'Bakanlık, Eğitim Bilimleri mezunlarının sesini artık duysun' !!!

Eğitim Bilimleri Fakültelerinin lisans düzeyinde mezun veren Eğitim Programları ve Öğretim, Eğitim Yöneticiliği ve Deneticiliği, Eğitim Yönetimi ve Planlaması, Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme ve Halk Eğitimi bölümleri 1997 yılında kapatılmış ve 2001 yılında.

 

"Eğitim Bilimleri Fakültelerinin lisans düzeyinde mezun veren Eğitim Programları ve Öğretim, Eğitim Yöneticiliği ve Deneticiliği, Eğitim Yönetimi ve Planlaması, Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme ve Halk Eğitimi bölümleri 1997 yılında kapatılmış ve 2001 yılında...

 

"Eğitim Bilimleri Fakültelerinin lisans düzeyinde mezun veren Eğitim Programları ve Öğretim, Eğitim Yöneticiliği ve Deneticiliği, Eğitim Yönetimi ve Planlaması, Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme ve Halk Eğitimi bölümleri 1997 yılında kapatılmış ve 2001 yılında son mezunlarını vermiştir. Eğitim Bilimleri Fakülteleri 2001 yılına gelinceye kadar yürüttüğü çeşitli programlardan binlerce mezun verdi, çok sayıda öğretim elemanı, yönetici, eğitim uzmanı ve uzman yardımcısı, öğretmen okullarına meslek dersleri öğretmeni yetiştirdi. Okul yöneticileri ve öğretmenler başta olmak üzere, eğitim bilimleriyle ilgili çeşitli sertifika programları ve hizmet içi eğitim programları yürüttü.

 

Ancak bu fakülteler kapatıldıktan sonra mezunları da yok sayılmış, yaşanan sıkıntı ve sorunlar kulak ardı edilerek üstü kapatılmaya çalışılmıştır. Gerek özel öğretim kurumlarında gerekse Milli Eğitim Bakanlığı kadrolarında çalışan binlerce Eğitim Bilimleri mezunu artık seslerinin duyulmasını istiyor.

 

Bilindiği üzere Personel Genel Müdürlüğü 11.09.2003 tarih ve 82731 sayılı yazısıyla Talim ve Terbiye Kuruluna rehber öğretmen açığının nasıl kapatılacağı ile ilgili görüş istemiş ve Eğitim Bilimleri mezunlarının (Eğitim Programları ve Öğretim, Eğitim Yöneticiliği ve Deneticiliği, Eğitim Yönetimi ve Planlaması, Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme ve Halk Eğitimi) almış olduğu derslerin %30 oranında Rehberlik ve Psikoloji alanından olduğunu bildirmiştir.

 

Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı bu yazı üzerine 17.09.2003 tarih ve 10111 sayılı görüş yazısında sınıf öğretmeni olarak görev yapan Eğitim Bilimleri Fakültesi bölümleri mezunlarının hizmet içi eğitim kursundan geçirilmek kaydıyla rehber öğretmen olarak atanmaların uygun olduğunu bildirmiştir.

 

Bunun üzerine Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü 81 il Valiliğine 06.11.2003 tarih ve 107072 sayılı bir yazı yazarak konuyu duyurmuş ve Hizmetiçi Eğitim Dairesi Başkanlığı tarafından 2004 yılı içerisinde açılan rehberlik formasyon kurslarını başarı ile tamamlayan Eğitim Bilimleri mezunlarının rehber öğretmenliğe geçişi sağlanmıştı.

 

Fakat açılan bu rehberlik formasyonu kurslarına ilişkin duyuruların bütün illerde aynı titizlikte yapılmaması (konuya ilişkin açılmış, kazanılmış davalar mevcuttur) ve değişik nedenlerle katılamayan birçok Eğitim Bilimleri mezunu öğretmenler 2004 yılından beri bu kursun tekrar açılmasını beklemektedir.

 

2010 yılı içerisinde Hizmetiçi Eğitim Dairesi tarafından dershanede çalışan eğitim bilimleri mezunlarına yönelik açılan 703,704,705,706, 707, 787,788,789 faaliyet nolu rehberlik kurslarından Milli Eğitim Bakanlığı Kadrolarında çalışan Eğitim Bilimleri mezunu öğretmeni muaf tutmak eşitlik ve hakkaniyet ilkesiyle bağdaşmamaktadır.

 

Beklentimiz daha verimli olacağımıza inandığımız alanda çalışabilmek ve mağduriyetimizin ortadan kaldırılması noktasında rehberlik formasyonu kursunun bütün Eğitim Bilimleri mezunlarını kapsayacak şekilde mümkün olan en yakın zamanda tekrar açılmasıdır. 

 

Ayrıca atamalarımızın yapıldığı tarih itibariyle yürürlükte olan Talim ve Terbiye Kurulu' nun 12.08.1998 tarih ve 173 sayılı Kararı ile değişik 21.06.1996 tarih ve 218 sayılı Karar ve 31.03.2003 gün ve 4 sayılı kararla değişik 01.06.2000 gün ve 340 sayılı Kararların 5. maddesi “Öğretmenlerin atama kararlarına mezun oldukları yükseköğretim programı ile bu programa göre alan varsa yan alanları yazılır. Birden fazla alan öğretmenliğine atanabilecek yükseköğretim programı mezunlarının atanabilecekleri alanlar birlikte yazılır. Bu durumda bulunan öğretmenler gereksinim duyulduğunda isteklerine bakılmaksızın bu alan öğretmenliklerinden herhangi birisinde görevlendirilebilir veya atanabilir ve görevlendirildikleri veya atandıkları kurumlarda benzeri öğretmenler gibi değerlendirilirler.” demektedir.  Aynı kararın  Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Öğretim Kurumlarına Öğretmen Olarak Atanacakların Atamalarına Esas Olan Alanlar ile Mezun Oldukları Yükseköğretim Programları ve Aylık Karşılığı Okutacakları Derslere İlişkin Çizelgede  Eğitim Bilimleri mezunlarının Öğretmenlik Meslek Bilgisi Dersi öğretmenliğine kaynak gösterilmesine rağmen, atama kararnamemde Öğretmenlik Meslek Bilgisi Dersi öğretmenliği yan alan olarak belirtilmemiştir.Ayrıca halen yürürlükte olan Talim ve Terbiye Kurulu' nun 07/07/2009 ve 80 nolu kararının geçici 2. maddesindeki “Ek çizelgede herhangi bir alan öğretmenliğine kaynak gösterilmeyen ancak Kurulun daha önceki kararlarında öğretmenliğe kaynak gösterilen Eğitim Bilimleri Fakültesi ile fakültelerin Eğitim Programları ve Öğretimi, Eğitim Yöneticiliği ve Deneticiliği, Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme, Eğitim Yönetimi Teftişi ve Plânlaması, Halk Eğitimi ile Eğitimde Psikolojik Hizmetler bölüm/anabilim dallarından lisans düzeyinde mezun olanlar, Öğretmenlik Meslek Bilgisi Dersleri Alanı Öğretmenliğine Bakanlıkça belirlenecek ölçütler doğrultusunda başvuruda bulunabilirler.”  İfadesiyle Eğitim Bilimleri mezunlarını Öğretmenlik Meslek Bilgisi Dersleri alanı öğretmenliğine kaynak göstermiştir. Yukarıda sayılan gerekçeler doğrultusunda atama kararnamemde yan alan olarak Öğretmenlik Meslek Bilgisi Öğretmenliğinin belirtilmesini talep etmekteyiz.

 

Ayrıca Özel Öğretim kurumlarında görevli, Eğitim Bilimleri Bölümü Ana Bilim Dallarından mezun, Öğretmenlik Formasyonuna sahip ancak mevcut mevzuat gereği görev yaptığı Özel Öğretim kurumların da Uzman olarak görev yapan kişilerin öğretmen statüsünde değerlendiremediklerinden dolayı yönetici (Müdür yardımcısı-Müdür) olarak görevlendirme yapılmamaktadır. Ayrıca bu kişilerin Öğretmenlik Meslek Dersleri Öğretmeni olarak Öğretmenlik hakları olmasına rağmen Özel Öğretim kurumlarında görevlendirme yapılmadığından yönetici olabilmeleri için gerekli olan 2 yıl öğretmenlik yapma durumuna imkân verilmemektedir. Dolayısıyla Tüm Eğitim Bilimleri Bölümü mezunlarının yönetici olarak görev yapmalarına imkan verilmemektedir.

 

Özel Öğretim kurumlarında görevli, Eğitim Bilimleri Bölümü Ana Bilim Dallarından mezun, Öğretmenlik Formasyonuna sahip ancak mevcut mevzuat gereği görev yaptığı Özel Öğretim kurumların da uzman (Program Geliştirme Uzmanı - Ölçme Değerlendirme Uzmanı vb) statüsünde görev yapan kişilerin öğretmenlik statüsünde olmasını sağlayacak veya  belirli bir hizmet sürelerini tamamlamaları halinde (2 yıl) Özel Öğretim Kurumlarında (Okul-Dershane) yöneticilik yapabilmelerini sağlayacak gerekli düzenlemelerin yapılarak maddi ve manevi mağduriyetlerin ortadan kaldırılması özel öğretim kurumlarında çalışan yüzlerce Eğitim Bilimleri mezunu öğretmenin  en büyük beklentisidir.

 

Bütün bunların ötesinde 2001 yılında lisans düzeyinde kapatılan bölümlerimizden mezun oldukları dönem içerisinde çeşitli sebeplerle atanamayan Eğitim Bilimleri mezunları bugün için sadece Talim ve Terbiye Kurulu' nun 07.07.2009 ve 80 nolu kararının geçici 2. maddesinde belirtildiği üzere Öğretmenlik Meslek Bilgisi alanı öğretmenliğine kaynak gösterilmekte ancak bu derslerin sadece Anadolu Öğretmen Liselerinde okutulması ve Anadolu Öğretmen Liselerinde görev alabilmek için 2 yıl öğretmenlik yapmış olmak şartı bulunması nedeniyle, pratikte Eğitim Bilimleri mezunlarının öğretmen olarak atanma imkânı bulunmamaktadır. Çok ciddi düzeyde maddi ve manevi kayıplara sebep olan bu vahim durumun düzeltilmesi herkesin ortak arzusudur."

 

 

 

egitimajansi.com

11 Eki 2012 - 18:07 - Eğitim


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler KPSS Cafe editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı KPSS Cafe değil haberi geçen ajanstır.
Anket 2020 KPSS Önlisans Sonuçları Erken Açıklansın mı ?