194 Zabıt Katibi Alımına Kimler Başvurabilir? KPSS, Eğitim ve Sertifika Şartı

Adalet Bakanlığı en az lise mezunu 194 sözleşmeli zabıt katibi alımı yapıyor. Peki katip alımına kimler başvurabilir? Zabıt Katibi alımı için istenen eğitim ve sertifika şartları nelerdir? İlana kimler başvurabilir? Detaylar haberimizin devamında.

Adalet Bakanlığı'nın zabıt katibi alım ilanı geçtiğimiz gün yayımlandı.

Adalet Bakanlığı ile Devlet Personel Başkanlığı resmi internet sayfası üzerinden yayımlanan personel alım ilanında 194 zabıt katibi alımı yapılacağı belirtildi. İlana başvurular en az lise düzeyinden yapılacak olup başvurular Adalet Bakanlığı komisyonlarına yapılacaktır.

Başvuru Şartları

# Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,

# İlk defa atanacaklar personellerden, lisans mezunları için 2016 KPSS, önlisans ve ortaöğretim mezunları için 2016 KPSS'nin yapıldığı yılın Ocak ayının birinci günü itibarıyla 35 yaşını bitirmemiş olmak,(lisans, önlisans ve ortaöğretim mezunları için 1 Ocak 1981 ve sonra doğumlu olanlar)

# Erkek adaylar için zorunlu askerlikle ilgisi bulunmamak veya askerlik çağına gelmemiş olmak ya da askerlik çağına gelmiş ise muvazzaf askerlik hizmetini yapmış yahut ertelenmiş ya da yedek sınıfa geçirilmiş olmak,

# Adli sicil kaydı temiz olması

# Kamu haklarından mahrum olmamak,

# Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması olumlu olmak.

# En az lise ve dengi okul mezunu olmak,

# KPSS'den 70 ve üstü puan almış olmak.

# Fakülte veya yüksekokulların bilgisayar bölümü, adalet meslek yüksekokulları, meslek yüksekokullarının adalet bölümü, adalet önlisans programı, adalet meslek lisesi veya diğer lise ya da dengi okulların ticaret veya bilgisayar bölümlerinden mezun olmak. (Bu maddede sayılan öğretim kurumlarından mezun olanlardan daktilo veya bilgisayar sertifikası istenmeyecektir.)

# Yukarıda sayılanlar dışında, en az lise veya dengi okul mezunu olup, daktilo ya da bilgisayar dersini başarıyla tamamladığını belgelemek veya en son başvuru tarihi itibarıyla Millî Eğitim Bakanlığınca onaylı veya kamu kurum ve kuruluşlarınca düzenlenen kurslar sonucu verilen daktilo ya da bilgisayar sertifikasına sahip olmak. (Örgün eğitim yoluyla verilen bilgisayar ya da daktilografi dersini başarıyla tamamladığını resmi olarak belgeleyenlerden daktilo veya bilgisayar sertifikası istenmeyecektir.)

# Uygulama sınavından en az bir hafta önce Bakanlık internet sitesinde ilan edilecek yazılı metinler arasından, sınav sırasında her bir grup için komisyon tarafından çekilecek kura sonucu belirlenen ve adaylara yazılı olarak verilen bir metinden daktilo veya bilgisayar ile üç dakikada yanlışsız en az doksan kelime yazmak, (Bu şartın varlığı Ankara, İstanbul ve İzmir adalet komisyonlarınca yapılacak uygulama ile tespit edilecek olup, vuruş hesabı yapılmadan üç dakikada yanlışsız olarak en az doksan kelime yazamayan adaylar sözlü sınava alınmayacaklardır.)

# Adayların uygulama sınavında yanlışsız olarak en az doksan kelime yazıp yazmadıkları tespit edilirken; verilen metne sadık kalınıp kalınmadığına, yanlış yazılan kelime sayısı ile yazı içerisindeki kelime ve cümle tekrarları nedeniyle metnin anlam bütünlüğünün bozulup bozulmadığına dikkat edilir. Bu işlem yapılırken yanlış yazılan kelime sayısının toplam yazılan kelime sayısına oranının yüzde kırktan fazla olması halinde yazılan metnin anlam bütünlüğü şartını taşımadığı kabul edilir.

Başvuru Şekli

İlana başvurular 5 Eylül tarihine kadar alınacak olup adayların aşağıdaki evraklarla herhangi bir Adalet komisyonuna müracaat etmeleri yeterli olacaktır.

# Başvuru formu
# Öğrenim Belgesinin aslı veya onaylı örneği,
# KPSS sonuç belgesi,
# Bilgisayar veya daktilografi dersini başarıyla tamamladığını gösteren sertifika ya da fakülte veya yüksekokulların bilgisayar bölümü, adalet meslek yüksekokulları, meslek yüksekokullarının adalet bölümü, adalet önlisans programı, adalet meslek lisesi veya diğer lise ya da dengi okulların ticaret veya bilgisayar bölümlerinden mezun olduğuna dair belgenin aslı, noter veya komisyon başkanlığınca ya da ilgili öğretim kurumunca onaylı örneği,
# Eş durumu belgesi.

Kpsscafe.com.tr  | Ankara

21 Ağu 2017 - 21:45 - Sözleşmeli Personelgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler KPSS Cafe editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı KPSS Cafe değil haberi geçen ajanstır.Anket 2022 KPSS Lisans Sınavı İptal Edilmeli mi?