Bu oyuna gelmeyin: Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın fotoğrafını kullanarak dolandırıyorlar!

Dolandırıcılar, vatandaşları Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın fotoğrafı ile dolandırmaya başladı. Sosyal medya üzerinden reklam vererek sponsorlu bir şekilde insanları dolandırmaya çalışan dolandırıcıların son oyunu pes dedirtti. Kart aidatlarının teslim edildiğini iddia eden dolandırıcılar hesap bilgilerini ele geçirerek vatandaşları dolandırıyor.

Bu oyuna gelmeyin: Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın fotoğrafını kullanarak dolandırıyorlar!
Bu oyuna gelmeyin: Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın fotoğrafını kullanarak dolandırıyorlar!
Haber albümü için resme tıklayın

Türkiye’de her geçen gün dolandırıcılar vatandaşları dolandırma yollarını geliştirmeye başladı. Dolandırıcıların son oyunu sosyal medya platformları üzerinden kart iade paralarını alınması için kurulan sayfalar olduğu görüldü.

VATANDAŞLARI SOSYAL MEDYA ÜZERİNDEN DOLANDIRMAYA ÇALIŞIYORLAR

Vatandaşları dolandırmak için kurulan internet siteleri üzerinden dolandırıcılar haksız kazanç sağlarken dolandırma yöntemlerini de sosyal medya platformlarına yönlendirdiler. Sosyal medya platformlarını kullanan vatandaşları sözde 5993 sayılı kanun gereği kart aidat iadeleri yapıldığına inandırmaya çalışan dolandırıcıların Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın fotoğrafını kullanarak yapması dikkat çekti.

DOLANDIRICILARIN OYUNU PES DEDİRTTİ

Dolandırıcılar tarafından sosyal medya platformlarında dolaşan görsellerde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yanı Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER) damgası bulunması da dikkatlerden kaçmadı. Oluşturulan görselde, “Vatandaşlara uyarı! 5993 sayılı kanun gereği, “Kart Aidat” iadelerinizi, Web-Sitemiz üzerinden alabilirsiniz” yazıldığı görüldü.

Ayrıca görselde 1 milyon 47 bin 830 kişinin başvuruda bulunduğu bildirildi.

Dolandırıcılar tarafından oluşturulan görsel aracılığıyla başvuru yapmak isteyenlerden İsim soyisim, kart numarası, ay-yıl, cvc (Güvenlik ) numarası istendiği görülürken dolandırıcılar bu yolla vatandaşların kredi kartları üzerinden paralarını almak istedikleri tespit edildi.

BAYRAK KANUNU İLE VATANDAŞLARI DOLANDIRMAYA ÇALIŞIYORLAR

Ayrıca dolandırıcılar tarafından kullanılan 5993 sayılı kanun ise Türk Bayrağı kanunu olduğu belirlendi.

5993 sayılı kanun ise şöyle:

Madde 1 – Bu Kanunun amacı Türk Bayrağının şekli, yapımı ve korunması ile ilgili esas ve usulleri belirlemektir.

            Bayrağın Şekli ve Yapımı

            Madde 2 – Türk Bayrağı, bu Kanuna ekli cetvelde gösterilen şekil ve oranlarda olmak kaydıyla beyaz ay - yıldızlı albayraktır.

            Bayrak ile özel bayrakların (sembolik bayrak, özel işaret, flama, flandra ve fors) standartları, hangi kumaş ve maddelerden yapılacağı yönetmelikte gösterilir. (1)

            Bayrağın Çekilmesi ve İndirilmesi

            Madde 3 – Bayrak, kamu kurum ve kuruluşlarıyla yurt dışı temsilciliklerine ve kamu kuruluşlarıyla gerçek ve tüzelkişilerin deniz vasıtalarına çekilir. Yurt içinde ve yurt dışında yetkililerin araçlarına takılır.

            Bayrak çekilirken ve indirilirken tören yapılır. Bayrak törenlerinin gereken biçimde yapılmasından o mahaldeki yetkili amirler sorumludur.

            (Değişik : 14/7/1999 - 4409/1 md.) Kamu kurum ve kuruluşlarında Türk Bayrağı sürekli çekili kalır.

            (Değişik : 14/7/1999 - 4409/1 md.) Bayrağın; nerelerde daimi olarak çekilmeyeceği, hangi kapalı yerlere konulacağı, nerelere fon olarak takılacağı veya asılacağı, kamu kurum ve kuruluşlarından başka yerlerde ne zaman ve nasıl çekileceği, Türk Silahlı Kuvvetleri ile Sahil Güvenlik Komutanlığı yüzer birliklerinde ve Türk Bandıralı ticaret gemilerinde Bayrak çekme ve indirme zamanları ile Bayrak çekilirken ve indirilirken yapılacak törene ilişkin hususlar, yönetmelikte gösterilir. (1)(2)

            Bayrağın Yarıya Çekilmesi

            Madde 4 – Türk Bayrağı, yas alameti olarak 10 KASIM'da yarıya çekilir. Yas alameti olmak üzere Bayrağın yarıya çekileceği diğer haller ve zamanı Cumhurbaşkanlığınca ilan edilir. (3)

–––––––––––––––

(1) 2/7/2018 tarihli ve 700 sayılı KHK’nin 82 nci maddesiyle, bu fıkralarda yer alan “tüzükte” ibareleri “yönetmelikte” şeklinde değiştirilmiştir.

(2) 2/1/2017 tarihli ve 680 sayılı KHK’nin 49 uncu maddesiyle, bu fıkrada yer alan “Türk Silahlı Kuvvetleri” ibaresinden sonra gelmek üzere “ile Sahil Güvenlik Komutanlığı” ibaresi eklenmiş, daha sonra bu hüküm 1/2/2018 tarihli ve 7072 sayılı Kanunun 48 inci maddesiyle aynen kabul edilerek kanunlaşmıştır.

(3) 2/7/2018 tarihli ve 700 sayılı KHK’nin 82 nci maddesiyle, bu fıkrada yer alan “Başbakanlıkça” ibaresi “Cumhurbaşkanlığınca” şeklinde değiştirilmiştir.

  Bayrağın Selamlanması

            Madde 5 – Çekilmesi ve indirilmesi esnasında veya tören geçişlerinde Bayrak, cephe alınarak selamlanır.

            Bayrağın Örtülebileceği Yerler (1)

            Madde 6 – Türk Bayrağı, Cumhurbaşkanlığı yapmış kişilerin, şehitlerin ve yönetmelikte belirlenecek asker ve sivil kişilerin cenaze törenlerinde bunların tabutlarına, açılış törenlerinde ATATÜRK heykellerine veya resmi yemin törenlerinde masalara örtülebilir.

            Ayrıca milli orf ve adetler göz önünde tutularak Bayrağın diğer kullanılma şekil ve yeri yönetmelikte gösterilir.

            Yasaklar (2)

            Madde 7 – Türk Bayrağı, yırtık, sökük, yamalı, delik, kirli, soluk, buruşuk veya layık olduğu manevi değeri zedeleyecek herhangi bir şekilde kullanılamaz. Resmi yemin törenleri dışında her ne maksatla olursa olsun, masalara kürsülere, örtü olarak serilemez. Oturulan veya ayakla basılan yerlere konulamaz. Bu yerlere ve benzeri eşyaya Bayrağın şekli yapılamaz. Elbise veya uniforma şeklinde giyilemez.

            Hiçbir siyasi parti, teşekkül, dernek, vakıf ve yönetmelikte belirlenecek kamu kurum ve kuruluşları dışında kalan kurum ve kuruluşun amblem, flama, sembol ve benzerlerinin ön veya arka yüzünde esas veya fon teşkil edecek şekilde kullanılamaz. (2)

            Türk Bayrağına sözle, yazı veya hareketle veya herhangi bir şekilde hakaret edilemez, saygısızlıkta bulunulamaz. Bayrak yırtılamaz, yakılamaz, yere atılamaz, gerekli özen gösterilmeden kullanılamaz.

            Bu Kanuna ve yönetmeliğe aykırı fiiller yetkililerce derhal önlenir ve gerekli soruşturma yapılır. (2)

Cezalar

            Madde 8 – (Değişik: 23/1/2008-5728/421 md.)

Bu Kanuna ve çıkarılacak yönetmeliğe aykırı olarak Bayrak yapmak, satmak ve kullanmak yasaktır. Bu yasağa aykırı olarak yapılan Bayraklar o mahallin yetkili amirlerince toplatılır. (3)

Bu Kanun hükümlerine aykırı davranışta bulunanlara, fiilleri suç oluşturmadığı takdirde mahalli mülki amir tarafından Kabahatler Kanununun 32 nci maddesi uyarınca idarî para ceza verilir.

            Yönetmelik (4)

            Madde 9 – Bu Kanunun ilgili maddelerinde yönetmelikte düzenleneceği belirtilen hususlar ile kanunun uygulanmasına ilişkin diğer esaslar, Cumhurbaşkanınca çıkarılan yönetmelikte gösterilir

            Yürürlükten kaldırılan kanun:

            Madde 10 – 29 Mayıs 1936 Tarih ve 2994 Sayılı Türk Bayrağı Kanunu yürürlükten kaldırılmıştır.

            Yürürlük

            Madde 11 – Bu Kanun yayımı tarihinden altı ay sonra yürürlüğe girer.

            Yürütme

            Madde 12 – Bu Kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.

–––––––––––––––

(1) 2/7/2018 tarihli ve 700 sayılı KHK’nin 82 nci maddesiyle, bu maddenin birinci ve ikinci fıkralarında yer alan “tüzükte” ibareleri “yönetmelikte” şeklinde değiştirilmiştir.

(2) 2/7/2018 tarihli ve 700 sayılı KHK’nin 82 nci maddesiyle, bu maddenin ikinci fıkrasında yer alan “tüzükte” ibaresi “yönetmelikte” ve dördüncü fıkrasında yer alan “tüzüğe” ibaresi “yönetmeliğe” şeklinde değiştirilmiştir.

(3) 2/7/2018 tarihli ve 700 sayılı KHK’nin 82 nci maddesiyle, bu fıkrada yer alan “ “tüzüğe” ibaresi “yönetmeliğe” şeklinde değiştirilmiştir.

(4) 2/7/2018 tarihli ve 700 sayılı KHK’nin 82 nci maddesiyle, bu maddenin başlığı “ Tüzük” iken“Yönetmelik” şeklinde, birinci fıkrasında yer alan “tüzükte” ibaresi “yönetmelikte” şeklinde ve “bu Kanunun yayımı tarihinden itibaren altı ay içinde çıkarılacak tüzükte” ibaresi “Cumhurbaşkanınca çıkarılan yönetmelikte” şeklinde değiştirilmiştir.

24 Şub 2020 - 14:13 - Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler KPSS Cafe editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı KPSS Cafe değil haberi geçen ajanstır.Anket Kamuya Memur Ve Personel Alımlarında Mülakat Kaldırılmalı mı?
Tüm anketler