19. DÖNEM gibi olup 28 olan YAŞ ŞARTININ 30 YAŞINI AŞMAMAK OLARAK DÜZENLENMESİ İÇİN için istek yazılarımızı yazarak destekleyebiliriz..ben sürekli yazıyorum ama tek benle olmaz el atın lütfen...saygılar teşekkürler

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 31 Temmuz 17:14
08

mehmet - Onlisans mezunlarina Pomem yolu acilsn. . Yaş şartı esnetilsiin

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 31 Temmuz 17:14
07

Bayannn - Pomem e önlisans hakkı tanınsın pöh alımlarında bayanlarda kontenjan açılsın ve yaş şartı esnetilsin .

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 31 Temmuz 17:14
06

Tolga - Bizler vatanını ve bayrağını seven bireyleriz bizlerede bu hak tanınsın yaş esnetilsin pomem ön lisansinda hakkıdır

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 31 Temmuz 17:14
05

SusKunN - Alım önceliği kesinlikle lisans önlisas mezunlarında olmalı yaş sınırı 30 olarak esnetilmeli özellikle önlisans mezunlarının çok hakkı yeniliyor ağırlıklı önlisans mezunu alınmalı.... alımlar lise seviyesinde yapılacaksa bunlar askerlik hizmetini tamamlamış 25 -30 yaş arasında olan insanlar olmalı çünkü; liseden yeni mezun bir geç 18-19 yaşında olup 26 yaşına kadar pomem'e başvuru yapabiliyor.. eğer bu süre içinde farklı bir üniversite okuyup sonradan polis olma kararı alırsa 28 yaşına kadar yine başvurma hakkı var... eğer askerlik hizmetini tamamlamış bir lisan mezunu ise 30 yaşına kadar yine başvurabilir o yuzden yeni mezun lise mezunları kesinlikle pomem'e sınavla alınmalı en azından 2 yıl eğitim görmelidir. 25 yaşını geçmiş lise mezunları ise askerlik hizmetini yaptıkları takdirde saten 1 yıl askeri eğitim almış oluyorlar 6 ayda polis okulunda eğitim görseler 2 yıla yakın bir süre yine eğitim görmüş olacaklardır..

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 31 Temmuz 17:14
04

Oktay - Bekçilik ilanı da yayinlansin bir an önce sayın bakanım

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 31 Temmuz 17:14
03

Dadaş 25 - Şahsi ve doğruluğuna inandığım düşüncelerim: PÖH birimi emniyet teşkilatının göz bebeği olan bir birimdir . Onun için herkesin değil belli bir eğitim seviyesinde olanların başvuru yapması en doğrusudur . En az ön lisan mezunu adaylar olmalı ve bence KPSS P3 50 puan olması herkesin gönlündeki hoşnutluk olur . Askerlik ve yaş sınırlaması şartlarının esnetilmesi ile beraber . Böyle değerli ve önemli bir birimi en ince hassasiyetle doldurmak EGM nin en önemli vazifelerinden biridir . Herşeyin hayırlısı tabi . Saygılarımla ...

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 31 Temmuz 17:14
01

esen - Lise mezunu dahilinde bayan pöh kontenjan hakkı talep ediyoruz lütfen dikkate alınalim rica ediyorum aylardır olumlu haberler bekliyoruz

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 31 Temmuz 17:14Anket Memur Ve Personel Alımlarında Yaş Şartı Esnetilmeli mi?