Gürer: Sağlık Bakanlığındaki boş kadrolara atama yapılmalı

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Sağlık Bakanlığındaki boş kadrolar ve sağlık çalışanlarının fiili hizmet zammı düzenlemesiyle ilgili olarak Sağlık Bakanlığına iki ayrı soru önergesi yöneltti.

Önergelere yanıt veren Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, boş kadrolar için Sağlık Bakanlığına öngörülen kontenjan sayışana göre atama yapıldığını, fiili hizmet zammından ise insan sağlığı için koruyucu, teşhis, tedavi ve rehabilite edici hizmetlerde çalışanların faydalanabildiğini açıkladı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Sağlık Bakanlığındaki boş kadroları gündeme getirdiği yazılı soru önergesinde, “Sağlık Bakanlığında boş olan kadro sayısı kaçtır? Branşlara göre dağılımı nedir? Hangi tarihlerde hangi kadrolardan ne kadar alım yapılması düşünülmektedir?” şeklinde sorular yöneltti.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, önergeyi verdiği yanıtta, “Bütçe Kanununa göre ‘açıktan ve naklen’ atamalar için Bakanlığımıza öngörülen kontenjan sayısına göre ihtiyacın en üst düzeyde olduğu unvan ve branşlardan başlamak üzere, ihtiyaç duyulan kadrolara sağlık personelinin ataması yapılmaktadır” açıklamasında bulundu.

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, bir diğer soru önergesinde sağlık çalışanlarının yıpranma payıyla ilgili düzenlemelere dikkat çekti ve “Sağlık çalışanlarının yıpranma tazminatları  uygulamasından kaç kişi düzenlemeden doğrudan yararlanması hesaplanmaktadır?” şeklinde soru yöneltti.

Bakan Fahrettin Koca, yıpranma payı ve fili hizmet zammından faydalanacaklarla ilgili 3 Ağustos 2018 tarihli kanuna atıfta bulunarak, “3/8/2018 tarihinden itibaren insan sağlığına ilişkin işlerde 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'nun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamında çalışan sigortalılardan, ilgili kanunlara göre sağlık meslek mensubu sayılmak ve insan sağlığı için koruyucu, teşhis, tedavi ve rehabilite edici hizmetlerde çalışmak şartıyla bu kapsamda geçen sürelerinin çalışması halinde toplam prim ödeme gün sayısına ilave edilen fiili hizmet süresi zammı emeklilik yaş hadlerinden indirilecektir” açıklamasında bulundu.

Bakan Koca, açıklamasında “Ayrıca, sağlık meslek mensubu sayılmakla birlikte ücretsiz izinde geçen süreler, sıhhi izin, yıllık izin, eğitim, kurs süreleri, hafta sonu ve resmi tatil günleri, işin sevk ve idaresinde sorumlu olarak görev yapanlar, fiilen koruyucu, teşhis, tedavi ve rehabilite edici hizmetlerde çalışmayanlar fiili hizmet süresi zammından yararlanamayacaklardır” ifadelerine de yer verdi.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, sağlık çalışanlarının önemli sorunları bulunduğunu belirterek, “Hastane Bilgi İşlem çalışanları, görüntüleme merkezi çalışanları, laboratuvar çalışanları gibi hizmet alım sözleşmesi şartına takılıp taşeronda kadro alamayan çalışanlar ciddi mağduriyet yaşamaktadır. Diş hekimi, sağlık yöneticisi, hemşire ve diğer branşlarda atama bekleyen yüzlerce sağlık birimi mezunu vardır. Hastanelerde doktor açığı vardır. Hastalar yatak sorunu nedeni ile hastanelerde yatacak yer olmadığı için hastane hastane gezmekte, iller arası göndermeler yaşanmaktadır. Acillerde yığılmalar devam etmekte, geceleri tartışmalar olağan hale geldiği gibi sağlıkta şiddet ne yazık ki konuşulur durumdadır. Bir bütün olarak Sağlık Bakanlığı sorunların çözüm beklediği bir konumdadır” dedi.

02 Oca 2019 - 10:23 - Siyasetgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler KPSS Cafe editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı KPSS Cafe değil haberi geçen ajanstır.Anket Kamuya Memur Ve Personel Alımlarında Mülakat Kaldırılmalı mı?
Tüm anketler