Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Mesleki Yeterlilik Sınav İlanı

T.

T.C. BİLİM, SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANLIĞI  PERSONEL DAİRESİ BAŞKANLIĞI

YURT DIŞI TEŞKİLATINA SÜREKLİ GÖREVLENDİRİLECEK  PERSONEL İÇİN YAPILACAK MESLEKİ YETERLİLİK SINAV İLANI

1.GENEL ESASLAR

Bakanlığımızın Almanya Federal Cumhuriyeti nezdinde Türkiye Cumhuriyeti Berlin Büyükelçiliği bünyesindeki 1 (bir) Bilim ve Teknoloji Müşavirliği kadrosu için, 28/07/2006 tarihli ve 2006/11534 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Yurtdışında Sürekli Görevlendirilecek Personel Hakkında Yönetmelik hükümleri çerçevesinde Mesleki Yeterlilik Sınavı yapılacaktır.

2.BAŞVURACAK PERSONELDE ARANACAK ŞARTLAR

2.1.Genel Şartlar:

a)657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48'inci maddesinde öngörülen genel şartları taşımak,

b)En az dört yıllık yükseköğretim mezunu olmak,

c)Yabancı dil bilmek,

d)Mesleki yeterlilik sınavında başarılı olmak,

e)657 sayılı Kanunun 4/A maddesine göre çalışıyor olmak,

f)Kamuda en az 3 (üç) yıl görev yapmış veya kendi mesleki alanında doktor unvanını almış olmak,

g)Aylıktan kesme ve daha ağır bir disiplin cezası almamış olmak.

2.2.Yabancı Dil Şartı:

2.2.1.Öncelik Almanca olmak üzere İngilizce ve Fransızca dillerinden birinden Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavından (YDS) en az 70 (yetmiş) puan alınması veya buna denk kabul edilen, uluslararası geçerliliği bulunan bir belgeye sahip olmak gerekmektedir. .../.. ./2011 tarihinden itibaren alınan yabancı dil bilgisi seviye tespit belgesi kabul edilecektir.

2.2.2.Almanca, İngilizce veya Fransızca dillerinin resmi dil olarak konuşulduğu ülkelerde, Yükseköğretim Kurulunca denkliği kabul edilen lisans, yüksek lisans veya doktora eğitimini tamamlayanlarda yabancı dil bilgisi seviye tespit belgesine sahip olma şartı aranmaz.

3.BAŞVURU SÜRESİ, ŞEKLİ VE YAPILACAK İŞLEMLER

3.1.Duyuruda belirlenen şartları taşıyan adaylarca yapılacak başvurular, .../.../2014 günü saat 23.59'a kadar Bakanlık internet sitesinde (www.sanayi.gov.tr)veya (http://personel.sanayi.gov.tr)yayımlanan "Bilim ve Teknoloji Müşavirliği Başvuru Formu" doldurulmak suretiyle elektronik ortamda yapılacaktır. Adayların fotoğraflarını, mezuniyet belgelerini (eğitimini yurtdışında tamamlamış olanların ayrıca diploma denklik belgesini) ve geçerli yabancı dil bilgisi seviye tespit belgesini elektronik ortamda taratıp başvuru formuna eklemeleri zorunludur.

3.2.İlanda belirtilen şartları taşımayanların başvuruları ile Bakanlık internet sitesinde (www.sanayi.gov.trjveya (http://personel.sanayi.gov.tr)yayımlanan "Bilim ve Teknoloji Müşavirliği Başvuru Formu" doldurulmak suretiyle elektronik ortamda yapılmayan başvurular kabul edilmeyecektir.

3.3.Mesleki Yeterlilik Sınavının yeri, tarihi ve şekli ile başvurusu kabul edilenlerin listesi son başvuru tarihinden itibaren 10 (on) gün içerisinde Personel Dairesi Başkanlığının internet sitesinde ilan edilecektir.

4.MESLEKİ YETERLİLİK SINAVI

Mesleki Yeterlilik Sınavı Yurtdışında Sürekli Görevlendirilecek Personel Hakkında Yönetmeliğin 10'uncu maddesi hükmü gereğince başvuru sayısının 100'ü (yüz) aşması halinde; yazılı ve sözlü olarak, aşmaması halinde sadece sözlü olarak gerçekleştirilecektir.

5.SINAV KONULARI

Sınav türleri, konuları ve ağırlık katsayıları aşağıdaki tabloda gösterilmiştir:Sınav Konu Başlıkları
Ağırlık Katsayıları


Yazılı (%)
Sözlü(%)


a) Bilim, Sanayi ve Teknoloji alanında Türk - Alman ilişkileri
25
20


b)Bilim, Sanayi ve Teknoloji alanı ile İnovasyon politikaları
25
20


c) Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı görev ve faaliyetleri
25
20


ç) Genel Kültür
10
10


d) Uluslararası İlişkiler ve Kuruluşlar
15
15


e) a, b, c, ç ve d maddelerinde belirtilen konularda öncelikli olmak üzere Almanca, İngilizce veya Fransızca dillerinde 5 (beş) dakikalık anlatım.
0
15 

6.SINAVIN DEĞERLENDİRİLMESİ

6.1.Sınava başvuran aday sayısının 100'den (yüz) az olması durumunda, mesleki yeterlilik sınavı sözlü olarak tek aşamada gerçekleştirilecektir. Sınavda, adayların sınav konuları ile birlikte atanacakları görevin gerektirdiği niteliklere sahip olup olmadıkları da göz önüne alınarak komisyon üyelerince her adaya ayrı ayrı not verilecektir. Sözlü sınavda başarılı sayılmak için, komisyon üyelerinin 100 (yüz) tam puan üzerinden verdikleri puanların aritmetik ortalamasının en az 70 (yetmiş) puan olması şarttır.

6.2.Sınava başvuran aday sayısının 100'den (yüz) fazla olması halinde ise, mesleki yeterlilik sınavı yazılı ve sözlü olmak üzere iki aşamada gerçekleştirilecektir. Yazılı sınavda başarılı sayılabilmek için en az 70 (yetmiş) puan alınması gerekmektedir.

6.3.Sözlü sınavda komisyon üyelerinin 100 (yüz) tam puan üzerinden verdikleri puanların aritmetik ortalaması adayın başarı puanını oluşturmaktadır. Başarı puanı en yüksek puan alan adaydan başlanarak nihai başarı sıralaması yapılacaktır. Bu sıralama sonucunda 1 (bir) asil aday belirlenecektir.

7.SINAV SONUCUNUN İLANI

Sınav sonuçları, sınav tarihinden itibaren 15 (onbeş) gün içinde Personel Dairesi Başkanlığının internet sitesinde duyurulacaktır. Adaylara,ayrıca yazılı tebligat

yapılmayacaktır.

Kamuoyuna duyurulur. Sınavla ilgili olarak; (0312) 201 57 08 (0312) 201 57 16

(0312) 201 57 48 numaralı telefonlardan detaylı bilgi alınabilir.

23 Eki 2014 - 22:16 - KPSS


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler KPSS Cafe editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı KPSS Cafe değil haberi geçen ajanstır.
Anket Memur Ve Personel Alımlarında Yaş Şartı Esnetilmeli mi?