Lise Mezunu Kadın-Erkek Polis Alımı Başvuruları Başlıyor! İşte Başvuru Şartları...

2020 Polis Meslek Yüksek Okulu (PMYO) en az lise mezunu adaylar arasından 2500 polis alımı yapacak. Başvuru yapmak isteyen adayların, PMYO'lara girebilmek için ÖSYM tarafından 6 Şubat 2020 tarihinde başlayacak olan YKS başvurusu yapmaları gerekiyor. İşte detaylar...

Kamu Gündemi'nin haberine göre: 2020 Polis Meslek Yüksek Okulu (PMYO) en az lise mezunu adaylar arasından 2500 polis alımı yapacak. Başvuru yapmak isteyen adayların, PMYO'lara girebilmek için ÖSYM tarafından 6 Şubat 2020 tarihinde başlayacak olan YKS başvurusu yapmaları gerekiyor. İşte detaylar...

Polis Akademisi Başkanlığı tarafından 2020 Polis alımı Temel Yeterlilik Testi (TYT) puanı ile yapılacak. 2020 lise mezunu polis alım başvuruları ise YKS sonuçları açıklandıktan sonra Polis Akademisi Başkanlığı tarafından alınacak.

ÖN BAŞVURULAR 6 ŞUBAT'TA BAŞLAYACAK!

2020 PMYO Polis Alımına başvurmak isteyen adaylar öncelikle 2020 YKS'ye başvurmaları gerekiyor. Çünkü PMYO polis alımları TYT puanı ile yapılmaktadır. TYT başvuruları da ÖSYM tarafından alınacak ve 6 Şubat 2020 tarihinde başlayıp 3 Mart 2020 tarihinde sona erecek.

Polis Meslek Yüksek Okulları (PMYO)'na alınacak 2500 polis adayının 250'si kadın, 2250'si erkek adaylar arasından yapılacak.

LİSE MEZUNU POLİS BAŞVURU ŞARTLARI  (PMYO BAŞVURU ŞARTLARI)

2020 yılında yapılacak Polis Meslek Yüksek Okulu (PMYO) polis alımında başvuru şartları şöyle;

1-) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.

2-) Lise ve dengi okul mezunu olmak

3-)  Polis Okullarına alınacak erkek öğrencilerin en az 167 cm, bayan öğrencilerin en az 162 cm boy uzunluğu olacaktır (Beden Kitle İndeksi 18.00-27.00 aralığında olması)

4-) Adayın kendisinin ve evli ise eşinin; genelev, birleşme yeri, randevuevi, tek başına fuhuş yapılan konut ve benzeri yerlerde çalışmış veya aracılık ve bekleyicilik fiillerinde bulunmamış olmak, genel ahlak ve edebe aykırı mahiyette her türlü yazılı, sesli ve görüntülü eserleri, kaydedildiği materyale bakılmaksızın üretmek ve satmaktan veya kumar, uyuşturucu veya uyarıcı madde nedeniyle, hakkında herhangi bir adlî veya idarî soruşturma veya kovuşturma devam ediyor olmamak, bunlardan dolayı idarî yaptırım uygulanmamak veya bu işler nedeniyle hüküm giymemiş olmak

5-) 26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 53’üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile, adayın kendisinin ve evli ise eşinin; 1) Kasten işlenen bir suçtan dolayı hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa dahi bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına mahkûm olmamak, 2) Affa uğramış veya hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, kaçakçılık veya cinsel dokunulmazlığa karşı suçlardan dolayı mahkûm olmamak veya bu suçlardan dolayı devam etmekte olan bir soruşturma veya kovuşturma bulunmamak veya kovuşturması uzlaşma ile neticelenmemiş olmak.

6-) Eğitim-öğretim yılının başlangıç tarihi itibarıyla bir siyasî partiye veya siyasî parti kollarına üye bulunmamak.

7-) Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımı nedeniyle tedavi görmüş veya görüyor olmamak.

8-) Kamu haklarını kullanmaktan yoksun bırakılmamış olmak

9-) Sağlık Yönetmeliği hükümleri hariç, herhangi bir nedenle polis eğitim kurumlarından çıkarılmamış olmak

10-) Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması olumlu olmak.

11-) Silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya hukuki bir engeli bulunmamak

12-) ÖSYM Başkanlığı tarafından o yıl içinde yapılan Üniversite Giriş Sınavında; belirlenen puan türünden ya da türlerinden ham taban puan ve üzerinde puan almış olmak (Taban puan 2018 yılında 260 , 2019 yılında ise 250 'ydi.)

13-) 18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak kaydıyla, sınavın yapıldığı yılın ekim ayının ilk günü itibarıyla 18 yaşını tamamlamış ve sınavın yapıldığı yılın 01 Ocak tarihi itibarıyla 26 yaşından gün almamış olmak,

05 Şubat 2020 - Sözleşmeli Personel


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.