Maliye Bakanlığı Devlet Bütçe Uzman Yardımcılığı Sınav İlanı

Maliye Bakanlığı Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğünden : DEVLET BÜTÇE UZMAN YARDIMCILIĞI GİRİŞ SINAVI DUYURUSU I- SINAVA İLİŞKİN BİLGİLER Sınavı Açan Birim: Maliye Bakanlığı Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğü Görev Yapılacak Yer: Bütçe ve Mali.

Maliye Bakanlığı Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğünden :

DEVLET BÜTÇE UZMAN YARDIMCILIĞI GİRİŞ SINAVI DUYURUSU

I- SINAVA İLİŞKİN BİLGİLER

Sınavı Açan Birim: Maliye Bakanlığı Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğü

Görev Yapılacak Yer: Bütçe ve Mali...
Maliye Bakanlığı Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğünden :

DEVLET BÜTÇE UZMAN YARDIMCILIĞI GİRİŞ SINAVI DUYURUSU

I- SINAVA İLİŞKİN BİLGİLER

Sınavı Açan Birim: Maliye Bakanlığı Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğü

Görev Yapılacak Yer: Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğü/ ANKARA

Atama Yapılacak Kadronun Unvanı ve Sayısı: Genel İdare Hizmetleri Sınıfında yer alan Devlet Bütçe Uzman Yardımcılığı kadrosunda, azami atama yapılabilecek boş kadro sayısı, 8 ve 9 uncu derecelerden olmak üzere toplam 25'dir.

KPSS Puanının Türü ve Geçerlilik Yılı ile Taban Puanı: Ö.S.Y.M. tarafından 28-29 Haziran 2008 ve 27-28 Haziran 2009 tarihlerinde yapılan Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) KPSSP 56 puan türünden 75 (yetmiş beş) ve üzerinde puan almış olan adaylar başvuruda bulunabilecektir (Sınava katılma şartlarını taşıyan ve usulüne uygun olarak başvuranların sayısının 500 kişiden fazla olması halinde, puanı en yüksek olan adaydan başlamak üzere ilk 500 aday giriş sınavına alınacaktır. Eşit puan almış olmaları nedeniyle 500 üncü sıradaki aday sayısının birden fazla olması halinde, bu adayların tümü sınava çağrılacaktır).

II- SINAV TARİHİ VE YERİ

Sınavın Yapılacağı Tarih: 12-13 Aralık 2009 (İki gün)

Sınavın Yapılacağı Yer: ANKARA

Giriş sınavına katılmaya hak kazanan adaylar ile bunların sınava giriş yerleri, sınav salonu ve saatine ilişkin açıklamalar, e-Devlet portalı ve Maliye Bakanlığı ile Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğünün internet sayfalarında (www.maliye.gov.tr, www.bumko.gov.tr) yazılı sınav tarihinden en az on gün önce ilan edilecektir.

III - SINAVA BAŞVURU ŞARTLARI

1. 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda belirtilen Devlet memuru olma şartlarını haiz olmak,

2. 2009 yılı Ocak ayı başında 30 yaşını doldurmamış olmak,

3. Üniversitelerin en az dört yıl süre ile eğitim veren; Siyasal Bilgiler, Hukuk, İktisat, İşletme, İktisadi ve İdari Bilimler Fakülteleri ile bunlara denkliği yetkili makamlarca kabul edilen yurt içi ve yurt dışındaki yüksek öğretim kurumlarından mezun olmak,

4. Erkek adaylar için askerliğini yapmış veya tecilli olmak ya da askerlikten muaf bulunmak,

5. Görevini yapmasına engel (sağlık sorunu gibi) bir durumu olmamak,

6. Devlet Bütçe Uzman Yardımcılığı sınavında iki kez başarısız olmamak,

7. Süresi içinde başvuruda bulunmak.

IV- SINAV BAŞVURUSU

Giriş sınavı başvuruları, 26 Ekim 2009 Pazartesi gününden başlayarak 20 Kasım 2009 Cuma günü mesai saati bitimine kadar;

1. Elektronik ortamda Maliye Bakanlığının www.maliye.gov.tr adresi ile Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğünün www.bumko.gov.tr adresinde bulunan “Sınav Başvuru Formu” online yolla doldurularak yapılacaktır.

Sınav Başvuru Formunu online erişim suretiyle dolduranlar, doldurdukları formun çıktısını alarak ilgili bölüme fotoğraflarını yapıştırıp imzalayacak ve yazılı sınavda sınav yetkilisine elden teslim edeceklerdir.

2. Online başvuru imkanı bulamayanlar, müracaat süresi içinde olmak şartıyla, e-Devlet portalı ve www.maliye.gov.tr adresi ile www.bumko.gov.tr adresinden temin edecekleri sözkonusu formu elden doldurmak suretiyle müracaat edeceklerdir.

Sınav Başvuru Formunu elden dolduracak olanlar, formu Maliye Bakanlığı Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğü İnsan Kaynakları ve Mali Hizmetler Dairesi 1. Kat İlkadım Caddesi Dikmen Yolu 06100 ANKARA adresine zamanında şahsen veya posta ile ulaştıracaklardır.

Sebebi ne olursa olsun gecikmeler nedeniyle zamanında ulaşmayan başvurular işleme konulmayacaktır.

Adaylar, kimlik tespitinde kullanılmak üzere nüfus cüzdanı veya sürücü belgesi gibi fotoğraflı ve onaylı özel kimlik belgelerini sınavda yanlarında bulunduracaklardır.

V- SINAV ŞEKLİ VE SINAV KONULARI

Sınav Şekli: Giriş sınavı yazılı ve sözlü olmak üzere iki aşamalıdır. Yazılı sınavda başarılı olamayanlar sözlü sınava alınmazlar.

Yazılı Sınav Konuları:

I. Ekonomi

A- Kuramsal Ekonomi (Makro, Mikro, Ekonomi Politikası)

B- Para-Kredi

C- Uluslararası Ekonomik İlişkiler ve Kuruluşlar

II. Maliye

A- Kuramsal Maliye (Kamu Gelirleri, Kamu Harcamaları, Maliye Politikası)

B- Bütçe ve Bütçe Politikası (Türk Bütçe Sistemi)

C- Türk Vergi Hukuku ve Gider Yasalarının Esasları

III. Hukuk

A- Anayasa Hukuku

B- Medeni Hukuk (Aile Hukuku Dışında)

C- Borçlar Hukuku (Genel Esaslar)

D- Kamu Hukuku (Genel Esaslar)

IV. Matematik-İstatistik

V. Yabancı Dil (İngilizce, Fransızca, Almanca)

VI- GİRİŞ SINAVININ DEĞERLENDİRİLMESİ

Yazılı sınav soruları, I. ve II. konu grupları için 25'er, III. ve IV. konu grupları için 20'şer ve V. konu grubu için 10 puan olmak üzere toplam 100 puan üzerinden değerlendirilir. Bu değerlendirme sonucunda 70 puan ve üzeri not alanlar yazılı sınav aşamasında başarılı sayılır.

Yazılı sınavda başarılı olanlar sözlü sınava çağrılır ve bu sınavda 100 tam puan üzerinden en az 70 alanlar sözlü sınavı başarmış sayılır.

Atamaya esas olmak üzere; yazılı ve sözlü puanların aritmetik ortalaması alınarak, başarı sırasına göre asil ve yedek adaylar belirlenir.

VII- SINAV SONUÇLARININ DUYURULMASI VE İTİRAZ

Yazılı sınavı kazananların, sınav sonuçları ile birlikte, sözlü sınavın yapılacağı yer, gün ve saatine ilişkin bilgiler, sınav gününü izleyen en geç iki ay içinde adreslerine taahhütlü olarak posta ile gönderilir. Aynı bilgiler, e-Devlet portalı ve Maliye Bakanlığı ile Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğünün internet sayfalarında da duyurulur.

Yazılı sınav sonuçlarına ilişkin itirazlar, sınav sonuçlarının e-Devlet portalı, www.maliye.gov.tr adresi ile www.bumko.gov.tr adresinde açıklandığı tarihten itibaren 10 iş günü içerisinde Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğüne yapılır. Süresi geçtikten sonra yapılan itirazlar dikkate alınmaz.

Sözlü sınavın sonuçları, sözlü sınava katılan tüm adaylara taahhütlü olarak gönderilir ve ayrıca e-Devlet portalı ile yukarda yer alan internet sayfalarında da duyurulur.

VIII- DİĞER HUSUSLAR

Sınava ilişkin olarak (0312) 415 18 32 / 33 / 34 no.lu telefonlardan da bilgi alınabilir.

İlan olunur.

26 Eki 2009 - 00:00 - KPSSgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler KPSS Cafe editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı KPSS Cafe değil haberi geçen ajanstır.Anket Kamuya Memur Ve Personel Alımlarında Mülakat Kaldırılmalı mı?