Bakan Demircan'dan TTB Çıkışı "Bir Tabip Olarak Rahatsızlık Duydum"

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, Türk Tabipler Birliği'nin (TTB) Merkez Konseyi üyelerinin gözaltına alınmasıyla ilgili konuştu.

Bakan Demircan'dan TTB Çıkışı "Bir Tabip Olarak Rahatsızlık Duydum"

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, Türk Tabipler Birliği'nin (TTB) Merkez Konseyi üyelerinin gözaltına alınmasıyla ilgili konuştu.

TBMM Genel Kurulundaki KHK görüşmeleri sırasında söz alan Demircan, TTB Merkez Konseyi üyelerinin skandal açıklamasıyla ilgili, "Tabipler Birliği yasayla kurulmuş bir birliktir. Yasayla kurulmuş bir birlik olarak yasanın, anayasanın ve birlikte yaşamanın şartını, gereğini yerine getirmesi gerekir. Bu ifadenin tabipleri temsil etmeyeceğini, bu ifadeyi söyleyenin tabipleri temsil etmeyeceğini söyledim. Yoksa anayasanın, kanunların kendisine yüklediği görevleri yerine getiren bir Tabipler Birliğinin oy aldığı kitleyi temsil etmesi gerekir ama bırakın temsil etmesi gereken kitleyi temsil noktasını, ülkenin birliğine, beraberliğine, hayat hakkına karşı yapılmış bir saldırıya, bu şekilde adeta sulandırır gibi, ima karıştırarak verilmiş cevaba karşı bir tutumdur bizim tutumumuz.

Ve kanun gereğidir. Tabipler Birliği kanunla kendisine verilmiş işler dışında iş yapmamalı.Ülke saldırıya uğrarken siz bu saldırıyı kınamaz da meseleyi başka mecralara taşıyacak imalar içeren sözler söylerseniz elbette bütün tabipler bundan rahatsız olmuştur, ben inanıyorum. Bir tabip olarak bu rahatsızlığı ben de duydum ve gereken bu müdahaleyi yaptım." dedi. HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım ise bir meslek grubu ve onun örgütlenmiş odasının yönetim kurulunun iktidardan farklı düşünüyor olmasının farklı mecralara çekildiğini iddia ederek, "Hükümetiniz bu odayı siyaset yapmaya zorluyor. Onlar kendi meslekleri üzerinden bir tepki ortaya koydular. Buna katılmayabilir, eleştirebilirsiniz ama başbakan yardımcısının yaptığı gibi yargıya talimat veremezsiniz." dedi.

KPSSCAFE - ANKARA

01 Şubat 2018 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.