Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

Merkez Bankası'ndan son dakika haberi geldi. Merakla beklenen karar açıkladı. Merkez Bankası bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını (politika faizi) 75 baz puan düşürerek yüzde 12'den yüzde 11,25'e çekti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para  Politikası Kurulu (PPK), bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını (politika  faizi) 75 baz puan düşürerek yüzde 12'den yüzde 11,25'e çekti. TCMB tarafından faiz oranlarına ilişkin yapılan duyuruda, Merkez  Bankası Başkanı Murat Uysal başkanlığında toplanan PPK'nın, politika faizinin  yüzde 12'den yüzde 11,25'e indirilmesine karar verdiği bildirildi. Duyuruda, son döneme ilişkin verilerin iktisadi faaliyetteki  toparlanma eğiliminin devam ettiğini gösterdiği belirtildi.

İktisadi faaliyetin sektörel yayılımındaki iyileşmenin devam etmekle  birlikte yatırımların zayıf seyrini sürdürdüğü ifade edilen duyuruda, şunlar  kaydedildi: "Rekabet gücündeki gelişmelerin olumlu etkisi sürerken küresel büyüme  görünümündeki zayıflama dış talebi kısmen yavaşlatmaktadır. Net ihracatın  büyümeye katkısı gerilerken, dezenflasyon süreci ve finansal koşullardaki  iyileşmeyle birlikte ekonomideki toparlanmanın devam edeceği öngörülmektedir. Son  dönemde belirgin bir iyileşme kaydeden cari işlemler dengesinin alınan  tedbirlerin de katkısıyla önümüzdeki dönemde ılımlı bir seyir izlemesi  beklenmektedir.

Küresel iktisadi faaliyetteki zayıf seyir ve küresel enflasyonun düşük  düzeyi gelişmiş ülke merkez bankalarının para politikalarını genişleyici yönde  sürdüreceklerine dair beklentileri güçlendirmektedir. Mevcut küresel finansal  koşullar ve son dönemde küresel ticarete ilişkin beklentilerdeki kısmi iyileşme  gelişen ülke finansal varlıklarına yönelik talebi ve risk iştahını  desteklemektedir. Bununla birlikte, korumacılık önlemlerinin, küresel ekonomi  politikalarına dair diğer belirsizliklerin ve jeopolitik gelişmelerin sermaye  akımları, dış ticaret ve emtia fiyatları kanalıyla oluşturabileceği etkiler  yakından takip edilmektedir."   

 "Mevcut para politikası duruşu hedeflenen dezenflasyon patikasıyla  uyumunu korudu"

Duyuruda, enflasyon görünümündeki iyileşmenin devam ettiği, enflasyon  beklentilerindeki genele yayılan düzelmenin sürdüğü ifade edildi.Enflasyon başta olmak üzere makroekonomik göstergelerdeki iyileşmenin  ülke risk primindeki düşüşü desteklediği ve maliyet unsurları üzerindeki  baskıların sınırlanmasına katkıda bulunduğu belirtilen duyuruda, döviz kuru, iç  talep koşulları ve üretici fiyatlarındaki gelişmelere bağlı olarak çekirdek  enflasyon göstergelerinin eğilimlerinin ılımlı seyrettiği bildirildi.Duyuruda, enflasyondaki seyrin yıl sonu tahminiyle büyük ölçüde uyumlu  olduğu değerlendirildi.

Bu çerçevede Kurul'un, enflasyon görünümünü etkileyen tüm unsurları  dikkate alarak, politika faizinde ölçülü bir indirim yapılmasına karar verdiği  vurgulanan duyuruda, şunlar ifade edildi. "Gelinen noktada, mevcut para politikası duruşunun hedeflenen  dezenflasyon patikasıyla uyumunu koruduğu değerlendirilmektedir. Kurul,  enflasyondaki düşüş sürecinin devamlılığının, ülke risk priminin gerilemesi, uzun  vadeli faizlerin aşağı gelmesi ve ekonomideki toparlanmanın güç kazanması  açısından büyük önem taşıdığını değerlendirmektedir. Enflasyondaki düşüşün  hedeflenen patika ile uyumlu şekilde gerçekleşmesi için para politikasındaki  temkinli duruşun sürdürülmesi gerekmektedir. Bu çerçevede, parasal duruş ana  eğilime dair göstergeler dikkate alınarak enflasyondaki düşüşün sürekliliğini  sağlayacak şekilde belirlenecektir. Merkez Bankası fiyat istikrarı ve finansal  istikrar amaçları doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam  edecektir."

Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul'un geleceğe  yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanan  duyuruda, PPK Toplantı Özetinin beş iş günü içinde yayımlanacağı bildirildi.

16 Oca 2020 - 14:42 - Ekonomigöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler KPSS Cafe editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı KPSS Cafe değil haberi geçen ajanstır.Anket Kamuya Memur Ve Personel Alımlarında Mülakat Kaldırılmalı mı?
Tüm anketler