Erken işe girmenin emekliliğe faydası

Emeklilerden gelen soruları cevaplayan Sosyal Güvenlik Uzmanı Bünyamin Esenin bugünkü konusu erken işe girmenin emekliliğe faydaları.

Emeklilerden gelen soruları cevaplayan Sosyal Güvenlik Uzmanı Bünyamin Esen'in bugünkü konusu erken işe girmenin emekliliğe faydaları.. İşe başlangıç tarihi neden önemli, erken işe giren ne zaman emekli olur? İşte bu soruların cevapları...

Okurumuz Nizamettin Karakoçan soruyor: “05.06.1971 tarihinde doğdum. 1995 yılının Ocak ayında Emekli Sandığı’na bağlı olarak çalıştım. 1999 yılında ayrıldım. 09.01.2001 yılında SSK’lı olarak işe başladım. Halen SSK’lı çalışıyorum.

Hizmet birleşmesi yaptırdım, ama e-devletten baktığımda SGK dökümünde görünmüyor. Kafam karıştı, acaba birleştirmem uygulanmadı mı? Sigorta girişim ne zaman olur? Emeklilik yaşı hesaplanırken 09.01.2001 tarihi mi yoksa 1999 yılı mı alınır? Kaç yaşında emekli olurum?”

Sayın okurum, sigortalılığın başlangıcı emeklilik başta olmak üzere sosyal güvenlik sisteminden yapılan yardımları doğrudan etkiler.

Çokça sorulan bu soruyu sizin için tüm okurlarımızı da bilgilendirecek şekilde açıklayalım.

Hizmet Birleştirmeleri Nasıl Yapılır?

Son sosyal güvenlik reformunun kanunu olan 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun yürürlüğe girdiği tarihten önce sigortalı veya iştirakçi olup, Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten sonra aylık talebinde bulunanlardan, farklı sosyal güvenlik kurumlarına ya da sigortalılık hallerinden birden fazlasına tabi olanlara aylık bağlanmasına esas olarak 5510 sayılı Kanun ile mülga 2829 sayılı Kanun hükümlerine göre tespit olunur.

5510 sayılı Kanuna tabi hizmetlerle 506 sayılı Kanunun geçici 20 nci maddesine göre (Banka ve odaların sandıklarına tabi olarak) geçen hizmetlerin birleştirilmesinde de reform kanunu ile mülga 2829 sayılı Kanun hükümleri uygulanır.

Erken İşe Giriş Erken Emeklilik Sağlar mı?

Genel bir kuralı ifade etmek gerekirse erken işe giriş, erken emeklilik sağlar. Zira yürürlüğe konulan çeşitli sosyal güvenlik reformları kademeli olarak emeklilik şartlarını güçleştirmiştir. Bu yüzden sigortalılığınız ne kadar erken başlamışsa emeklilik açısından o kadar avantajlı durumda olursunuz.

Ancak buradaki erken işe giriş uzun vadeli sigorta kollarına (emekliliğe sayılan sigortalara) tabi çalışmaları ifade eder. Stajyer, çırak, üniversitede zorunlu staj gibi sigortalılıklar emekliliğe sayılmaz, emekli olunacak yaş ve gün sayısını etkilemez.

Bir başka konu da 18 yaş altındaki sigortalılıktır. Sosyal güvenlik kanunlarımızın uygulanmasında emeklilik yönünden 18 yaşından önce malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortalarına (başka bir deyişle emeklilik sigortasına) tâbi olanların sigortalılık süresi, 18 yaşını doldurdukları tarihte başlamış kabul edilir. Bu tarihten önceki süreler için ödenen malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primleri, prim ödeme gün sayılarının hesabına dâhil edilir.

İlk Başlangıç Tarihi Nedir?

Sigortalının ilk defa 506, 1479, 2925, 2926, 5434 veya 5510 sayılı Kanunlara tabi olarak ve uzun vadeli sigortalılık kollarına prim ödenen çalışması ilk kez sigortalılığın başlangıcını oluşturur.

Başka bir deyişle Bağ-Kur, Emekli Sandığı, SSK, tarım sigorta, tarım Bağ-Kur gibi hangi kanuna tabi yada hangi statüde çalışmaya başlanılmış olursa olsun bu başlangıç sigortalılığın başlangıcını oluşturur.

Sizin 1995 Ocak ayındaki başlangıcınız sigortalılığınız da başlangıcıdır. Sonradan statü değiştirmek bu durumu değiştirmez. Bir kişinin çalışma yaşamında memur, işçi, esnaf, çiftçi gibi çeşitli işleri yapması doğaldır.

5510 sayılı Kanuna göre emekli olunacak statü çalışma yaşamınız içerisinde primi ödenen son 7 yıl içerisinde en fazla hangi statüde geçmişse o statüden olur. Başka bir deyişle 1260 günden, yani üç buçuk yıldan fazla hangi statüye tabi olunmuşsa o statüden emeklilik gerçekleşir. Bu yüzden yeni adıyla 4/1-(a) eski adıyla SSK şartlarına tabi olarak daha fazla maaş almak isteyenlerin bu ayrıntıya dikkat etmesi elzemdir.

55 Yaşında Emekli Olursunuz. Hizmet birleştirmesi yapmamanız halinde dahi zaten emeklilik aşamasında tüm statülere tabi hizmetler birleştirilecektir.

Dolayısıyla endişe etmenize gerek yok, sigortalılık başlangıcınız 1995 Ocak ayıdır.

İlk işe giriş tarihinize göre 25 yıl sigortalılık süresi ve 5750 prim ödeme gün sayısını tamamlamanız halinde 55 yaşında emekli olabilmeniz mümkündür.

Halen yaşınız 42, dolayısıyla çalışmaya devam etmenizi tavsiye ederiz.

Borçlanmalar Sigortalılık Süresini Geriye Götürür. Belirttiğimiz üzere sigortalılık başlangıcı hangi statüde başlamış olursa olsun emeklilik şartları açısından önem arz etmektedir.

Burada sigortalılık başlangıcını geriye götüren bir ayrıntıdan söz etmekte yarar var.

Askerlik, yurtdışı borçlanması gibi bir kısım borçlanmalar sigortalılık gününüzü borçlandığınız gün sayısı kadar geriye götürür.

Bu ise sigortalılık başlangıç tarihinizin geriye gitmesi yoluyla kademeli sistemde daha avantajlı olmanızı sağlar. Ancak bu istisnai borçlanma halleri dışında geçmişte sigortasız geçen süreleri ödeyerek satın almak mümkün değildir.

Bünyamin ESEN

22 Eyl 2014 - 11:17 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler KPSS Cafe editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı KPSS Cafe değil haberi geçen ajanstır.
Anket Memur Ve Personel Alımlarında Yaş Şartı Esnetilmeli mi?