Sağlık Bakanlığı 2020'de kaç tane personel alacak! İşte başvuru şartları

Sağlık Bakanlığı 2020'de kaç tane yeni sözleşmeli Sağlık Personel alımı yapacak? Sorusu oldukça merak ediliyor. Bu bağlamda başvuru şartları da adaylar tarafından araştırılıyor. Sağlık Bakanlığı geçtiğimiz günlerde 8 bin 845 sağlık personeli alacağını duyurmuştu. Sağlık Bakanlığı'na; hemşire, sağlık teknisyeni/sağlık teknikeri, psikolog, sosyal çalışmacı, biyolog, odyolog, çocuk gelişimcisi, diyetisyen, fizyoterapist, iş ve uğraşı terapisti, dil ve konuşma terapisti, perfüzyonist ve sağlık fizikçisi gibi unvanlarda, sözleşmeli personel istihdam edilecek. 2020 yılı Sağlık Bakanlığı personel alım sayısı da belli oldu.

Sağlık Bakanlığı kaç personel alımı yapacak? Sorusu vatandaşlarca merak edilen konularda... Ağustos ayında yapılan 12 bin sağlık personeli atamasının sonuçlarının açıklanmasından, Sağlık Bakanlığı personel alım sürecinde önemli gelişmeler yaşanıyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, açıklamasında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın müjdesini verdiği binlerce sözleşmeli sağlık personeli alımı için pozisyon ihdasının Cumhurbaşkanlığı tarafından onaylanmasının akabinde sağlık personeli ilanı yayınlanmış ve akabinde başvuru süreci gerçekleşmişti. Bir müjdeli haber daha geldi. Cumhurbaşkanı kararı ile 2020 yılında sözleşmeli sağlık personeli olarak istihdam edilecek personel sayısı belirlendi.

SAĞLIK BAKANLIĞI PERSONEL ALIM HABERLERİ

2020 yılında 16 bin sözleşmeli sağlık personeli istihdam edilecek Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete'de yer alan karara göre, eleman temininde güçlük çekilen yerlerde ve hizmet dallarında sağlık hizmetlerinin etkili ve verimli bir şekilde yürütülebilmesi amacıyla 2020 yılında uygulanmak üzere istihdam edilecek sözleşmeli sağlık personeli sayısı 16 bin olarak tespit edildi. Buna göre, istihdam edilecek 16 bin sözleşmeli sağlık personelinden 6 bin 676'sı doktor, 8 bin 288'i uzman doktor olacak.

GEÇMİŞ DÖNEM BAŞVURU GENEL ŞARTLARI

1. Bu kılavuzda bulunan sözleşmeli pozisyonları tercih eden adayların, 657 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin (B) fıkrası ile aynı Kanunun 48 inci maddesindeki şartları taşımaları gerekmektedir.

2. 657 sayılı Kanununun 4 üncü maddesinin (B) fıkrası ile 663 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 45/A maddesi kapsamında istihdam edilecek sözleşmeli pozisyonlara, 5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanununun 28 inci maddesi gereğince mavi kart sahibi olup mavi kartlılar kütüğüne kayıtlı adaylar ve yabancı uyruklu adaylar tercihte bulunamayacaktır.

3. Sosyal Güvenlik Kurumundan emekli aylığı alanlar ile 65 yaşını doldurmuş olanlar göreve başlatılmayacaktır.

4. Durumu "Başvuru Genel ve Özel Şartlarına" uygun olmayan adaylar ile yerleştirildiği sözleşmeli pozisyonun niteliklerini taşımayan, aranan nitelik ve şartları taşıdığı halde istenen belgeleri süresi içerisinde teslim etmeyen adaylar, göreve başlatılmayacaktır.

12 BİN PERSONEL ATAMASI YAPILDI

KPSS 2019/4 puanı ile tercih işlemlerini gerçekleştiren adaylardan 7 bin 165'i lisans, 2 bin 592'si ön lisans, 2 bin 243'ü de ortaöğretim mezunları arasından alındı. 6 bin 835'i hemşire, bini ebe ve 3 bini sağlık teknisyeni/sağlık teknikeri olmak üzere psikolog, sosyal çalışmacı, biyolog, odyolog, çocuk gelişimcisi, diyetisyen, fizyoterapist, iş ve uğraşı terapisti, dil ve konuşma terapisti, perfüzyonist ve sağlık fizikçisi gibi unvanlarda atama yapıldı. Yerleştirmesi yapılan sözleşmeli sağlık personelinin 10 binini yataklı tedavi kurumlarında, binini temel sağlık hizmetlerinde, binini de acil sağlık hizmetlerinde görevlendirecek.

SAĞLIK BAKANLIĞI PERSONEL ALIMI TERCİHLERİ NE ZAMAN YAPILDI?

Adaylar tercihlerini, 13-19 Aralık 2019 tarihleri arasında internet yoluyla ÖSYM'ye gönderebileceklerdir. İnternetten tercih gönderme işlemleri 19 Aralık 2019 tarihinde saat 23.59'da sona erecektir. Bu süre uzatılmayacaktır. Adayların bu kılavuzda sözleşmeli pozisyonları tercih edebilmeleri için, 22 Temmuz 2018, 7 Ekim 2018 ve 4 Kasım 2018 tarihlerinde yapılmış olan Kamu Personel Seçme Sınavlarından (2018-KPSS Lisans, 2018-KPSS Ortaöğretim ve 2018-KPSS Ön Lisans) birine girmiş ve bu sınavların en az birinden ilgili KPSS puanını almış olmaları gerekir.

HEMŞİRELERİN ÇALIŞMA ALANLARI NEDİR?

Devlet Hastahaneleri

Özel hastahaneler

Tıp Fakültesi Hastaneleri

Eğitim ve Araştırma Hastaneleri

Tıp Merkezleri

Sağlık Kabinleri

Revirler

Özel Hasta Bakım Merkezleri

Huzur Evleri

Organize Sağlık Güvenlik Birimleri

İşletmelerde İş Yeri Hemşireliği

Freelance olarak Evde Hasta Bakımı

Diyaliz Merkezleri

İşitme Merkezleri

Medikal Şirketler

Sağlık Meslek Liseleri

Sürücü Kursları

Akademiler

HEMŞİRE NEDİR?

Üniversitelerin ve sağlık meslek liselerinin hemşirelik bölümünden mezun olan kişiler hemşire ünvanına sahip olurlar. Eskiden sadece bayan mezun veren hemşirelik bölümü 2007 yılında yapılan bir düzenleme sonrası erkek mezun vermeye hazırlanmış ve 2011 yılında ilk erkek hemşire mezunlarını vermiştir.2007 yılında çıkan kararda tüm sağlık meslek liselerinin 5 yıl süre ile hemşirelik bölüm açması zorunlu tutulmuştur.

Hemşirelikteki eleman açığının kapanması için özel liselere ve özel üniversitelere Hemşirelik bölümü açılması izni tanınmış ve günümüze kadar her yıl binlerce hemşire mezun edilmiştir. 2016 yılında yapılan bir düzenleme sonrası ise Sağlık meslek liseleri hemşirelik bölümü adı yardımcı hemşirelik olarak değiştirilmiştir. Bu nedenle, artık sadece üniversitelerin hemşirelik bölümü mezunları hemşire unvanına sahip olabilmektedir.

EBE NEDİR?

Ebe olmak için liseyi bitirmek gerekiyor. İlgili lisans bölümlerinden bir tanesi olan Ebelik bölümünü kazanmalı ve buradan başarı ile mezun olma şartı aranır. KPSS puanına göre atama yapılacaksınız.

Her yıl 21 Nisan 28 Nisan arasında ebelik haftası kutlanmaktadır. Ebelik haftasının kutlanmasındaki maksat, annelerin en büyük yardımcısı olarak hizmet eden, dünyanın en eski mesleği arasında yer alan ebelerin önemine dikkat çekmektir. Ülkemizde ebelere gereken ilgi ve değerin verilmesini sağlamak amacıyla farkındalık oluşturmak için Çocuk Bayramını içine alan haftada kutlanmaktadır..
Türkiye'de ebe denildiği zaman insanların aklına hep kadın gelse de ancak batı ülkelerinde erkek ebeler de yavaş yavaş görev almaya başlamıştır.

26 Ara 2019 - 11:47 - Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler KPSS Cafe editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı KPSS Cafe değil haberi geçen ajanstır.
Anket Memur Ve Personel Alımlarında Yaş Şartı Esnetilmeli mi?