KPSS … gibidir. Çünkü… !

Çıkan sonuç ise genel itibariyle olumsuz imgeler şeklindedir.

Çıkan sonuç ise genel itibariyle olumsuz imgeler şeklindedir. Git gide bir sınav toplumu olan Türkiye'de nesilleri yetiştirecek öğretmen adaylarının bir hayli yorgun, kırgın ve umutsuz oldukları ne yazık ki bu araştırmada görülmüştür. Mevcut sisteme bir de Bakanlığın alan...

Çıkan sonuç ise genel itibariyle olumsuz imgeler şeklindedir. Git gide bir sınav toplumu olan Türkiye'de nesilleri yetiştirecek öğretmen adaylarının bir hayli yorgun, kırgın ve umutsuz oldukları ne yazık ki bu araştırmada görülmüştür. Mevcut sisteme bir de Bakanlığın alan sınavı kurgulaması ve bu dar bir kadro ile gerçekleştirmeye çalışması da ayrı bir ironidir.

ÖĞRETMEN ADAYLARININ KPSS METAFORLARI ARAŞTIRMASIBASIN ÖZETİÖğretmen adaylarının Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSSS)’na dönük olarak geliştirdikleri metaforları temel alan bu araştırma 260 öğretmen adayını kapsamaktadır.  1-2-3-4. sınıf öğretmen adaylarından  oluşan  çalışma grubuna “KPSS ……………………….. gibidir. Çünkü…………………………………………” metafor üretim cümlesi verilmiş ve 260 metafor elde edilmiştir. Nitel araştırma teknikleri kullanılarak içerik analizi yapılmıştır.Belirlenen metaforlar saptanan referans kategorilerine göre analiz edildiğinde öğretmen adayları KPSS’nı çok yüksek bir oranda olumsuz metaforlarla açıklamışlardır. Örneğin ;

1.       Bir kene gibidir.    2.       Bir vampir gibidir.    3.       Bir boş teneke gibidir.    4.       Kötü bir hastalık gibidir.    5.       İşkence    6.       Hipodromda yarış atı olmak    7.       Uçurum    8.       Eşek şakası    9.       Zehir    10.    Elek    11.    Aşılması zor bir tepe    12.    Vatoz balığı    13.    Uyuşturucu    14.    Bataklık    15.    Çirkin,kötü bir kıyafet    16.    Karabasan    17.    Ölüm fermanı    18.    Lağım    19.    Pişmanlıktır    20.    Son bahardır    21.    Hakkımızın yendiği yerdir    22.    Akrep    23.    Sıkıntılı bir süreç    24.    İşkence gibidir.    25.    Savaş gibidir.    26.    Limon gibidir.    27.    Bir kör kuyu gibidir.    28.    Başıma hızla atılmış taş gibidir.    29.    Yılan gibidir.    30.    Gardiyan gibidir.    31.    Sigara gibidir.    32.    Ölüm uykusu    33.    Bunalım    34.    Stres    35.    Sigara gibidir.    36.    Kabus   37.    Skandal   38.    Pislik   39.    Hapis   40.    Kurbanların verildiği pazar.   41.    İşkence   42.    Uçurum   43.    Uyuşturucu   44.    Kanser   45.    Çöplük   46.    Girdap   47.    Gardiyan   48.    Hayat ile ölüm arasındaki çizgi gibidir.   49.    Yarış, baskı süreci gibidir.   50.    Hastalık   51.    Sırat köprüsü   52.    Bataklık   53.    Bir at gözlüklüler yarışı gibidir.   54.    Zorla yapılan bir dayatma gibidir.   55.    Maraton yarışları gibidir.   56.    16 yıllık eğitimin zırvası gibidir.   57.    Kaynayan bir kazan   58.    Amacından sapmış bir iş   59.    Savaş   60.    Bir kör kuyu gibidir.

61.    Rezil sistemin rezilliği62.    Saçmalıktır

 63.    Gereksizliktir

 64.    Bir muamma 

65.    ÖSS sınavında yaşadığım kâbus gibidir.

Metafor, bir kavramın bireyde oluşturduğu etiket, anlam ya da kavramsal ifadelerdir. Bir görme ve anlama sürecidir. Bireylerin basit olarak bir kavramı bir başka kavramla açıklamasından daha önemli ve güçlü bir zihinsel üretimdir çünkü ilgili kavrama dönük sahip olunan derinliği ve deneyimleri ifade eder.Kamu Personeli Seçme Sınavı her yıl binlerce kişinin girdiği ve öğrencilerin fakülte birinci sınıftan itibaren dikkatle izledikleri bir sınavdır. Bu sınav bireylerin algılarında yukarıda da belirtildiği gibi genelde olumsuz bir imgeye sahiptir. Bu araştırmanın amacı “sınav toplumu” haline gelen ülkemizde sınav yaklaşırken karar vericilerin dikkatini bu duruma çekmektir. Bireylerin zihinsel algılarında KPSS özelinde tüm sınavlar genelinde olumsuz bir algı oluşmuştur. Bu algı onların kendilerine yabancılaşmalarına, bireysel gelişimlerini tamamlayamamalarına, çoktan seçen ve okul eğitimlerini değil dershaneleri önceleyen, entelektüel eğitim değil, sınava dönük tabloid eğitimi seçmelerine neden olmaktadır. Bu yüzden üniversitelerde öğrenciler kendilerini hem yazılı hem sözlü ifade etmede zorluk çekmektedir. Sınav süreçlerinde bir çok öğrenci özkıyıma (intihar) yönelmektedir. Bu yüzden karar vericilerin, göreve gelen her yeni Milli Eğitim Bakanı’nın yeni sınav kurgulamaları yerine sınavla seçme sistemlerini popülist değil bilimsel yol ve yöntemlerle inceleyerek değiştirmeleri önerilmektedir.

 Saygılarımla….Doç.Dr. Levent ERASLANKırıkkale ÜniversitesiEğitim Fakültesi Öğretim ÜyesiEğitim Yönetimi ve Denetimi ABD Başkanı

 

Abbas Güçlü

02 Tem 2012 - 00:31 - Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler KPSS Cafe editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı KPSS Cafe değil haberi geçen ajanstır.Anket Kamuya Memur Ve Personel Alımlarında Mülakat Kaldırılmalı mı?